Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


4 scénáře pro bitcoin v roce 2021

Možná, že jsem vás minule navnadil titulkem „Co čeká bitcoin v roce 2021“ a pak jsem jako odpověď nevyřkl žádnou věštbu (jak jinak to nazývat?). Tak jsem se rozhodl to napravit a předkládám několik scénářů.

Samozřejmě je dobré na začátek říct, že se jedná o laické odhady založené na vývoji v minulosti. Obecně příjimaný fakt nám přitom říká, že cena minulá, jaksi nemá souvislost s cenou budoucí, takže celý tento text je opravdu přinejlepším odhadem, nic víc. Budu také moc rád, když mi pošlete nějakou odezvu nebo klidně váš vlastní odhad budoucího vývoje trhu. Když toho bude dost, klidně to mohu sesbírané zveřejnit.

Na začátek ale začnu poměrně provokativním tvrzením, že bitcoin není kryptoměna. A rovnou dodávám, to ne já, to on! To Josef Tětek, však se sami podívejte:

To, že bitcoin má výsadní postavení mezi kryptoměnami asi není třeba rozporovat. Takže, kde se jeho cena zastaví příští rok?

Scénář: Katastrofa, bitcoin je skoro mrtev. V březnu roku 2020 se bitcoin propadl asi o 60 procent, ale zná i propad kolem 85 %. To by z dnešních hodnot znamenalo pokles na cenu 4 000 – 10 000 dolarů. Může se to stát znovu? Může. Stane se to? Nemyslím si. I v bull runu dochází ke korekcím, ale bývají podstatně menší. Korekcemi do 20 procent bych se nezabýval. Osobně si myslím, že bitcoin pod 10k už nikdy neuvidíme. Takže mi ani moc nevadí, že moje průměrná nákupní cena je právě na této hodnotě. Pokud se podaří v roce 2021 porazit vakcinací koronavirus, nemělo by k ničemu podobnému dojít. Pravděpodobnost takového propadu: malá

Scénář: Bitcon najde nový vrchol 40-50 tisíc do jara a pak se zřítí o 70 procent. A přitom by to mohla být jen předehra pro velké finále, jako na jaře roku 2013. V dubnu byl za 270 dolarů a v červnu za 66, tedy propad ceny přes 70 %. Následně ale dosáhl v prosinci ceny 1135 dolarů. Takže vývoj optikou současného stavu růst na 45k, propad na 15k a jízda k těžko uvěřitelným 200 000 dolarů za bitcoin? Osobně si myslím, že nástup institucí do bitcoinu trochu uklidní jeho voliatilitu. Pravděpodobnost: asi tak 5 %

Scénář: Bitcon najde nový vrchol mezi 140 – 180 tisíci dolarů bez výraznějších korekcí do prosince 2021. Poté ukončí cyklus a následující 2 roky bude klesat až k hodnotám kolem 30k-40k. Jde o můj nejoblíbenější scénář. I proto jsem si naplánoval, že pravidelné příkupy budu dělat do doby, než bitcoin překoná cenu 30k. Pravděpodobnost: slušná

Scénář: Bitcoin najde nový vrchol výš, než si většina z nás myslí. Že se vám zdají předpovědi, že bitcoin bude v roce 2021 za 340 tisíc nebo rovnou za 500 000 dolarů jako přehnané? Chápu, taky s tím mám problém. Jenže pokud se k nakupovaní bitcoinu znovu odhodlá i retail (koneční zákazníci investoři jako já či vy) jako v roce 2017 a přidá se více firem, jak se poslední rok děje, je limitem pouze naše představivost. A poté bude samozřejmě následovat i kolosální propad, který ovšem nemusí jít pod 50k-75k. Byly časy, kdy se lidem zdál 1 dolar za bitcoin hodně. Mezi roky 2022 a 2023 zjistíme, za kolik byl v roce 2021 bitcoin levný. UPDATE: Tak v JP Morgan vidí konec bull runu až v roce 2022 na hodnotě 650k dolarů! Pravděpodobnost: něco mezi malá a slušná

Jistotu kam půjde bitcoin v roce 2021 nemáme žádnou kromě té základní. Bude to nahoru nebo dolu a rozhodně doprava. Čím víc sleduju bitcoin, ale i dění na poli ekonomiky, tím víc mi peníze, které nekontroluje stát, dávají smysl. A nezapomeňte je vhodné peníze nejen spořit, ale taky si je užít. Nezapomeňte si včas vymyslet a naplánovat nějakou exit strategii alespoň pro část svého portfolia.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pondělí, 28. prosince 2020, 13:59

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *