Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Takové to domácí focení

Asi tak před deseti lety jsem měl ideu, že budu plnit mikrofotobanky a vytvořím si tak pasivní příjem. Dopadlo to tak, že dnes raději některé fotky poskytuju zdarma.

Pravda, nedostal jsem se nikdy k tomu, aby moje portfolio tvořilo několik stovek fotek (jak se obvykle doporučuje). Bylo jich jen kolem jedné stovky. A i tak to byl boj. Fotolia mi často zamítla fotku třeba kvůli šumu. A nezdá se to, ale mám pocit, že víc času jsem strávil nutným popisem fotek v angličtině a zatříděním do správných kategorií než samotným focením a následnou úpravou. Nedávno převzal Fotolii konkurenční gigant Adobe a teď koukám, že všechny (už jednou schválené) fotky vyřadil. Takže co mi to přineslo? Od roku 2009 do dnešních dní mi fotky na Fotolii vydělaly 33,75 euro (necelých 9 stovek, tedy 90 korun ročně).

A tak se musím pochválit, ale jsem moc spokojený se svým rozhodnutím asi rok a půl zpátky, kdy jsem si uvědomil, že než fotit do zdi a čekat, kdy mi zase odejde hardisk a o fotky přijdu, bude lepší dávat ty fotky lidem zadarmo na Pixabay. Už i tady se blížím ke stovce fotek a za ten rok a půl si moje fotky stáhlo 22 tisíc lidí a na některé z nich jsem narazil i na internetu (fotka marihuany a peněz v pozadí se například objevila ve Šťastném pondělí J. Šídla a jinou fotku bankovek nedávno použilo ve svém tweetu ministerstvo spravedlnosti). Za těch 22 000 stáhnutí jsem sice dostal jen v jednom případě „spropitné“ 5 dolarů (Pixabay umožňuje poslat autorovi příspěvek „na kafe“), ale o tom to není. Člověk má alespoň pocit, že nedělá něco zcela zbytečně a ten stojí za víc, než 90 korun ročně.

 


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Sobota, 27. dubna 2019, 11:48

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *