Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Bitcoiny, virální charita a zmrtvýchvstání Žít Brno

Stalo se pár věcí. Tak třeba počítadlo přeskočilo přes hodnotu 800 tisíc návštěv. Ano, táhnu tento blog již jedenáctým rokem, takže to asi není nijak extra číslo, ale na blogýsek fajn.

Vždy když dostanu napád na něco, co bych mohl hodit na blog, napíši si poznámku do Evernote. A ta tam čeká do doby, kdy mám chuť nebo čas nerušeně psát. Proto jsou mé zápisky často vícetématické. Podotýkám, že zřejmě na škodu návštěvnosti. Vezměme si třeba dnešní témata. Kdybych víc rozepsal bitcoiny, eskapády Žít Brna nebo zpackaný pokus o trapný virál pro charitu (které spíš ublíží než pomůže), mohl bych mít 3 různé články. Jenže ne. Kombajn to vezme, pečlivě vybere to, o čem si myslí, že k tomu má co dodat a zamíchá. Výsledkem je někdy téměř nepoživatelný koktejl informací. No jo, co nadělám. Jsem prase digitálního věku…

pejsek_a_kocicka_31

Padejede.cz byla od pohledu podvodná stránka, která mapovala cestu kovové padesátikoruny po české republice. Pokud někdo uvěřil, že je možné nacpat GPS lokátor do mince, mělo ho zarazit to, že baterie napájela minci celých 6 týdnů. Na kameru TV Barrandov (reportáž začíná v čase 15:40) jsem mluvil o FB stránkách a virálu (ten komentář za mým pidivýstupem jsem taky natáčel, ale zcela chápu a schvaluji editorský záměr pustit k tomu videa z virálu Superváclav a přemluvit to redaktorem). Virál jde natočit mnoha způsoby, proč si ovšem zrovna lidé z charitativních organizací  (právem jsem byl nařčen z toho, že ukazuji na charitu a ta k tomu přitom přišla jako slepá k houslím, omlouvám se a opravuji) z reklamky myslí, že je v pohodě lhát, dělat z lidí blbce a celé to napasovat na pomoc charitě netuším. Celková koncepce tohoto virálu připomíná právě Superváclava. Ačkoli to byl na internetu hit a zaujal, dnes již nikdo mimo obor neví, že to měla být reklama hostingové firmy Active24 na produkt „Superstránka“ (což je ve zkratce kopie zahraničního About.me). Nyní se tedy již ví, na co byla celá kampaň udělána. Na podporu charitativních organizací a transparentních účtů. Ale ta komunikace! Já ani nevím, jestli to mohu nějak vtipně okomentovat.

O víkendu došlo též k zablokování stránky Žít Brno. Zde nezbývá než pogratulovat tvůrcům parodické stránky k tomu, že hloupý krok brněnského magistrátu a primátora Onderky vedl k tomu, že místo zrušené stránky Žít Brno (se 17 tisíci fanoušky) vznikla nová stránka Žít Brno RIP. Ta má po třech dnech existence díky mediálnímu ohlasu o 2 tisíce fanoušků více. Jinými slovy, brněnský magistrát dokázal hned několik věcí. Zaprvé nevhodný timing. O víkendu dlouho nikdo z úředníků nebral mediím telefon. Ta se přitom o slabém víkendu věnují ráda i tématům, která by jindy do vysílání dost možná ani neprobublala. Dále tento krok odhalil odhodlání fanoušků stránky nenechat si toto chování státu líbit. A samozřejmě díky bezplatné reklamě vlastně magistrát nahnal do spárů FB odpůrců brněnského magistrátu 2 tisíce lidí navíc. Gratulki!

A nakonec tu mám téma, kterým se čas od času zabývám a to jsou bitcoiny. Ozvala se mi kamarádka, že její přítel rozjíždí bitcoinovou směnárnu a zda bych o ní nenapsal. Slíbil jsem, že na to mrknu. Tak tak činím nyní. Bitcoin je virtuální měna, je mladá a díky mediálnímu šílenství a nadhodnocenému očekávání je též brutálně nestabilní. Svého času největší japonská bitcoinová směnárna MtGox je navíc v problémech, protože přestala vyplácet lidem peníze (mělo by jít jen o dočasnou a navíc technickou chybu). Takže když hlásí problémy tak velký hráč, jak se mohu zaručit za lokální malé hráče? Ostatně i v Česku známe případ směnárny, jejíž účty byly vykradeny. Odpověď zní: NEMOHU SE ZARUČIT. Mohu napsat, že i v ČR vyrůstají jako houby po dešti (a v souvislosti s aktuálním vývojem kurzu se chce rádobyvtipně dodat: “ …a s křížkem po funuse“) bitcoinové směnárny. A musím varovat, že vzhledem k tomu, že bitcoin není nijak podchycen českými zákony, může si bitcoinovou směnárnu založit KAŽDÝ OBČAN starší 18ti let. Nejenže každému radím, aby pokud chce zkusit štěstí s bitcoiny, vložil jen takovou sumu, kterou bude moci ztratit, ale také radím vybírat si osvědčené směnárny. Tou není žádná z těch, která má za sebou maximálně měsíce provozu. Pokud se ale bojíte SEPA plateb bůhvíkam (sám mám BitStamp ve Slovinsku a možná i on má problémy) a důvěřujete raději českým směnárnám, pak pro vás bude asi výhodné nakoupit bitcoiny v ČR. Bitcoiny na First-bitcoin.cz by vám měl autor směnárny zaslat rovnou do vaší peněženky. To zní rozumně, technicky by nemělo dojít k vykradení účtu (a při pohledu na design směnárny moc nevěřím v jeho kvalitní zabezpečení), stále ale musíte věřit, že vám bitcoiny pošlou po převedení českých korun na jejich účet. Je to celé o důvěře. A je pak jedno, zda nakupujete u MtGox, Bitstampu, First-Bitcoinu nebo třeba BTCEUR.eu.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 11. února 2014, 13:13

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *