Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Kryptoměny může koupit každý

Kryptoměny lákají nové hráče. To nafukuje trh a měny utěšeně rostou.  Než se do nich ale pustíte, čekejte, že se budete muset v jejich prostředí trochu zorientovat.

bitcoin-1813505_1280 (1)

Protože nejsem zcela šílený, přiznám se, že co do výběru měn, jsem se hodně inspiroval diskusemi a radami Karla Fillnera, na jehož popud jsem například zkušebně koupil za pár dolarů měnu PIVX (při prvním větším růstu jsem většinu prodal s tím, jak jsem vydělal a následné dva růsty jen smutně koukám – za týden došlo zhruba k zdvojnásobení její hodnoty, chystají nějakou novinku). Také držení litecoinu se začíná po době stagnace vyplácet,  dlouhodobě je stabilní a roste. Důležité je nekupovat měnu bez toho, abych si o ní něco zjistil. Lenost studovat aktuální novinky nemá v obchodování své místo a měn neustále přibývá. Pokud vás to zajímá nějak víc, doporučuji sledovat facebookovou stránku https://www.facebook.com/Bitcointip/ a web BTCTIP.cz

Růst kryptoměn je opravdu masivní, takže někdo za kryptoměny musí utrácet hodně peněz. Ve hře jsou asi dvě možnosti. Buď stoupá zájem o krypto mezi lidmi a začíná masivně přibývat spekulantů (slovo investor si nedovoluji použít) nebo tam tečou peníze odjinud než od lidí. Možné je samozřejmě obojí a sleduji i ve svém okolí, že informace o kryptoměnách zajímají víc a víc lidí. Jen za poslední týden se mi ozvali hned 3 lidi, zda bych jim s něčím ohledně krypta neporadil, nepomohl nebo s nimi rovnou nešel do byznysu s kryptem. Nedivím se, sám jsem se o to původně začal zajímat především proto, že mám IT background.

Pro běžné lidi je virtuální kryptoměna zatím zřejmě příliš těžko uchopitelná či pochopitelná. Přitom to není zas taková věda, ale na začátku například stačí, abyste měli špatnou banku a peníze do směnárny vám nemusí odejít a zaseknete se hned na začátku. Může překvapit i relativně velký transakční poplatek za převod bitcoinu (zvlášť pokud chcete na zkoušku investovat jen pětistovku) . Proto doporučuji posílat mezi směnárnou spíš litecoiny a spíše si počkat a dát najednou vyšší částku v řádech nejméně tisíců. Uznávám, že ty začátky jsou těžké, musíte se na různých službách registrovat, nechat si ověřit účet třeba skrze občanku (což není každému po chuti) a při objevování kryptosvěta na vás čekají navíc i nástrahy ve formě podvodných stránek a jejich planých slibů. I tady se ale situace lepší a vznikají návody a kurzy jak na to (v tomto směru je velmi záslužná práce lidí kolem Paralelního Polis). Myslím, že pro začátečníky je vždy nejlepší strategií prosté koupit, zatnout zuby a držet. Tuto strategii použili i autoři jedné příkladové studie (najdete ji o dva odstavce níže). Kdo se chce kochat hodnotou své spekulace/investice, může si do telefonu s Androidem stáhnout třeba Bitcoin CoinMarketCap.com, zadat do něj co držíte a sledovat hodnotu a pohyby jednotlivých měn.

screenshot CMC

Dokud peníze tečou, je to super a hodnota krypta stoupá. Jen mějte při případném zájmu o kryptoměny prosím na mysli, že ty peníze si taky jednou bude někdo chtít vybrat a pak trhy zamíří opačným směrem. Ostatně už v roce 2013 vystoupil bitcoin nad 1000 dolarů a po následném propadu tuto metu překonal až letos, po 4 letech. Druhou věcí je, že potom zamířil podstatně výš, než jen na 1000 dolarů. Kdo neprodal a držel po celou dobu, zhodnotil 4,5x. Vyplatilo se zkrátka počkat.

Bude výrazný propad trhu za rok nebo zítra? Nikdo neví. Ale abych jen nestrašil, dokážete si tipnout, kolik byste vydělali nebo prodělali, když byste před rokem koupili od každé kryptoměny z TOP 100 žebříčku mince za 100 dolarů? Počítejme, že 100 měn po 100 dolarech je částka 10 tisíc USD. A raději se připoutejte. Po roce mělo toto portfolio hodnotu 110 tisíc dolarů. Kdo by nechtěl zisk desetinásobek vkladu, že? Možná i proto vidí mnozí v kryptoměnách podvod nebo letadlo.  Lidé prostě nejsou vždy naprogramovaní na nové věci. Na začátku průmyslové revoluce textilní dělníci ve střední a severní Anglii také ničili stroje, které jim kradly práci.

bittrex

Píšu to často, ale stejně ještě jednou: Nikdy nedávejte do kryptoměn větší množství peněz, než si jich můžete dovolit ztratit. V minulosti se mi osvědčily dvě věci. Jednak rozdělit riziko = diverzifikovat, držet více měn (a nedržet pouze altcoiny, ale také silné měny jako je BTC, LTC, Monero, někteří věří i ETH), v případě většího propadu trhu měny spíše dokoupit a potom jednou za čas v době růstu menší část zisků stáhnout. Je takto časem možné vytáhnout i celý vložený kapitál a hrát si jen ze zisky = i v případě totálního krachu je vaše ztráta nula.

P.S.: Pokud máte k tématu dotazy, tak mi je klidně napište do komentářů.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Neděle, 3. září 2017, 8:59

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

Jeden komentář: “Kryptoměny může koupit každý”

  1. Vojta napsal:

    „Možná i proto vidí mnozí v kryptoměnách podvod nebo letadlo. Lidé prostě nejsou vždy naprogramovaní na nové věci.“ – jojo, tulipány taky v Holandsku pěkně frčely :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *