Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Akcie a finanční trhy jsou aktuálně nejlepší reklama na bitcoin

To není vtip. Jen mám při pohledu na všechno, co se děje, pocit, že takhle to do nekonečna nepůjde. Co se událo kolem firmy Gamestop, Robinhoodu, DOGE a XRP? A co je to Čmolík nebo Kauri?

O tom, co se stalo kolem akcií #GME, bylo popsáno dost. Ve zkratce: Drobní investoři (retail) se přes sociální síť domluvili, že začnou nakupovat akcie, na které velké ryby z fondů dávají tzv. short – tedy spekulují na to, že cena akcií spadne. Tím, že retail zvedl cenu akcií ovšem fondy tratily, protože musely akcie dokupovat dráž a tím dokupováním paradoxně dál cenu akcií zvyšovaly. Detailně rozebrané to najdete třeba na Forbesu a pokud se vám nechce číst, můžete mrknou na video na Investičním webu:

Je svým způsobem dojemné, jak jsou investoři překvapení, že lidé použili jejich vlastní taktiku (manipulovaní trhu opravdu nevymysleli drobní investoři, to by si zrovna pánové z hedgeových fondů měli uvědomit).

A s výše popsanými událostmi souvisí i turbulence na kryptoměnách. Kryptoměna DOGE, kterou jste ještě 28. ledna mohli koupit za 0,0075 dolaru vystřelila na 0,0779 dolaru. Do avizováné hodnoty 1 dolar to je dost daleko, ale nárůst 1000 % během dne rozhodně není zanedbatelný. Aktuálně klesl k 0,03, což je stále čtyřnásobek původní ceny. Ale tím to neskončilo.

Následoval růst ceny na XRP, což je dosti specifická kryptoměna. Je centralizovaná a právě to je z mého pohledu největší slabinou celého projektu (existuje někdo, kdo může rozhodovat nebo měnit pravidla hry). A ukázalo se, že všichni ti, kteří na tuto věc poukazují, měli pravdu. Ano, XRP vyrostl z 0,26 dolaru až na 0,72 dolaru. Jenže vzápětí společnost Ripple uvolnila do oběhu dvakrát 500 milionů nových mincí, čímž samozřejmě došlo k poklesu ceny zpět k 0,36 dolaru.

U akcií jsem se nezmínil o SPCE. I ta roste tempem nevídaným. Akcii šlo 12. srpna koupit za 17,99 dolaru. Aktuálně ji koupíte za cenu přes 61 dolarů (Revolut), tedy jde za necelých 6 měsíců o zhodnocení 240 %. I tato akcie je v hledáčku drobných investorů, protože patřila k nejshortovanějším akciím na trhu.

A po akcích se mluvilo i o stříbře, které je podle analytiků dlouhodobě podhodnocené. Ještě 28. ledna stála unce kolem 25 dolarů a 1. února se dostala se až ke 30, ale dnes již padá někam k 27,5 dolarům a nečekám, že dno bude zásadně jinde, než kde byla startovní pozice. Cena stříbra byla nejvýš za 8 let a během dopoledne vzrostla o 11 %. Cena stříbra. Kovu. Konzervativní volba. 11 % za den.

Zvláštní to doba, nemyslíte? Ještě nedávno se ekonomové usmívali nad volatilitou bitcoinu. Přijdou vám ale růsty akcií 240 % za půl roku jako smysluplné? Nestává se i z relativně seriózních akcií hra pro mileniály? Co všechno si mohou platformy jako Robinhood vůči vlastním zákazníkům dovolit do budoucnosti? A nepřispěje nejistota ohledně toho, kam investovat, více lidí k diverzifikaci a nepřitáhne tím i více lidí k bitcoinu?

Investujte si sami jak chcete. Ale dávejte si pozor na projekty, které působí pochybně.

Jako třeba ten pana Čmolíka, kryptošlechtice z paneláku, zakladatele kryptoměny Kauri s dosti neumělým logem. Držitel Zlatého bludného balvanu, jehož videa ukazují statisíce zhlédnutí. Jen jsou jejich hodnocení i komentáře vypnuté. Raději… To zní jako bezva investiční tip, že? NE. Mimochodem jeho knihy prodává Alza.cz se slevou.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 2. února 2021, 12:40

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *