Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Proč si myslím, že bitcoin funguje již dnes jako uchovatel hodnoty?

Ano ano, dnes to bude zase o tom bitcoinu. Porovnám jeho cenový vývoj se zlatem a akciemi. A mimochodem, i když to na první pohled vypadá, že se americká ekonomika otřepává, rozhodně si nemyslím, že by neměla prostor, kam více padat.

O DCA jsem se tu už párkrát zmínil. A nebyl jsem sám…

Pro příklad si můžeme namodelovat, jak by to vypadalo, kdyby jste začali pravidelně nakupovat bitcoin za 1000 korun měsíčně před 6 měsíci a jedním až pěti roky. Vývoj bitcoinu pak porovnáváme s cenou zlata a s cenou DJI – Dow Jones Industrial Average  v Evropě též často označován jako Dow Jonesův index, který se skládá z akcií 30 amerických společností, které patří mezi největší a nejvíce obchodované (více najdete na Wikipedii).

Za 5 let byste tedy vložili 60 tisíc (60 měsíců) a v případě bitcoinu měli přes 525 tisíc korun (v grafu zůstaly dolary, pardon), v případě zlata 79 tisíc a v případě akcií z balíku DJI 66 655 korun (+11,09%). Mimochodem inflace za posledních 5 let prostým sečtením ročních inflací (mám pocit, že správnější by bylo počítat i úroky z úroků, když tak mě opravte) činila 8,4 procenta.

Bitcoin bývá často kritizován za to, že je cenově velmi nestálý. A jistě, pokud někdo bitcoin nakoupil najednou třeba za cenu přes 15 tisíc dolarů (8. leden 2018) a od té doby neudělal nic (tedy nic nepřikoupil v době, kdy bitcoin klesl pod 4000 dolarů například), je dnes ve více než 51,5% ztrátě. Kdyby ovšem prováděl pravidelné příkupy, mohl by být dnes na svém (konkrétně 0,6 % v plusu), viz graf tohoto modelového případu:

Kdyby investoval posledních 28 měsíců do zlata, byl by 19 % v plusu, kdyby do akcií z indexu DJI, pak by byl kolem 18 % v mínusu. Být něco mezi akcií a zlatem nezní špatně. Takže má tu snad ještě někdo pocit, že bitcoin je špatný uchovatel hodnoty? Jde jen o to, jakou strategii nákupu zvolíte.

Grafy i hodnoty pochází z kalkulačky DCABTC.com.

P.S. Prohlížeč Brave jsem vám tu už doporučoval. Sám na něm trávím aktuálně už víc času než na Chrome, ten víceméně zapínám jen u webů, se kterými měl Brave nějaký problém (myslím, že se to za těch pár týdnů stalo asi 3x). Nyní firma oznámila, že vylepšila androidovou verzi, která už i tak šetřila 30% – 50% dat a baterie ve srovnání s Chromem, Firefoxem a Operou.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Čtvrtek, 9. dubna 2020, 21:09

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *