Ano, protože rok a půl bydlím v Praze, jsem již pro spoustu lidí z Brna Pražák (pro místní budu pro změnu vždy náplava). Přesto mi to nedá zabrnkat na pražsko-brněnskou notu. Tedy hlavně na tu přecitlivělou brněnskou. Kauzy v Praze jsou vidět, ale své kauzy má i Brno.
Svoje tunely a nesmyslné projekty typu Opencard nemá jen Praha. I v Brně se občas snaží. Například první plány na přesun místního nádraží pocházejí z roky 1928. Za posledních 83 let se toho ale jen hodně namluvilo, nakreslilo a uspořádalo se jedno referendum, kterého se zúčastnila zhruba 1/4 obyvatel a bylo tudíž pro město nezávazné. V referendu se tehdy mimochodem lidé vyjádřili pro zachování stávající polohy poměrem hlasů 67:11. Radnice tento názor smetla ze stolu a Brňanům tehdy došlo, že místní ODS si dělá co chce (těch kauz bylo podstatně víc) a v dalších volbách musela modrá do opozice, protože do koalice s ní již nikdo nechtěl. Když volají Brňané po transparentnosti v Praze, není od věci si ukázat na transparentnost podnikání v Brně. Jižní centrum je pozemek za autobusovým nádražím Zvonařka (a nákupním centrem Vaňkovka). Aktuálně je to takový zarostlý kráter uprostřed města Brna. Jeho obměnu plánuje například firma GETONIX napojená na J&T. Jediným akcionářem je společnost z Kypru.
Ve výstavbě Jižního centra ale figurují i jiné firmy. Třeba RANDORA a.s., o které je těžko najít na webu nějakou prezentaci mimo její existence ve webových souhrnech firem. Moc se mi líbí vlastnická struktura této firmy i kreativita při tvorbě jmen (značí písmena J a H skutečného vlastníka?). Ano, zvenku to tak vypadá, že stejných 6 lidí vlastní 22 firem. Alespoň papírově. Obvykle jsou tři lidé v představenstvu a zbytek jim dělá dozorčí radu. Například do firmy ICB byli 3 tito lidé zapsáni 22.-23.2.2007 a dva 7.1.2008. Při pokusu zjistit kdo tam byl před nimi mi bohužel padal obchodní rejstřík. K čemu tato vlastnická struktura vlastně ale skutečně slouží si lze pouze domýšlet…
A jako bonus dodávám třetí obrázek (všechny obrázky jsou z galerie Matěje Hollana na Facebooku). Jiří Hos je předseda místní ODS v Brně Husovicích a jeden z radních města Brna. Ing. Jiří Hromada je bývalý člen představenstva firmy GETONIX (viz. výše) a mimochodem (tradá) insolvenční správce. Skoro to vypadá, jako by v Brně měli dobře rozmístněné figurky pro nějakou vysokou hru.
bacha!hehe… videl si film Pripad Pelikan? Tam taky Julia R narazila na neco co nemela, a pak ji chteli zabit.
videl a cetl puvodni knihu :)
dobry,ctivy, poucny!!! Pekne strucne a k veci! jen si kdyztak oprav vetu "Tedy hlavně na to" na "Tedy hlavne na tu"
poznámkaPěkná práce. Jen malou poznámku k začátku článku: my, co chtěli přesunout nádraží jsme nešli k referendu, protože tím jsme hlasovali – vědělo se, že bude malá účast a půjdou hlavně odpůrci. Tak ten výsledek není možné brát za reprezentativní vzorek :-)
verca:1/4 z 350 000 lidi nepovazuji za malou ucast, navic je potreba vzit v uvahu, ze mnoho lidi ma treba stale trvale bydliste v Brne a uz tam neni a naopak (napriklad me trvale bydliste je stale v rodne visce a to tam uz 10 let nebydlim).