Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Bitcoin na novém maximu a Coinbase na burze

Zase měsíc bez příspěvku na blog. Asi jsem čím dál introvertnější. Nebo jen nějak souzním s citátem: „Miluji lidstvo. Nemůžu však vystát lidi.“ Ale něco málo se událo, tak jdeme na to.

Už jsem si skoro myslel, že se moje výměna telefonu avizovaná na podzim loňského roku, neuděje a zapomene se na ni. No, nikoliv. Při jedné z návštěv v práci mi přistála v ruce krabička s iPhonem 12. Naštěstí je tu možnost odkoupit si starý telefon, takže zůstanu funkčně na svém telefonu a iPhone bude sloužit jen k natáčení a focení.

Taky mě oslovila nabídka Netflixu na měsíc zdarma. Ověřil jsem si tím, že bych za to fakt měsíční paušál platit nechtěl. Drtivá většina filmů je totiž stále bez českého dabingu, (filmy podle českého znění navíc nejde nijak vyfiltrovat, takže na společné sledování se to u nás nehodí. Ale dost se mi líbil jak seriál Lost in Space, tak dokumentární série Špinavé prachy (s titulky). Obnovovat předplatné ale kvůli pár věcem nebudu. Možnost zkusit službu na 30 dní zdarma, mimochodem Netflix už zrušil. Já vím, tohle je skoro na hlášku Ok, boomer. Ale je mi to z principu proti srsti. Stejně jako třeba hypotéka. A víte co? Moc hezky to napsal Patrick Zandl ve svém článku Krize a zánik vlastnictví.

Kam se od minule posunul bitcoin? Moc se neposouval a přešlapoval na místě pod 60 tisíci dolarů. Teprve v posledních dnech stanovil nové all time high a zrovna dnes pokračoval v jeho zvyšování. Nově tedy lze říct, že historicky nejvyšší cena za bitcoin byla 64 895 dolarů na Bitstampu (kryptoměnová burza). Impulsem může byt dnešní vstup jiné kryptoměnové burzy – Coinbase na akciový trh. Viděli jsme během dneška i flashcrash, kdy se během jedné minuty propadla cena bitcoinu z 64 400 na 61 400. Tento propad byl nicméně téměř ihned vykoupen a tak se stále pohybujeme kolem 64 400. Během toho mimochodem dosáhl 10 procent kapitalizace zlata. Ano, do bitcoinu už lidé uložili desetinu toho, co do zlata.

Moje aktuální portfolio doznalo jen kosmetických změn. Je pravda, že jsem u litecoinu odprodal 25 % portfolia a vybral si tím kompletně vklad. Dnes v noci mi pak odešel ještě jeden prodej, kterého jsem si nevšiml v limitních příkazech, takže nakonec mi u litecoinu zbyly 2/3 portfolia. Nicméně pokud se bojíte ve spojitosti s kryptoměnami rizika, můžete si tímto krokem pojistit, aby jste neskončili ve ztrátě. Na litecoinu jsem tak už v plusu i v případě, že vezmu v potaz zaplacení 15 % daně z příjmu příští rok. Jinými slovy, i kdyby padl litecoin na nulu (což samozřejmě nečekám), já na něm už tratit nebudu (za cenu snížení budoucích zisků, je třeba férově dodat). Na bitcoinu jsem zatím odprodal 1/44 portfolia (2,272%) na 50 000 dolarech a nyní vyčkávám, abych neprodával příliš nízko. Pokud jsem před půl rokem snil o BTC na konci roku za 140-160 tisíc, dnes se kloním spíš k tomu, že to může jít ještě o něco výš.

Někdy loni na konci června jsem zvažoval osahat si Uniswap, takže jsem si převedl pár BAT tokenů získaných z prohlížeče Brave na Coinbase. Jenže jsem zjistil, že je třeba i nějaký gas v ETH. Následně jsem zjistil, že ceny těch převodů mají velké poplatky a nedávalo to pro těch asi 650 korun vlastně vůbec žádný smysl. Tak jsem to celé odložil. Nedávno jsem se nalogoval do Coinbase a vida, těch zapomenutých 650 korun se za 10 měsíců zhodnotilo na 4 700 korun. Taky jsem zjistil, že na Nicehashi mám taky kredit pár stovek, takže během týdne dotěžím pár satoshi na koprocesoru svého starého počítače a pošlu si je taky tam. Pro nováčky je Coinbase docela slušná a přehledná burza a jak jsem psal výš, nově ji najdete i na akciovém trhu. Pokud na ní ještě nemáte účet, použijte tento odkaz na Coinbase pro získání bonusu 216.98 korun v bitcoinu (platí, pokud provedete obchod za nejméně 2169.80 korun). Férově přiznávám, že tento bonus získáme oba.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.
Bonus 20 USD na burze Bitstamp – platí při prvním obchodu nad 100 dolarů.
Bonus 10 USD na burze Coinbase – platí při prvním obchodu nad 100 dolarů.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Středa, 14. dubna 2021, 14:41

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *