Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Bitcoin míří k novým rekordním cenám. Má ještě smysl ho kupovat?

Čau děcka, o bitcoinu jsem tu psal obšírněji naposledy koncem ledna, kdy se jeho cena pohybovala kolem 42 tisíc USD, takže už je pomalu čas to zase probrat. Blíží se totiž halving (více o něm níže). A jen co poporoste cena ještě výš, začnou dotazy, jak koupit bitcoin. Kdy koupit bitcoin, možná i proč koupit bitcoin.

Takže pod tímto odstavcem najdete cenu bitcoinu za poslední rok. Pohledem snadno zjistíte, že za tuto dobu vyrostl bitcoin kolem 200 %. Takže máte koupit teď? Odpověď není tak jednoduchá, jak byste čekali. Pokud totiž žádný nemáte a nějaký mít chcete, existuje široce doporučovaná strategie, která je solidně odolná vůči jeho volatilitě (tedy velkým změnám ceny v malém čase). Není to nic objevného, pod heslem DCA najdete na internetu mraky definicí. A při této dlouhodobé strategii je víceméně jedno, v které fázi trhu vstupujete.

DCA (Dollar-Cost Averaging) je investiční strategie, která spočívá v pravidelném nakupování určitého aktiva (akcií, fondů, kryptoměn) za pevnou částku peněz, bez ohledu na to, zda cena tohoto aktiva stoupá nebo klesá. Tímto způsobem se průměrují ceny nákupu přes čas. DCA může pomoci eliminovat emocionální reakce na kolísání trhu a umožnit investorovi systematicky budovat svůj portfolio. Je to jedna z relativně bezpečných a osvědčených strategií pro dlouhodobé investice. Je důležité si však uvědomit, že jako u každé investiční strategie existuje určité riziko a není zaručeno, že DCA povede k zisku.

Já třeba začal bitcoin nakupovat v roce 2016 a dnes jsem zhruba na pětinásobku toho, co jsem do toho postupně vložil. Pokud vám jde jen o rychlý zisk, lituji, křišťálovou kouli nemám. Investice si často stačí vysedět. A čím dřív začnete, tím míň k investování potřebujete. Kdybych mohl něco vzkázat svému 25 letému já, bylo by to něco jako: „I tisícovka může mít v budoucnu velkou cenu.“ A taky bych si poslal odkaz na výpočet úroků z úroků, to kdybych nenašel odvahu investovat do bitcoinu a držel bych se jen akciových indexů a dividend.

Úroky z úroků: Když si budete spořit tisícovku měsíčně s úrokem 10 procent (reálný dlouhodobý výnos z SP500) a budete reinvestovat výnosy z dividend po dobu 10 let, tak naspoříte 210 tisíc. Nic moc. A jakmile zapojíte selský rozum a spočítáte si, že když za 10 let je to 210k, tak logicky za 40 let to bude 840 tisíc, tak jste prohráli. Fatálně. Selský rozum je fajn věc, ale na pochopení exponenciálního růstu se tak nějak nehodí. Za 40 let by jste totiž při stejných parametrech měli 5,8 milionu korun. Neříkám, že by to mělo pokrýt kompletně důchod, ale ruku na srdce, tisícovka měsíčně je dnes už vážně malá částka.

Kde bitcoin koupit? Možností je dnes daleko víc než dřív. Ale než to uděláte, zvažte zda si v okolí nenajít někoho, kdo už bitcoin má, kdo mu trochu rozumí a nechte si vysvětlit všechny případné nejasnosti. Bude jich hodně. Mělo by jich být hodně. Opakuju se, ale pochopit všechny přínosy bitcoinu znamená dobře chápat to, jak fungují státní peníze. Znamená to chápat v čem jsou státní peníze zoufale polámané (ve zkratce třeba v tom, že díky inflaci do nich nelze dlouhodobě efektivně spořit nebo v tom, že je státy tisknou dle svých potřeb). Spoustu věcí najdete na YouTube. Ale samozřejmě tam najdete taky opravdu velkou spoustu nesmyslů.

Takže znovu. Kde bitcoin koupit? A máte ho kam uložit? Jedna z výhod bitcoinu je, že k vyrovnání transakcí dochází bez nějaké centrální autority. Možná si myslíte, že peníze na vašem účtu jsou vaše. No, vypadá to tak, ale stačí trocha problémů v bankovním sektoru a o tom, kolik vám banka vydá rozhodne banka (Řecko 2015, zmrazení v případě pouhého podezření na podvodné aktivity nebo praní špinavých peněz). V jiných případech rozhodnou soudy, které samozřejmě umí obstavit účet, stejně jako třeba exekutor. Držet bitcoin v bezpečí nesmíte podcenit. Mnozí ho raději nechají na účtu směnárny, protože jim všechno kolem bitcoinových peněženek přijde komplikované. Není to tak složité, ale absence prostředníka znamená, že zodpovědnost za bezpečnou úschovu bitcoinu máte vy. Není číslo kam zavolat, když pošlete peníze omylem jinam nebo ztratíte přístup do své peněženky, ke které nemáte obnovovací zálohovací slova.

Kde jsme to jen skončili… Kde bitcoin koupit? Existuje velké množství burz a směnáren, kde se budete muset pravděpodobně prokázat nahranou občankou, pasem, případně řidičákem. Nic proti těm zavedeným nemám, ale ani když jste Coinbase, tak se vám sem tam nevyhnou výpadky. Doporučit mohu burzu Bitstamp, ale ani tam nenechávám víc než 0,01 bitcoinu. Burzu totiž můžou narozdíl od vaší peněženky hacknout (peněženku samotnou hacknout nejde, ale útočníci mohou hacknout počítač nebo mobil, přes který se do ní připojujete a třeba podvrhnout adresu, na kterou se chystáte posílat peníze). Obě dvě jmenované společnosti jsem používal v minulosti.

Když nakupujete alespoň za 1500 korun, vychází Anycoin dobře i v porovnání kurzů.

Dnes už na nich nic nedržím a bitcoin dokupuju skrze českou společnost Anycoin. Vlastenectví fakt není ten pravý důvod, i když to beru jako plus (Česko má hodně šikovných lidí v oblasti BTC), ale tím hlavním důvodem je integrovaná lightning peněženka. Fakticky tak z ní na webu nebo přes aplikaci můžete platit tam, kde platbu přes bitcoin lightning podporují. Ale znovu: ani tam nenechávám víc než 0,01 bitcoinu.

Cena okolo 70 tisíc dolarů se může zdát dost, ale je tu pár optimistických znamení. Jednak se za měsíc a půl sníží o polovinu těžba nových bitcoinů, klesne na 450 BTC denně. Do toho od spuštění (14. ledna) skupují ETF fondy i přes 10 tisíc BTC denně. Překonání nového cenového rekordu neznamená konec období růstu bitcoinu. Je jen potvrzením cesty k novému vrcholu. Já vím, čekal jsem 100 tisíc za bitcoin už minule. Letos nebo do konce roku 2025 rozhodně v šesticifernou částku věřím. Ale tak znáte to, můžu se mýlit.

P.S. Chtěl jsem se vlastně v příspěvku taky původně podělit o čerstvou 11letou zkušenost s podílovými fondy, ale mám k tomu v pátek schůzku, tak si o tom povíme později.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Autor byl v bitcoinu naposledy v mínusu v roce 2020. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Středa, 6. března 2024, 23:36

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *