Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Fakenews, Trump, Facebook a Elon Musk a #deletefacebook

Co se stalo, že se svět mění tak rychle? A mění se k lepšímu? Co s tím má společného Facebook? A kde jsou facebookové stránky Tesly a Space X?

Když jsem v roce 1998 končil na střední škole, měl jsem za to, že internet jednou změní svět. Nečekal jsem, že tak moc a tak rychle. Bohužel mám v poslední době stále naléhavější pocit, že jeho práci pak dokonal nástup sociálních sítí. Dokud se na internet připojovali jen studenti, ajťáci a pár progresivních nadšenců, bylo vše v pohodě. Internet se zrychlil. Internet se rozšířil. Internet se stal cenově i technicky dostupným. Nejprve v podobě pevných linek, později i mobilního přístupu.

Brexit, Trump, fakenews, Cambridge Analytica, pití čističe bazénů, placatá země, Zeman podruhé a vlastně i hoaxy (ty jsou nejstarší)… To vše jsou různé strany jednoho problému a domnívám se, že spouštěčem toho všeho byla technologie, která nám měla umožnit snadnější, rychlejší a levnější komunikaci (a také levné vzdělávání) – internet. Jak s oblibou říkám, došlo s masovým rozšířením internetu také k tomu, že hlas každého z nás je rovnější vůči ostatním, než dříve. Zatímco dřív byl dosah konspirátora nebo intelektem nepříliš obdařeného člověka maximálně k vedlejšímu stolu ve IV. cenové, na Facebooku stačí najít jedince jedoucí na podobné vlně.

Jsem si téměř jist, že nebýt tak masového rozšíření internetu a Facebooku, neseděl by dnes v parlamentu s desetinou ze všech odevzdaných hlasů třeba poloviční Japonec (nemám vůbec nic proti Japoncům nebo jiným rasám, ostatně jaký je rasismus nesmysl dostatečně potvrzuje existence bratra Tomia Okamury) brojící proti v realitě neexistující imigraci.

Problémem Facebooku je, že dosud neřešil tyto negativní jevy vůbec nebo velmi málo a nedostatečně. Možná tomu nahrává i téměř nulová verifikace a snadná tvorba falešných profilů. Jako člověk z oboru social medií vím, že komunikovat s touto sítí není snadné. I když se budou lidé snažit hlásit závadný obsah jako jsou nesnášenlivé a rasistické příspěvky, jedinou jistotu smazání příspěvků máte maximálně u pornografie a bradavek. Volání po tom, že se Facebook musí změnit není žádné novum. Jen to zatím nemělo žádné hmatatelné výsledky.

Poté, co Elon Musk smazal stránky Space X a společnosti Tesla se zdá, že nám tento miliardář ukazuje jednu možnou cestu. Odchod z této sítě alespoň do té doby, než začne brát bezpečí vlastních uživatelů vážně. #deletefacebook

Samozřejmě jen vtipkuju. Už jsme si my všichni zvykli na omamnou sílu toho být online. Ne nadarmo se říká, že sociální sítě jsou stejně návykové jako drogy…


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pátek, 23. března 2018, 19:33

Publikováno v (Social) media, BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *