Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


8 rad jak tuto zimu ušetřit na energiích

Ať už zaplatíme za teplo čtyř nebo osmi násobek toho co loni, nenajde se moc lidí, kteří nad takovým zvýšením mohou jen mávnout rukou. Dotýkat se to bude nás všech. Proto jsem dal dohromady souhrn několika tipů, jak ušetřit.

foto: Pixabay

Zatímco ještě před měsícem se mluvilo o 3-5 násobných cenách energií, v poslední době se už mluví o 6-7 násobku toho, co jsme platili v uplynulých letech. To bude bolet i ty, kteří k tomu nemají ještě taky nefixovanou hypotéku. Dá se na to připravit? Možná lze topit o o pětinu či čtvrtinu méně, ale stěží si zapneme topení jen každý 7. den, aby se to opravdu nikoho nedotklo. Po dlouhé době mě tak něco vyburcovalo k tomu, abych si udělal malou rešerši a našel pro vás cestu, jak ušetřit alespoň pár desítek procent z vašeho účtu za teplo.

Tip první: těsnění kolem oken a závěsy. Pokud máte starší okna, určitě se vyplatí již dnes je zkontrolovat, zda jimi neprofukuje. Bydlel jsem v několika bytech, kde jsem na zimu dával na parapet tlustou deku, aby tudy neunikalo teplo a na okna lepil samolepící těsnění. Závěsy a také rolety v oknech vám pak mohou ušetřit pár korun nejen v zimě, ale pokud je použijete ráno, než odejdete do práce, pak vám budou šetřit peníze také v létě, kdy se do bytu naopak nedostane tolik horka a nebude nutné byt chladit klimatizací. Dobrou izolací jde ušetřit až polovina spotřeby. Jen samotné používání rolet dokáže uspořit zhruba 9 % energie. V době kdy topíte, mějte závěsy odhrnuté, po vypnutí radiátorů je zatáhněte. Kromě oken si zkontrolujte také těsnost dveří a to včetně například garážových vrat.

Tip druhý: uberte na topení, více se oblečte. Každý stupeň Celsia navíc znamená 6% navýšení spotřeby energie. Snížením teploty o 4 stupně tedy můžete uspořit až necelou čtvrtinu energie. Nemusíte doma chodit zrovna v zimní bundě, ale minimálně ponožky a papuče by měl mít každý člen rodiny.

Tip třetí: větrejte krátce, ale intenzivně. Dokonale utěsněný byt, kde se nevětrá může vést ke vzniku plísní. Větrejte tedy dvakrát denně, ale jen krátce a intenzivně, aby nestihly vychladnout stěny bytu. Otevřete všechna okna která můžete, ale pouze na pár (8-12) minut.

Tip čtvrtý: udržujte vlhkost. Zvlášť staré plynové topení, které najdete v mnoha bytech (často je nazýváme jako vafky či WAW) umí pěkně vysušit vzduch. Suchý vzduch mnohým lidem neprospívá a s nízkou vlhkostí vzduchu nám bude také subjektivně větší zima. Při vlhkosti kolem 40-60 procent budete mít pocit, že v místnosti je o 2-3 stupně tepleji oproti místnosti, kde je vlhkost blízká nule. Pokud nechcete investovat do zvlhčovače vzduchu, postavte prostě na radiátory misky s vodou, případně pěstujte květiny.

Tip pátý: odrazná fólie za radiátor. Odrazné či reflexní fólie odrážejí teplo, které by unikalo do stěny, zpátky do místnosti. Umí vrátit až 95 % ze 40 % tepla, které by jinak bylo vyzářené do studené stěny. Náklady na pořízení jsou poměrné nízké. Na trhu naleznete například set 6 fólií pro 6 radiátorů za zhruba 7-8 stovek.
UPDATE: Podle tohoto článku je ale všechno jinak. Fólie něco uspoří, ale zároveň sníží výkon topidla.

Tip šestý: netopte tam, kde nemusíte. Pokud tušíte, že na tak vysoké zvýšení cen energií mít nebudete, zkuste se na zimu uskrovnit a málo využívané místnosti pouze temperujte na 12-16 stupňů a přesuňte veškerý domácí život do jedné či dvou místností. Pozor, nižší teploty než 12 °C u nevyužívaných místností by vedly k tomu, že při potřebě místnost vytopit, vynaložíte daleko více energie a vytopit takovou místnost zabere déle.

Tip sedmý: čisté a odkryté radiátory. Nános prachu na radiátorech vám může zvýšit spotřebu až o 10 %. Je také třeba je před topnou sezónou odvzdušnit. A rozhodně k nim nestavte blízko nábytek. Pokud navíc máte v bytě vysoké stropy, nasměrujte teplo do místnosti policí nad radiátorem.

Tip osmý: koberce. Nejen že vám zútulní domácnost, a pohltí zvuky (ať již ty, které směřují od vašich sousedů k vám, nebo ty, které generujete vy), ale také zvyšují pocit tepla až o 2 °C a umí ho v místnosti udržet více.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Čtvrtek, 21. července 2022, 16:57

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *