Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Česká státní správa na Twitteru a Facebooku

Je tu stát pro občany nebo občané pro stát? Jak si vedou úřady na sociálních sítích? No, přiznejme si, že to není žádná hitparáda. Vlastně je to stále docela tragické. Ale je to kus od kusu…

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo faktury související s provozem ministerstva za uplynulé roky a některé smlouvy. Může to znít obyčejně, ale to, co politici roky odmítali jako něco, co by bylo strašně náročné a taky velmi nákladné, se stalo skutečností. A samo ministerstvo přiznalo, že to celé stálo naši republiku asi 30 člověkodní. Jinými slovy, stačilo na tuto práci vyčlenit 1 člověka na 1 měsíc. Potřebuje to komentář?

Vláda – má Twitter od července 2010 a posbírala 44946 followerů, na Facebooku pak 5126 fanoušků (leden 2010).

 

Ministerstvo pro místní rozvoj – Twitter nemá, zato má Facebook se 172 fanoušky založený v listopadu 2014.

 

Ministerstvo životního prostředí – Twitter nemá, zato má Facebook s 1409 fanoušky založený v březnu 2011.

 

Ministerstvo práce a sociálních věcí – má Twitter s 273 followery (první tweet květen 2013) i Facebook s 1446 fanoušky založený v březnu 2013.

 

Ministerstvo vnitra – má Twitter už od března roku 2011 s 3504 followery, nicméně Facebook nemá.

 

Ministerstvo zahraničních věcí – má Twitter s 1818 followery (první tweet v srpnu 2014) i Facebook s 2585 fanoušky. Jako jediné má na FB i dobře zpracovanou vlastní historii (sloupec vpravo).

 

Ministerstvo obrany – má Twitter s 2315 followery (založeno v únoru 2012). Ministerstvo nemá jeden, ale hned 3 facebookové profily.  Ministerský profil (květen 2014) má 3364 fanoušků, stránka Armáda ČR dokonce 60305 fanoušků a Aktivní zálohy AČR 6714 fanoušků. A to není vše. Ministerstvo je i na YouTube a Flickeru.

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu – má na Twitteru 297 followerů (červenec 2014) a na Facebooku 189 fanoušků (založeno v červenci 2014).

 

Ministerstvo zdravotnictví – Twitter nemá a na Facebooku pouze 320 fanoušků (založeno v březnu 2014).

 

Ministerstvo spravedlnostiTwitter 298 followerů, na Facebooku 887 fanoušků (duben 2012).

 

Ministerstvo financí – Na webu jsem uvedený TW ani FB nenašel. Zato na YouTube dává videa z tiskových konferencí a záznamy z briefingů.

 

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy – Na svém webu nemá uvedený ani TW, ani FB (chvíli jsem na něm klikal a nenašel). Přesto na Twitteru je a má 333 followerů.

 

Ministerstvo dopravy – na webu jsem odkazy na sociální sítě nenašel. Přesto na Facebooku profil je (od května 2011 plněný relevantním obsahem) a má 1326 fanoušků.

 

Ministerstvo zemědělství – má na Twitteru 284 followerů, na Facebooku 1510 fanoušků (srpen 2014) a má i svůj YouTube profil.

 

Ministerstvo kultury – má na Twitteru 1644 followerů, na Facebooku 1175 fanoušků (založeno duben 2012)

 

Celkově lze říci, že své weby státní správa hodně zanedbává. Mnohdy vypadají značně archaicky a také nepřehledně. Najdou se ale i pěkně zpracované stránky. Mezi ty nejhezčí bych určitě zařadil jak web ministerstva financí, tak web ministerstva obrany.

Na sociálních sítích jednoznačně bodují především aktivity ministerstva obrany. Jeho profily jsou spravované s dostatečnou periodicitou, byť jde často o příliš dlouhé statusy. Naopak ministerstvo financí nemá vlastní TW ani FB účet a to je trochu na pováženou a silně v kontrastu s aktivitami politické strany, která resort vede. Stejně tak nelze pochopit, proč ministerstvo dopravy neuvádí své sociální sítě na webu. Přitom by sociální sítě šlo poměrně levně využít například při prevenčních kampaních. Obecně ale lze říct, že se česká státní správa o komunikaci s občany téměř vůbec nestará. Drtivá většina „národních“ twitterových účtů má totiž jen pár stovek followerů.

A na Facebooku to bohužel není lepší. Častým problémem je příliš malá periodicita příspěvků. Od oka lze říct, že mnohá ministerstva publikují jeden příspěvek za 3-4 dny a to je málo. Celé to vede k tomu, že pak Facebook příspěvky stránek ukazuje menšímu okruhu lidí, než kdyby stránky četnost příspěvků zvýšily. Některá ministerstva se ale snaží publikovat častěji, třeba ministerstvo zemědělství, zahraničí, kultury a dopravy.

Ministerstvo zdravotnictví ale například popřálo fanouškům hezké Vánoce 23. prosince a další příspěvek následoval až 6. ledna a vypadal takto. Ten kdo se trochu v sociálních sítích orientuje, se asi nyní válí smíchy po podlaze nebo si ťuká na čelo. Obecně doporučovaná délka příspěvku na FB je 100-150 znaků. Zde je včetně mezer znaků 2016, tedy zhruba 15-20x víc než je doporučováno. A hned další post má 2468 znaků. Také na dopravě si občas pletou délku statusů se slohovou prací. Domnívám se, že české státní správě správě především chybí lidé, kteří by se v problematice sociálních sítí orientovali. Pokud se jedná o práci nějaké mediální agentury, měla by sociální editory, kteří se tímto způsobem o profil starají, VYHODIT a ideálně přestat poskytovat služby spojené se správou sociálních sítí.

Vyvstává navíc nepříjemná otázka, jak je možné, že TW a FB stránky politických stran mají řadově stanásobky fandů?

Informace jsou čerpané z webových stránek úřadů (není-li uvedeno jinak) k 16.1.2015. Všechna ministerstva na Twitteru naleznete také v tomto Twitter seznamu. Prezidentský úřad jsem do souhrnu nezahrnul z toho důvodu, že čím méně má současný prezident publicity, tím pro tento stát lépe.

P.S. Měl by se takto na svém Twitteru vyjadřovat předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády ČR?


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pátek, 16. ledna 2015, 17:48

Publikováno v (Social) media, BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *