Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


41 megapixelů v telefonu

Dva volna ve středu a ve čtvrtek jsem si přebudoval na jeden den volna a poloden volna s  trochou práce. Ve čtvrtek jsem v rozhlase absolvoval seminář o autorském právu a poté zamířil na slavnostní představení Nokia Lumia 1020.

Oproti původnímu plánu jsem středu nestrávil s přítelem, kterému bylo po úterní kalbě trochu nehezky od žaludku, ale strávil jsem jej sám. Nestěžuji si. Čas jsem rovnoměrně rozdělil mezi postel a počítač, kde jsem asi dva měsíce od nainstalování konečně taky spustil hru Ghost Recon Online. Oproti QuakeLive je pravda nutné zvyknout si na strašlivě pomalou rychlost hry (cena za větší realitu), kdy i plazení je v QuakeLive podstatně rychlejší než běh v GRO.

Ve čtvrtek jsem ráno zašel za Kubou a jeho kočkama, než se ale vykotil z postele, padla má představa společného oběda a tak jsem do sebe hodil alespoň koláč a redbull a šel si vyslechnout pár slov o autorském právu. Po dvou hodinovém školení jsem zamířil do kongresové centra, kde se představoval nový telefon společnosti Nokia. Protože již nepatřím mezi nadšené uživatele tohoto výrobce, s návštěvou jsem váhal, ale nakonec zaujaly parametry telefonu. Ačkoli z mého pohledu Nokii Lumii 1020 diskvalifikuje její operační systém (z Androidu na Windows Phone určitě hned tak nepřejdu), parametry přístroje nejsou špatné.

kmb01

 

V první řadě a tlustým písmem je nutné zmínit senzor o rozlišení 41 megapixelů. Popravdě to je asi nejzásadnější odlišení přístroje od jiných. Nadšenci asi přivítají i podporu bezdrátového nabíjení při využití speciálního krytu. Očekávaná cena včetně daně bude zhruba 17 tisíc korun a já jaksi netuším na jakého uživatele přístroj míří. Zrcadlovku Nikon D3100 (nižší řada) seženete s objektivem novou za 11 tisíc.

A Nokia samozřejmě nedělá lepší fotky jako zrcadlovka. To zkrátka není možné z fyzikálního hlediska (menší čip, i objektiv). Na stranu druhou, pokud se nechcete se zrcadlovkou tahat, pak budete mít po ruce velmi solidní fotoaparát v telefonu. A dokonce k němu můžete dokoupit grip pro lepší držení. Grip má i stativový šroub (na první pohled působil dojmem, že platový). Pravda, jeho baterie má (dle přítomných dam na představení) kapacitu jen 1000 mAh, což není mnoho, ale telefon se s ním opravdu drží podstatně lépe.

kmb02

 

Došlo i na prezentaci úložiště SkyDrive a prezentaci fotografických schopností. Na akci byla celkem čtyři stanoviště, kde bylo možné fotit se stativem jídlo, bez stativu kytku, drink nebo modelku. Je ale potřeba zmínit, že všechna místa byla přisvícena (LED, zářivky, reflektor). S dostatkem světla se samozřejmě fotí lépe každému. Co se týká tisku (asi jen tam využijete rozlišení fotek 7712×5360), byla celá prezentace trochu zmatečná. Fotoaparát sice vyfotil snímek v plném rozlišení, ale na SkyDrive zasílal svou 5 mpx verzi a právě tu poté lidé z Canonu vytiskli. Jinými slovy Nokia má fotoaparát, který fotí 41 mpx fotky, ale novinářům byl představen tisk z 5 mpx.

Kdo měl chuť, mohl se pokochat fotografiemi Radovana Šubína, jehož 41 mpx snímky dostali novináři k dispozici v digitální formě a mohly je spatřit i vytištěné. Cítil jsem u nich subjektivní dojem ne zcela ostrých snímků, ale ostatně posuďte sami. Při 100% zvětšení lze pozorovat slabou aberaci. Ale to zase srovnávám nesrovnatelnou kvalitu fotek ze zrcadlovky a mobilu (fotka se po kliknutí otevře v plné kvalitě). S fotografiemi ze Samsungu SIII mini se ty z Nokie vůbec nepokouším srovnávat. Těžko bych našel oblast, ve které by Nokia fotila hůře…

2

Takže co říci nakonec? Koupit nebo ne? Pokud se nechcete tahat se zrcadlovkou a nemáte slušný kompakt, je to možnost (pokud se vám zdá Windows Phone jako použitelný systém)…


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pátek, 20. září 2013, 12:25

Publikováno v BLOG, Fotoblog


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *