Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Konec internetových diskusí v Česku?

Možná to nebude tak horké. A dost možná se i mnoho lidí těší. Faktem je, že soud pro lidská práva v EU rozhodl, že diskusní portály jsou odpovědné za komentáře svých uživatelů. Co to znamená?
Ruku na srdce, nevím. Všichni si asi budeme počkat na nějaký právní rozklad. V médiích, kde měl někdo rozum, už stejně někdo nějak diskuse ořezal nebo rovnou vypnul. Ano, patřím k těm, kterým je občas nevolno z některých vypatlanců v diskusích. Pokud EU bude trvat na dodržování této právní úpravy, tak se holt se na Romy a na Islám bude nadávat jen v hospodě a na Facebooku. Nebo snad zasáhne ruka cenzorů až v USA? Dotkne se to i stránek médií na Facebooku (EU na FB zase tolik nedosáhne, ale dosáhne na uživatele)? Začnou editoři sociálních sítí místo zpráv z Ukrajiny nebo zpráv z řeckých a italských břehů krmit Facebook nekonfliktními obrázky štěnátek, koťátek a trapných banalit?

A zmizí ta nenávist v lidech, když ji nebudou moci ventilovat ani pod články Novinek.cz nebo na FB? Opravdu zmizí? Nebo se jako přecházená nemoc objeví náhle ve společnosti, tentokrát ne na virtuální Zdi, ale v realitě? Nevnucují nám vlastně zákonodárci EU jistý druh „newspeaku„? Kam bude moci člověk napsat své myšlenky, které třeba dnešní společnost vnímá jako kontroverzní? Jasně, když někdo křičí, ať nechá Evropa uprchlíky utopit, mohu si o něm něco nepěkného pomyslet. Ale copak tím, že tento hlas umlčím, neutěsním jediná místa, kudy může z Papinova hrnce naší společnosti unikat přetlak? Budeme žít ve sluníčkově pozitivní bublině a ve sklepích našich paneláků se mezitím začnou scházet lidi, kteří nemůžou tu svou pravdu někam napsat. Frustrace se bude zvyšovat. Frustrace se změní v zoufalost. A zoufalí lidé dělají zoufalé věci.  Nevím jak vy, ale já se toho upřímně BOJÍM.

UPDATE: Přidávám ještě komentář Marka Antoše, který situaci klidní: https://www.facebook.com/marek.antos/posts/10153380969156944


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 16. června 2015, 19:40

Publikováno v (Social) media, BLOG


Komentáře

Jeden komentář: “Konec internetových diskusí v Česku?”

  1. Jarda napsal:

    To soud pro lidská práva v EU nezná ten příměr s paralympiádou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *