Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Bitcoin nám hapal

Je konec? Jde bitcoin k nule? Co budeme dělat? Proč se vám hůř dýchá? Je čas to všechno prodat? Kam až to může jít? Samé otázky. Krátké věty. To by z toho jeden vyskočil z kůže, co? Emoce.

No jo, od vrcholu už bitcoin ztratil asi 26 %. Ale to není žádná tragédie. Po takovém růstu jako má za sebou poslední půlrok (+270 %) mnoho z nás už po nějaké korekci vyloženě šilhalo a toužilo. A upřímně ten propad by klidně mohl být (nebo mám napsat ještě může být?) hlubší, protože jsme se jen podívali tam, kde jsme byli před 2 měsíci.

Boj s emocemi. Jasně, že když jsem zažíval svůj první bullrun s kůží ve hře (ten první jsem byl spíš pozorovatel), tak jsem byl po pádu o 36 % krapet nesvůj. Jenže podobných korekcí bylo v minulém bullrunu asi šest nebo sedm. To člověka krapet otupí. Jistě, jednoho dne přijde i vrchol a pak pohyb, který bude vypadat podobně jako korekce a přitom to bude změna trendu a bitcoin začne hledat své nové dno (které mimochodem nikdy nebylo níž, než minulý vrchol ATH). V tomto bodě si ale myslím, že ještě nejsme. A tento bullrun větší korekce zatím chybí. Pro nováčky to bude jistě velice stresující a emotivní. Připravte se na to.

Pokud zvažujete nákup bitcoinu, je hranice kolem 50k USD ještě relativně dobrou zastávkou. Jasně, cena za 30 000 by byla ještě lepší, ale nemyslím, že se tam v dohledné době podíváme. Osobně si myslím, že někde mezi 40-60k najde bitcoin příští dno v roce 2022 nebo 2023. Co je ale důležité, musíte ho vnímat ne jako nástroj rychlého zbohatnutí, ale jako dlouhodobou spekulaci. Investujte bitcoin s dlouhodobým výhledem. S možností, že ho budete držet 4 nebo třeba 8 let. A časem možná dojdete k tomu, že vlastně není důvod si nějaký horizont dávat, protože jste investovali jen tolik, kolik vám nevadí ztratit a sumička na účtě bude bobtnat. Dost možná se za pár let jeho cena bude pohybovat ve statisících dolarů a o kousek později v milionech. Vím, zní to snílkovsky. Nereálně. Bitcoin je tu jen 12 let a během nich byly doby, kdy mnoho lidí nevěřilo, že by se mohl prodávat za 1 dolar. Parita s dolarem? Nemožné! 100 dolarů za bitcoin? Šílenství! 10 000 za bitcoin? Nemožné, bublina, pyramida, podvod. Dnes je zhruba pětkrát výš. Takže jsem blázínek žijící v imaginárním světe? Nemyslím si to, protože mi to přijde daleko reálnější, než že uhodnu čísla Sportky.

Je třeba být připraven. Na růst, ale i na propady. Je třeba mít strategii. A je rozhodně třeba umět použít zooomovací kolečko právě ve chvílích propadů. Naprosto skvělý text k tomu napsal Dominik Stroukal pro Forbes. Při jeho čtení jsem se usmíval, protože k tomu, co v textu radí jsem si došel časem sám. A ano, rozhodně mě to činí klidnějším. Alespoň co se týká paniky při pohledu na padající graf.

A nakonec něco pro ty, co ještě nemají účet na Bitstampu nebo Coinbase. Obě burzy mají bonusovou akci. Bonus 20 USD na burze Bitstamp – platí při prvním obchodu nad 100 dolarů. Bonus 10 USD na burze Coinbase – platí při prvním obchodu nad 100 dolarů. Sluší se férově poznamenat, že oba bonusy získává jak nový zákazník (vy/ty), tak já.

P.S. Nekupujte na burzách kryptoměny kartou. Na coinbase je poplatek za takový nákup 3,99 % a na Bitstampu 5 %. A to je jen za platbu kartou + další běžný poplatek za obchod. Pokud tedy konkrétně na Bitstampu použijete SEPA převod, nebude váš nákup zatížen 5,5% poplatky, ale pouze 0,5 %.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pátek, 23. dubna 2021, 18:49

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *