Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Avengers Endgame: Konec jedné ságy

Je to už 11 let, co do kin vstoupil Iron Man. Následoval Captain America a dalších 19 filmů. Marvel za tu dobu představil ve filmech desítky postav a značná část z nich se objevila i v letošním finále Avengers: Endgame. Protože premiéra filmu byla teprve před 3 dny, pokusím se o filmu psát co nejvíce obecně a teprve za pár dní to možná doplním o případné spoilery.


Děj. Marvel umí dělat trailery tak, aby nevyzradil příliš mnoho z děje. Občas natočí scénu jen pro trailer, kterou pak ve filmu nepoužije. I když mi tento způsob obelhávání fanoušků zpočátku dost vadil, musím říct, že má dost do sebe, když usednete do sedaček a jste znovu a znovu překvapeni, že to vede jinam, než jste čekali. Nejednou finále překvapilo tak, že jsem se prostě chtě nechtě musel usmívat, protože tělo mi vyplavilo na základě toho, co se dělo na plátně, nadbytek dopaminu. Hned u několika scén jsem si podvědomě říkal, že to, co se děje na plátně je tak skvělé, že se podobně pitomě musí usmívat i jiní diváci. Potěšil i nesmírně silný motiv „rodiny“, který se  filmem vine po celou dobu a průběžně se vrací do děje.

Moje očekávání bylo vysoké a Marvel si za to může sám, protože vyloženě slabý film v této sérii nevyprodukoval (osobně mi přijde nejslabším článkem těchto comicsů Ant-Man). Co je ovšem nejdůležitější, rozhodně jsem neodcházel z kina zklamán. A to i přes to, že jsem si četl různé články a spekulace o ději (a že jich po Infinity War vyšlo požehnaně). Tříhodinový film hlavně rekapituluje, nabídne nejedno cameo a doříkává spoustu věcí, které se za těch 21 předchozích filmů staly. Autoři 3 hodinovou plochu nevyužili jen k tomu, aby vás zkusili udolat akcí. Ono by to dost možná už ani nefungovalo, protože té akce servíruje Marvel docela dost průběžně 11 let. Autoři se nebojí, když je třeba, zvolnit a nechat postavy mluvit. A tak až se čas některých z nich naplní, nezbude, než to přijmout jako holý fakt a být vděčný za to, že dostali prostor. Zkrátka byla toneskutečně dlouhá filmová jízda a byla opět nabitá emocema i humorem.

Jak psát ale o filmu, o kterém se snažíte nenapsat mnoho, aby ti, co to ještě neviděli, měli plnohodnotný zážitek? Těžko. Tohle byla jedna z nejméně bolestných 5 hvězdiček, které jsem kdy na ČSFD dal a teď se budu těšit na jedinou věc – na to, až film vyjde na DVD a já si budu moci zkontrolovat jeden detail. Dost možná se pletu, ale přišlo mi, že v poslední scéně trochu ujela animátorům ruka a Rocket je tam v o něco větší velikosti, než by měl (oficiálně měří 122 cm a jiným hrdinům je ve scéně po prsa). UPDATE: Tak ne, Rocket tam stojí na pařezu a následuje polodetail.

LEHKÝ SPOILER: Je jedno, kdo svým bojem zachrání kromě planety i své blízké, je jedno, že někdo nabral kila a jiný se vyklidnil, zatímco někdo jiný prožije život, který mu osud zdánlivě upřel. A je vlastně jedno, kdo další kromě Thora dokáže zvednout jeho kouzelné kladivo. Doufal jsem, že to v Marvelu nezkazí. Nezkazili. 10/10


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Čtvrtek, 25. dubna 2019, 17:39

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *