Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Ano, či ne? Nevím je už luxus

Od posledního zápisku uběhly dva týdny. A tak nastal čas zase pomazlit prstíky svou klávesnici.

Je lidskou přirozeností věci zjednodušovat. Pro obecné pochopení složitých věcí (například ve škole), to je často přínosný postup. Jenže jak čas letí, může se nám v životě stát, že nám přijde v pohodě zjednodušovat všechno. Hledáme jasná a čistá řešení a tak od našich výsledků odřezáváme nehodící se zbytky a zaokrouhlováním se snažíme všechny chyby vyhladit do designově čistých odpovědí. Až se nakonec jednoho dne všechny odpovědi světa smrsknou na černou a bílou. Tmu a světlo. Nulu a jedničku. Ano a ne. A to je tak trochu máslo.

Žijeme naše životy, poměřujeme je s životy lidí okolo nás a je nám dobře, když nemáme pocit, že jsme na dně seznamu. A pak musí nastat světová pandemie, abychom měli vůbec sílu zpomalit. A najednou jsme možná krapet vnímavější, možná trochu přemýšlivější a leckdo z nás i trochu empatičtější. Někdo ten čas využije, někdo ne. Nebojte se naučit zase vidět barvy mezi černou a bílou. Není tam jen jeden šedivý odstín. Je jich plná paleta. Já vím. Je lidskou přirozeností věci zjednodušovat…

Takže co nového? Do akvária jsme v dubnu donesli 3 samičky a 2 samečky živorodek. Během prvního týdne jeden pár zemřel. Zatímco jednu rybku jsme uhynulou našli, ta druhá zmizela jako levá ponožka z páru v pračce. Zhruba po měsíci pak obě zbylé samičky vyložily svůj náklad a zrodil se potěr. Napočítal jsem 6 nových rybiček. Samozřejmě jsem udělal tu chybu, že jsem na žádost zveřejnil na Facebooku fotku akvárka a tím pádem si docela koledoval o nevyžádané rady stran toho, jak si zařídit akvárko.

Hele asi takto. Je to akvárium kolem 20 litrů, máme tam nyní jen dvě živé kytky, jednu umělou a podloží je kamenité, někteří ho označují za štěrk. Část vody měním obden. Rád tam dám kytek víc, ale když jsem byl naposled ve zverimexu, měli jen dvě totálně hnědé, které se mi prodavačka ani nesnažila nabízet, protože neměly daleko ke klinické smrti (jen nevím z které strany, zda již prožily smrt nebo je to čekalo v následujících hodinách) a jednu menší zelenou, kterou jsem koupil. Myslím, že někdy v budoucnu pořídíme akvárium větší, ale zatím mi stačí pozorovat rostoucí potěr. Od minulého pokusu s betou je tam velký posun. A samozřejmě nebereme pořízení akvária jako hotovou věc, ale jako věc, o kterou je třeba se starat a vyvíjet. Takže se nebojte, nejsme trapiči rybek. A pokud máte ten pocit, tak si na internetu najděte, jak si žijí slepice, které snáší vajíčka, která konzumujete nebo vepříci, ze kterých právě chystáte řízek, karbenátek nebo guláš.

Nevím jak vy, ale já letos plavkovou sezónu zcela ruším. Přibral jsem za poslední 2 měsíce asi 6 kg. Méně pohybu, chybí cesty do práce, a ještě jsem k tomu šťastný, spokojený. Jen mě asi nikdy nepřestane udivovat, jak může jedna brokolice stát 70 korun a kilo kuřete padesát. Asi nová doba, zelenina každopádně zdražuje už nyní. Taky mám v posledních týdnech problém sehnat mé oblíbené mentolové cigarety. Aby ne, když 20. května končí jejich prodej. Snad se mi podaří nepřejít na normální.

Do toho roste i bitcoin, jehož halving klepe na dveře. Moje pravidelné přikupování po 0,00nic má zprůměrovanou nákupku na 6150-6250 dolarech (záleží, na kurzu dolaru ke koruně). Ze Zonky jsem vybral asi čtvrtinu vkladu a čekám na vhodné nákupní příležitosti u bitcoinu i akcií. U akcií doufám, že v průběhu května ještě jednou hlouběji propadnou, u bitcoinu těžko říct, ale po halvingu není propad nic, co by se v minulosti nestalo (vzhledem k mé příznivé nákupce ovšem dokoupím jen při výraznějších propadech).

U akcií bude dost záležet na tom, zda přijde koronavirus v podobě druhé vlny. Některá odvětví ovšem koukají do černé díry, která je v brzké budoucnosti pohltí. Například takové letecké společnosti nemohou čekat, že by bez pomoci států mohly přežít. Z tohoto pohledu je možná mých pár dolarů v BA a SPCE ohroženou investicí, ale to je prostě život. Dokonce i Warren Buffet prodal své akcie leteckých společností i za cenu toho, že byl v nemalé ztrátě.

P.S. Už jste zkusili prohlížeč Brave? Je založený na jádru Chromu, ale je defaultně bezpečněji nastavený.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pátek, 8. května 2020, 12:07

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *