Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Jak jsem těžil bitcoin v cloudu – pokus 1, den blbec

Protože pro mnoho lidí okolo mě je slovo kryptoměna stále ještě spíš nadávka, rozhodl jsem se prozkoumat ji z různých úhlů, možná objevit různá úskalí jejího pořízení a podělit se o poznatky se svými čtenáři.

crypto-currency-1823349_1920

Než začnu zmíním, že o víkendu se celý trh slušně propadl (BTC se propadl z 5000 USD na téměř 4000.). Odstartovalo to zřejmě oznámení Číny o regulaci měn ICO (což jsou ve zkratce měny emitované společnostmi ještě před uvedením na trh). Kdybych s kryptoměnami obchodoval, byl bych velmi nervózní, protože je ale mám za účelem dlouhodobějšího držení, jen jsem se mrkl na čísla a v mínusu nejsem. V červeném mám jen dvě různé měny nedávno koupené. A protože každý ví, že když trh padne je nejlepší doba pro nákup, usmívám se. A v mém portfoliu nejdéle držené LTC spadlo co do ziskovosti až na třetí místo. Předběhly jej totiž hned dva nadějné coiny, které držím. Je vhodná doba pro nákup bitcoinu? Spíš si myslím, že byla, další jeho možné rozdělení je za dveřmi.

Zkusil jsem již nějaké směnárny, zkusil jsem mikrotěžbu přes Minergate, dokonce jsem si pořídil jeden starší ASIC miner (o tom asi budu muset ještě někdy napsat) a chtěl jsem zkusit i těžbu v cloudu. Našel jsem přes kamaráda službu Nicehash, kde si můžete pronajmout výpočetní výkon a ten pak využít při těžbě v libovolném poolu. A protože jsem kdysi dávno těžil v českém poolu Slush a registrační údaje stále znám, nasměroval jsem zakoupený výkon 50 TH/s právě tam. Ale nedopadlo to slavně.

Za bitcoiny v hodnotě 1120 korun jsem koupil několik hodin výpočtů a těšil se na kryptoměnu. Jenže objevení bloku je věcí náhody. A i když den před těžbou padlo za 24 hodin 12 bloků, den předtím jen 5 a den předtím bloků 14, nečekal jsem, že si vyberu extra smolný den. To je takový den, kdy za 20 hodin našel pool pouze 3 bloky.

Na výpočetním výkonu logicky závisí velikost vaší odměny. A aby toho nebylo málo, neuvědomil jsem si, že když se zvýší ve službě Nicehash poptávka, klidně vám výkon utnou, dokud nezvýšíte nabízenou cenu za výkon. Tím jsem bohužel ztratil všechen výkon asi hodinu před vytěžením jednoho bloku a tudíž byla odměna za něj jen symbolická. Mluvím o bloku, jehož hledání zabralo 12 hodin. A toho dalšího 8 hodin. To vše na poolu, kde je průměrně vytěžený blok co dvě a čtvrt hodiny. Chvíli jsem se bál, že to bude zřejmě nejdražší zlomek bitcoinu pořízený včera ve střední Evropě. Nakonec jsem ho vytěžil ‚pouze‘ 3x dráž než byl jeho aktuální kurz. Ale protože jsem těžko poučitelný a věřím, že šlo o extrémně špatný den, dám tomu ještě jednu šanci, ať můžeme srovnávat.

Snad už trochu vím, na co si dát pozor, že bych měl mít čas těžbu sledovat u počítače, případně ji upravovat a že někdy je prostě den blbec…

O tom jak dopadl druhý pokus s těžbou v cloudu píšu tady.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Středa, 6. září 2017, 8:40

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *