Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Bitcoinová maxima v uplynulých letech

Teprve po publikaci včerejšího postu jsem si uvědomil, že podobné dva grafy bych mohl vyrobit taky pro roční maxima bitcoinu. Jen tak pro zajímavost. Ostatně bitcoin se v posledních dnech má čile k světu.

Nevýhodou bylo, že zatímco v prvním případě (bitcoinová roční minima najdete zde) jsem jen hodil již vyrobenou a zveřejněnou tabulku do grafu, tentokrát jsem žádnou tabulku nedohledal a musel jsem po jednotlivých ročních maximech pátrat. Vycházel jsem ze dvou zdrojů – ze stránky Bitcoin History, ze které ne vždy vypadlo přesné číslo, což jsem zjistil až při následné kontrole na grafu Coinmarketcapu. Ten se tak stal zdrojem druhým. Přesto upozorňuji, že čísla nemusí či snad ani nemohou být zcela přesná (ostatně každá kryptoburza má také trochu odlišný kurz), ale dělal jsem to dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. ;)

Na prvním grafu můžete vidět, za jakou nejvyšší cenu šlo koupit či prodat bitcoin v ten, který rok. Logaritmické měřítko by jistě zvýraznilo onen neviditelný peak na začátku, ale to ostatně vidíte na grafu 2, který zachycuje pro změny procentní nárůst maxima oproti roku předchozímu. Mohu-li si zahrát na vědmu, tak v takovém měřítku se nic takového (zhodnocení mezi roky 2010 a 2011) už opakovat nebude. Jako zajímavé se mi ale jeví to, že po těch obrovských výstřelech sice maxima bitcoinu nějakou dobu klesají, ale relativně málo a relativně krátce. Při pohledu na ty grafy, si neumím představit, že se vám bitcoin při delším držení (4-7 let) nezhodnotí. Zvlášť, pokud připočtu věci, o kterých se ve finančním sektoru mluví čím dál hlasitěji – o negativních úrokových sazbách, vysoké inflaci nebo zrušení hotovosti. Je v zásadě jedno, zda letos padne All Time High nebo ne. Adopce bitcoinu je stále na začátku.

 

 

No a nakonec ještě přidám poznámku, že jsem si blog i twitterový účet přidal do Brave Verified Creator. Kdo nezná, Brave je webový prohlížeč založený na jádru Chromu, který má již defaultně zapnutá různá blokování a měl by lépe chránit soukromí uživatelů. Kromě blokování reklam (které je obecně jako téma tak na samostatný článek) podporuje kryptoměny a nabízí řešení odměňování tvůrců obsahu na internetu. Uživatelé tak mohou podpořit své oblíbené webové stránky a jejich autory (právě skrz BVC). Hele nalijme si čistého vína. Já nejsem moc experimentátor z webovými prohlížeči. Odhadl bych, že 99,9 procent času jedu na Chromu v PC, na notebooku i v mobilu. Firefox zapínám jen v případě, kdy chci stahovat 2 věci současně z ulož.to.

Ale před pár měsíci jsem si stáhnul právě Brave. Ale je pravda, že mu jako nemám moc co vytknout, je to docela podobné Chromu. Snad víc minimalističtější, ale funkční, má noční režim (trávím u počítače hodně času a noční režimy považuji za nutnost) a sám výrobce uvádí, že je až 3x rychlejší než jeho konkurence. Ano, je to i díky tomu, že blokuje reklamy, jenže ty reklamy jsou dnes často nejen otravné a žerou vám data, ale taky často vás trackují a pak vám cpou třeba pořád stejný obsah. Já plně chápu, když si někdo to blokování reklam zapne. Já osobně to v Chromu nedělám, protože ono mi to blokování pak různě ovlivňuje weby jako je třeba zobrazování reklam na Facebooku a upřímně jsem línej si u každého webu nastavovat, co mu povolím a co ne. Každopádně pokud vás zlobí rychlost vašeho prohlížeče, nebo bojujete často s limitem na mobilním internetu (Brave najdete i na Androidu) doporučuji opravdu vyzkoušet. Jsme v roce 2020, záložky si tam normálně importujete třeba z Chromu. Tento prohlížeč mimochodem vytvořil tým kolem Brendana Eicha. Člověka, který vytvořil JavaScript a v roce 1998 spoluzakládal Mozillu, takže zkušeností má tým dost a nebál bych se, že za pár měsíců zavřou autoři krám.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.

 


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Středa, 8. ledna 2020, 11:01

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *