Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


CES 2020: Inovace (nejen) o exkrementech

Tak nám zase začal CES 2020, přehlídka technologických novinek, prototypů, nápadů i zjevných bizarností.

Začnu zvolna studií auta Mercedes-Benz Vision AVTR, kterému svítí i kola. Auto také monitoruje váš tep a pozná vás podle vašeho dechu. Pokud vás zaujala zadní část a netušíte, o co jde, vězte, že 33 „bionických klapek“ na zadní části vozu svými pohyby simuluje dýchání (wtf?) a mohou různými gesty komunikovat s řidičem nebo okolním provozem. Jo, přesně takové vozítko by si přál každý… Auto, které simuluje dýchání, odmykáte jej dechem a svítí mu pneumatiky. A to Tesla Cybertruck při uvedení přišla mnohým jako hnusné auto.

Jisté rozpaky budí i kočičí hajzlík LuluPet. Ten totiž vaší kočičce automaticky vyfotí exkrementy, porovná je s databází a pokud usoudí, že vypadají zvláštně, upozorní majitele. Zařízení lze ovládat hlasem přes Alexu a Google Asistenta, takže se můžete ptát: „Alexo, byla moje kočka na záchodě?“ Inu výrobce asi tuší, že život majitelů koček může být hodně smutný…

A u mazlíčků ještě zůstaneme. Poměrně velké strachy jsem ve videu měl o robota Ballie od Samsungu (připomíná žlutý tenisák) ve chvíli, kdy se ve videu objevil i pes. Šlápnout na něco podobného v rozespalosti po ránu by nemuselo být příjemné, ale Ballie si samozřejmě drží odstup. Taky mi bylo trochu líto psa, protože jediný s kým majitelka ve videu mluví a to i když zrovna odchází z bytu, je právě onen robot, který pouští psovi (sám od sebe?) televizi a u toho ho fotí a fotografie posílá majitelce. Ballie toho na přednášce zatím moc nepředvedl, pouze to, že umí následovat člověka.

Od hoven koček a psů se můžeme přesunout k hovnům lidským. Tak například výrobce toaletního papíru Charmin se pochlubil robotem RollBot. Když vám dojde toaletní papír, RollBot doveze novou roličku. Celé to působí spíš jako vtip, ale možná lidstvo už opravdu zdegenerovalo natolik, že věnuje prostředky na vývoj takové věci, místo toho, aby se řešilo co s klimatem, co s přibývajícím CO2, ubývající pitnou vodou a tak dále…

Z toho, co jsem zatím na internetu z CES 2020 viděl, mám pocit, že se svět nezmenšuje, ale naopak se každý člověk více a více izoluje od jiných. Od svých domácích mazlíčků i od interakce s lidmi okolo nás. Až pojedeme v roce 2050 na výlet autem, budeme mít zřejmě před obličejem každý svou obrazovku a do cíle dorazíme sice spolu, ale cestovat budeme víceméně každý zvlášť. Ve své bublině bytí tvořené obrazovkou a sluchátky.

P.S. CES samozřejmě přináší i nedivné věci. Například již dnes funkční exoskeleton vypadá skvěle.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Čtvrtek, 9. ledna 2020, 12:00

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *