Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Čeká nás rychlý konec bitcoinu? Zase ne

V poslední době zažíval bitcoin (již poněkolikáté ve své historii) hype. Mnoho lidí při pohledu na graf růstu uvěřilo v iluzi, že poroste až do nebe bez větších pádů.

btccover

Do bitcoinu se začalo hrnout mnoho nových peněz a poté, co začal bitcoin růst nesmyslným tempem (ze 2000 USD v květnu až červenci na 5000 USD v září), se dala nějaká korekce očekávat. Jenže ve stejnou dobu se objevila také zpráva, že Čína plánuje omezit prodej kryptoměn. Následně vyšla zpráva, že jde o hoax, aby se následně postupně zpráva potvrdila a rozšířila. Nemá jít o trvalý zákaz kryptoměn, ale plánuje se licencování těchto služeb. Po pár dnech začaly vycházet zprávy o ukončení provozu čínských směnáren.

A cena bitcoinu se prudce propadá dolů. Na to kolik je přesně v tuto chvíli se můžete mrknout třeba na bitcoinity.org, v době psaní se držel těsně nad 3000. Kam až může padnout? Křišťálovou kouli nemám a vědma nejsem. Můj soukromý odhad je, že se pod 1000 nepropadne, možná na nějakou dobu propadne pod 2000 dolarů (ale taky se může stát, že překvapí a zůstane na současné ceně, ale tomu prostě nevěřím). Pokud jste do bitcoinu investovali na vrcholu, rozhodně nečekejte, že na Vánoce bude jeho cena zpět. I když takových optimistů jsou plné facebookové skupiny, může trvat i několik dlouhých let, než budete moci uzavřít obchod bez ztráty. I proto opakuji u každého postu, abyste do bitcoinu dávali jen to, o co si můžete dovolit přijít. A samozřejmě, že tu jsou neustále opakována i varování, že bitcoin je bublina a že současný stav to jen potvrzuje. Nejvíc jsem se pobavil u prohlášení ředitele JPMorgan, tedy firmy, která odstartovala hypoteční bublinu v USA a která na finanční krizi nemálo vydělala.

Nevěřím v takto snadný konec bitcoinu, byť byl prorokován mnohokrát. Ale co teď? Čekat. A to i v případě, že jste za své peníze nekoupili bitcoin, ale i jiné kryptoměny. Jejich cena je totiž často navázána na cenu bitcoinu. Každopádně pokud jste nakoupili hodně vysoko, pak je na zmírnění ztráty dobrou strategií dokupovat u dna a pak si počkat, než znovu začne růst.

Pokud si takto naředíte cenu krypta, dostanete se ke svým vloženým penězům dřív. Jen je potřeba odhadnout dno a věřit, že kryptoměna nepadne. Dovolím si celkem sebejistě tvrdit, že ani při současné ceně se na něj ještě nekoukáme. Každopádně doporučuji se na ty grafy teď moc nedívat. Emoce jsou špatný rádce. Tohle nějakou dobu potrvá a první ukazatel toho, jak to nakonec dopadne, se ukáže po 30.9., kdy burzy v Číně opravdu ukončí provoz. Mimochodem, když mluvíme o čínském trhu, jde o drtivou většinu objemu obchodování s kryptem.

P.S. Pokud jste o kryptu zatím jen uvažovali, tak brzy bude docela příhodná doba k tomu, s ním začít. Ceny budou nízko.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pátek, 15. září 2017, 10:18

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *