Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Elektronické knížky a uvadlé zelí

O pirátství, o analogii mezi hudbou a knihou a amatérismu českých firem, které v rámci nejnižších nákladů obětují svoji reputaci…

Nevím čímto, ale v pondělí jsem se cítil nějak překvapivě čilý. A vlastně to stejné i včera. I když včera to taky mohla být radost z toho, že jsem vypadl z práce za světla. Včera jsme stihli dát poslední třetí díl anglické série o Sherlocku Holmesovi (rozhodně výborný seriál) a bohužel sice již bylo odsouhlasené natočení dalších dílu, ale ještě se s ním ani nezačalo. Vyřešení otevřeného konce se proto hned tak nedočkáme, nicméně neodvysílaný pilotní díl určitě shlédneme už kvůli tomu, že jej televize stopla kvůli tomu, že Sherlock nebyl dostatečně sociopatický. Pravda, Maroshův zesilovač značky Denon v posledních pár týdnech zlobí a má problém s vyvážením kanálů (někdy ten levý zcela ignoruje), proto jej čeká servis a Marosh se již dožadoval mých reproduktorů, které jsou opravdu nepěkně zamotány v okolí mého počítače. Náhradní řešení na pár týdnů snad nalezneme jinak.

Mimochodem včera v Praze proběhla akce Tyslevomaty, tedy akce, která by měla zajímat nejen nakupující touto formou, ale hlavně menší podnikatele, kteří podobným systémem chtějí propagovat své služby. Akci pořádal Mediar.cz a sledovat jste ji mohli i online na Twitteru s hashtagem #tyslevomaty.

Krátce ze světa: celosvětová ekonomická situace by se mohla dočkat zhoršení. Už nyní lze říci, že zatímco cena ropy roste, (nejen americké) akcie padají. A nejzajímavější zpráva v ČR? Asi aféra Kapusta.cz, která ukázala několik věcí. Jednak si dnes dvacetiletý studující, který má všechno na háku, může založit firmu a napsat že poskytuje hosting se SLA 99,9% a projde mu to. Jednak jsou firmy tak hloupé, že nehledají pro své webové stránky odpovídající hosting, ale ten široko daleko nejlevnější. Čemu se pan L. Kaucký diví, když v reportáži vysvětluje, že „u serveru kde dělají PR prezentace mají škodu 30 tisíc měsíčně“. Proč si tedy tento „profík“ nezaplatil tomu odpovídající hosting, ale využíval služeb dalšího „profíka“ v ceně 30-250 Kč/měsíc?

Český knižní trh má našlápnuto už pěkně dlouho dobu k tomu, aby zamířil do stejných sra*ek, jako hudební vydavatelství. V tichosti a s poklidem si soustavně vychová lidi tak, aby se naučili knihy digitálně krást a pak se touto situací nechá zabít. V ČR neexistuje možnost koupit legálně digitální skladbu (lze ji koupit ze zahraničí). Koupit právě vyšlou knihu do čtečky? Nemožné. Nevidím jediný důvod, proč by zde v konečném výsledku neměla být analogie s hudbou. Pokud to knihkupci nepochopí, začnou to (digitalizovat knihy) lidi dělat sami a nelegálně. Třeba jako dnes titulky k filmům. Já jsem samozřejmě rád, že když v USA odvysílají epizodu Californication, Glee nebo třeba Big Bang Theory, lze si to jako video stáhnout v řádu hodin ve vysoké kvalitě a v řádu desítek hodin k tomu i české titulky. Ve svém důsledku ale ti kteří to vyrobili z toho nemají ani cent. Podobně to bude s knihami, pokud se nakladatelství neprobudí.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Středa, 23. února 2011, 8:27

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *