: vjing :
VJ_HISTORY - PROMO - FOTO Z PARTIES

Od března 2009 jsem pozastavil svoji činnost jako VJ, nicméně video stále považuji za zajímavou kratochvíli a pokračuji ve tvorbě videomixů na DVD nebo videí krátké stopáže. Aktuálně mám rozpracované video k tracku CML.

V roce 2007 jsem se po brněnské akci Cybertronic 2 (kde jsem promítal na 3 LED panely o velikosti 6x4 a 3x2 metrů) poprvé rozhodoval ukončit svoji činnost VJe. Stav, kdy člověku za provozu na stagi ukradnou notebook ze kterého běží projekce, mně nenaplňoval přílišným optimismem. Pět let před incidentem jsem se snažil a učil dělat nevšední projekce a vždycky se jednalo daleko víc o koníček než o práci. Problémy se na čas vyřešily a děkuji všem za projevenou podporu po dobu mého hraní i po krádeži. Moje rezidentní akce Elektra se v roce 2006 stala se klubovou akcí roku 2006! Věrný klubu Fléda jsem zůstal dál, protože celý tvůrčí tým se snaží tyto akce někam posouvat, za což jsem velice rád, jsou to moje srdcovky. V roce 2011 jsem proto oprášil DVD pro párty Tranzistor a vdechnul jim nový život na DVD.

VJing mně zajímal od té doby, co jsem ho poprvé spatřil. Protože jsem měl vlastní představu jak ho dělat a ne vždy jsem se zhlédl v projekcích českých VJských skupin začal jsem jej v roce 2002 provozovat sám na Cosmixu ve Vranovicích. V prosinci 2004 jsem byl přizván k projekcím na párty skupiny YP a každoročně jsem rád zavítal na jejich open-air Tyngl-Tangl. Od začátku roku 2005 jsem promítal na akcích Sound of Ibiza v klubu 7. nebe, nicméně po čase jsem se rozhodl v tomto klubu jako VJ nevystupovat. Koncem roku 2007 jsem odpromítal Cybertronic 3 v Boby centru, začátkem roku 2008 jsem "plnil" projekcemi 50 metrů čtverečních na scéně živě přenášeného finále Miss ČR tamtéž.

Moje DVD mixy se dodnes objevují v klubu Perpetuum. Jako technická podpora a obsluha jsem absolvoval festival Digitransfer i jeho nástupce Zoom. Měl jsem tu čest být rezidentním VJem brněnských částí party Elektra (klubová noc roku 2006). V současné době jsem schopný vytvořit DVD projekce na zakázku (DVD s animacemi a logem klubu) a mám v plánu vyzkoušet i videoklip k tanečním trackům. DVD s mým mixem používají jako projekci při hraní DJové D!Rock nebo Misha N (dříve v Londýně). V Londýně se představila s projekcí i skupina Add Syndicate. Klubové DVD šité na míru od března 2007 používá například DD klub v Boskovicích. Krátké reklamní spoty na reklamní LED panely jsem dělal firmě T-shock.

VJing na profi úrovni vyžaduje poměrně drahé vybavení, jako jsou hardwarové a softwarové mixážní pulty obrazu (desítky tisíc), zdroje signálu (VHS, DVD přehrávače, digitální kamera, výstupy z několika PC). Pro začátek si však lze vystačit jen s výkonným počítačem a mixovat přímo v softwarovém mixážním programu, či projekci prokládat animacemi předmixovanými v klidu doma. V současné době pro mixování animací používám program Resolume, jehož jsem legálním vlastníkem. Dále vlastním rozbočovač obrazu cinch 1 na 4, což znamená, že mohu promítat až na 4 různé plátna nebo jiná zobrazovací zařízení. Nyní si zatím docela vystačím s PC (Athlon 64 3000+, 3GB RAM, nVidia NX6600 VTD 256, 160+320 GB disk). Midi controler Evolution U-16, jsem poprvé použil na open-airu Veveří 2006 a nedlouho poté jsem jej vyměnil za jiný typ - EMU Xboard25.

Pár věcí a rad pro lidi, které zajímá vjing:
Protože se na moji osobu v poslední době obrací lidé s tím, že by rádi taky zkusili míchat video, žádají mne o rady a shání různé programy, přidám sem dva linky, kde je možné stáhnout některé z VJských programů nebo jejich demoverzí. Na první stránce je opravdu široký výběr mixovacích programů a grafických utilit pro systémy Windows, Macintosh a občas i pro Linux - AUDIOVISUALIZERS, druhý odkaz vás zavede na jeden z portálů pro VJe - VJCENTRAL. Zcela zdarma je pak možné používat program Visual Jockey, určitě stojí minimálně za vyzkoušení! Zdeno Hlinka (který nedávno ukončil kariéru vizuálního umělce) v minulosti několik let testoval a piloval nový VJský software - Circulation, jehož demoverze je ke stáhnutí na http://circulation.sk Pro SW je výhodou znalost jiných VJských programů, ale zkusit ho může i začátečník. Dle mého názoru, se jedná o jeden nejkvalitnějších a nejvýkonějších sw mixážních programů na světě.

A kde brát zajímavá videa k míchání? To je tajemství každého VJe a i jeho výběr záleží na jeho vkusu (je zde jasná analogie s DJem). Něco si lze natočit vlastní videokamerou, něco vytvořit třeba v PC (software Resolume umožňuje míchat videa s obrázky a flash animacemi) a něco stáhnout z internetu. Pokud stahujete cizí videa, je lepší, když požádáte o svolení autora. Právní stránka ohledně vjingu a autorských práv je v tomto státě značně nejasná. Do veřejně přístupných záznamů mixů je proto lepší dávat jen taková videa, která nejsou zatížená autorskými právy. Doporučuji například sekci moving images na WEB_ARCHIVu.

  • VJ Kombajn - Revver archív (lepší kvalita)
  • VJ Kombajn - YOUTUBE archív
  • Richard Müller/VJ Kombajn - Hluk
  • AGRESSIVE HC MIX (XviD, 16 MB - srpen 2005)
  • DJ Orbith VJmix (DivX 5.2.1. 22 MB - leden 2006)
  • Zrychlené Brno (seskládáno z fotek)

    mimo Youtube server potřebujete mít nainstalovaný kodek formátu XviD nebo DivX verze 5.1.1...