Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Dezinformační trolové. Co si o tom myslet?

Sleduji v poslední době rostoucí trend toho, jak se nějaký relativně nový účet na Twitteru okamžitě stává fanouškem zpravodajských serverů různé kvality (od Sputniku a AC24.cz až po ČT a Radiožurnál). Ale ukažme si rovnou na konkrétním případu, jak funguje proruská propaganda na českém Twitteru. Jedná se samozřejmě pouze o spekulaci, stejně tak dobře to může být psychicky narušený člověk, který poznává taje pro něj nové sociální sítě. Ostatně z toho, jak těžkopádně se taková individua na Twitteru pohybují, lze usuzovat, že toho zas tak moc o sociálních sítích a strategiích na nich, mnoho nevědí. 

Vezměme si třeba účet @marianvvl. První dohledatelný tweet je 1. května 2016 22:08, jedná se tedy jen o několik dní starý účet. Za tu dobu vyplodil 143 tweetů, z toho pouze 3 vlastní, kde linkoval konspirační a dezinformační weby Aeronet, AC24 a eurasia24. Udělal 2 retweety na weby SvetKolemNas.info a sputniknews.com a zbytek jsou vážení pouze odpovědi. Jen během včerejška měl tento jedinec nutkání odpovědět Českému rozhlasu Plus, Lidovkám, Blesku, ČTK, Týdnu, Aktuálně, Hospodářkám, Zprávyrozhlas.cz, ČT24 a 4x nadával europoslanci Štětinovi do zmrdů, štětek a dementů.

Jenže konkrétní případ „pana Mariana“ není jediný, který v poslední době registruji. Někteří si ani nezměnili úvodní ikonku (v angličtině se jim říká eggheads), jiní mají od roku 2010 18 tisíc tweetů a pouze 33 sledujících jako @TracyThunder. Je to vlastně uklidňující zjištění. Je jich víc, dělají to samé a jediné po čem touží je vaše pozornost. Touží po tom, aby jim někdo odpověděl, aby někdo zaregistroval jejich existenci a oni získali nové fanoušky. Fanoušky, které aktuálně nemají. A tak provokují a provokují, protože když je nikdo nesleduje, nemůže nikdo na odkazy, které vedou na jejich dezinformační servery. Neříkám, že jsou to všechno falešné profily, byť bych dal ruku do ohně, že poměrně velká část z nich ano.

Co s tím? Rozhodně na ně nereagujte za značku kterou spravujete. Ideální je na ně nereagovat vůbec. Jistě, můžete si je zablokovat, ale i to je druh pozornosti po které pasou. Daleko lepší je chodit je do režimu MUTE. O tom se nijak nedozví. Blábolit si pak mohou co hrdlo ráčí a vy se nemusíte brodit jejich slovními exkrementy. Ostatně po tom jediném touží. A nakonec pár tipů na podobné troly – udělal jsem zatím poměrně málo obsáhlý seznam pro Twitter nazvaný Dezinformace. Pokud máte nějaký tip na jeho rozšíření, klidně mi napište na @vjkombajn s hashtagem #dezinformace.

UPDATE: Daleko vědečtější přístup v monitorování dezinformací volí na StuNoMe: Tohle je mapa proruských pseudozpravodajských serverů podle toho, odkud a kam na jednotlivé servery přicházejí / odcházejí návštěvníci. Kdo kam chodí, je vidět podle směrovek, čím větší bod, tím víc na něj odchází návštěvníci jednotlivých webů. Dominantní jsou Parlamentní listy a zvědavec.cz, který je z těchto serverů nejstarší. Zároveň jsme z grafu vyhodili příliš obecné servery jako – youtube, twitter, facebook, ceskatelevize, atd.

13217623_1233833423327754_5290663888986895779_o


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 10. května 2016, 14:35

Publikováno v (Social) media


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *