Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Co nového u Kombajna? Zonky boří koncept P2P, ale bitcoin tu je stále

„Tak nám pomalu uběhl zase skoro měsíc,“ napsal jsem před 14 dny. Dnes mohu skoro opravit na víc než. Ano, uběhla olympiáda i KVIFF, blíží se volby a taky se venku dřív stmívá a brzo přijdou rána, kdy se člověku přestane chtít z postele. Možná některé z vás vyděsím, ale za necelé 4 měsíce tu máme Vánoce. Zonky se mění, bitcoin zůstává.

Nový služební iPhone je stále na okně, ale sem tam s ním cvičím focení či natáčení. To jsou jediné dvě věci, které jsem se uvolil, že s ním budu dělat. Video ve 4K nezvládne ani můj foťák a přiznávám, že rychlost snímání 240 obrázků za sekundu a výsledný zpomalený záběr vypadají fakt sexy filmově. Ne, že bych plánoval natáčení celovečeráku, ale pár videí do Pixabay bych s tím zvládnout mohl. Jenom mi výsledný soubor samozřejmě nesežere střižna. Takže se zdá, že prozatím zůstanu u fotek. Venku to ostatně s aktuálním počasím už na nějaké velké focení stejně nevypadá.

Co dalšího? Kamarád z Afriky nakonec znovu přijel, což nám s Kubou vždy zažene ponorku. Taky jsem důslednější v pohybu. Za srpen chodím průměrně 12 000 kroků denně (v některé dny se dalo jen brzo ráno), ale váha neklesá a nyní jen osciluje mezi 90-92 kg. Možná za to může náš nový koníček. Růžový gin. Každopádně pomalu končí období bublinek a začíná období čaje a grogů. A jak to máte vy?

I když je to škoda, nic jako spravedlnost neexistuje. I mladí a hodní lidé umírají na rakovinu a na stranu druhou, i lidé, kteří v minulosti nemálo zklamali a třeba v minulosti sloužili komunistickému režimu dnes žijí s nadprůměrnými důchody. Možná, že celý koncept víry v bohy vznikl i kvůli tomu, aby byla nastolena zdánlivá spravedlnost. Ano, tam ten člověk je sice bohatý a zlý, ale jednoho dne mu Bůh odplatí za jeho skutky. Je jedno jak to nazýváme. Spravedlnost. Karma. Emoce, pocity a činy nejsou chemické prvky ani fyzikální veličiny. Zde zákon o zachování hmotnosti či energie neplatí. Se s tím smiř.

Strašně rád bych se mýlil, ale skoro si myslím, že podzimní volby toho moc nezmění. Společnost je rozdělená tak, jak je a stále není nikdo, kdo by se snažil ji spojit. Nečinností zřejmě sami rozhodujeme o tom, kolik let nám proteče mezi rukama. Ať už jde o modernizaci vlaků, půl věčnosti slibovanou důchodovou reformu nebo zákon o rovnoprávném manželském svazku pro gaye a lesby, který leží ve sněmovně už čtvrtým rokem. A výhlídky na zlepšení? No nevím. Inflace má letos podle ČNB dosáhnout asi 4 %, kolik to ale bude reálně, si tipnout netroufnu. Nahoru rozhodně půjde cena elektřiny. Zda povyroste i bitcoin je ve hvězdách, ale čím déle ho vlastním, tím víc je mi to jedno, protože sice jeho cena skáče nahoru a dolu, ale co je nejdůležitější, je už stále v plusu. „Časy, kdy šlo inflaci porazit bez rizika, jsou pryč,“ myslí si ekonom Štěpán Křeček.

Kryptoměny aktuálně spíš stagnují, i když se najdou věci, které za den vyrostou klidně o 20 procent jako třeba SOLANA, která už je dle kapitalizace 8. největší kryptoměnou (mezitím se litecoin propadl až na 16. místo). Solana tak aktuálně dál zvyšuje své ATH (all time high). A s investováním souvisí i velká změna u Zonky. Končí s individuálním investováním a nabídne pouze program Rentiér. Takže jsem rozprodal všechno, co jsem tam měl a v přehledu mi zůstalo jen 22 investic, které prodat nelze, protože jsou zesplatněné a které tak bude někdy řešit soud. Nejstarší je 1503 dní (víc než 4 roky) po splatnosti.

Beru to jako zajímavý pokus, zpočátku jsem tam měl roční zhodnocení přes 8 procent, což mi nepřišlo špatné. I se zesplatněnýma půjčkama už to tak růžové nebude, nicméně po zdanění to zřejmě pokrylo inflaci. Ale když vezmu v úvahu, kolik tomu člověk během těch posledních pár let věnoval času, bylo by zřejmě daleko elegantnější jít na 14 dní někam na brigádu. I v akciích jsem byl lepší než v Zonky, jenže je třeba si připustit, že poslední roky téměř nešlo na akciích prodělat (nediverzifikovanou investicí a sázkou na konkrétní akcii samozřejmě šlo prodělat nemálo, ale obecně trhy rostly).

Ani na bitcoinu nešlo prodělat. Tedy samozřejmě, že na něm prodělat šlo, ale pokud si o něm něco nastudujete, asi tušíte, že s ním stačí jen neobchodovat a nezkoušet přechytračit trh. Ideální je koupit, nechat si pár let a pak buď vezmete profit nebo pokud jste si ho opravdu prostudovali, spíš začnete dál a dál dokupovat podle strategie DCA, protože to zkrátka dává smysl. Jistě, mohli jste ho koupit v době, kdy byl 60 tisíc. Sice by takový nákup indikoval, že jste o něm toho moc nepřečetli (a že poučku nekupuj nic na vrcholu ignorujete), ale pak se propadl na 30 tisíc, takže kdo dokoupil stejně množství, je nyní nad cenou 45 tisíc v plusu.

Psal jsem to už mockrát, tak v krátkosti. Bitcoin jsem nakupoval už v roce 2017, po propadu jsem nic neprodal a v korekci, kdy to spadlo z 20 tisíc USD na 6 a následně na 3200, jsem začal znovu bitcoin přikupovat. Po 3 realizovaných prodejích v posledních měsících, jsem prodal zhruba 3 procenta drženého bitcoinu a tím jsem získal zpět asi 31 % vkladu. Moje aktuální průměrná nákupní cena bitcoinu tak klesla na 9 500 dolarů.

Pokud zvažujete s kryptem začít, můžete zkusit například americkou burzu Coinbase. Pokud se na ní zaregistrujete přes tento odkaz, získáte vy i já při vašem prvním vkladu 100 dolarů, bonus ve výši 10 dolarů (občas rozdávají také 3-10 dolarů za správně vyplněné kvízy). I když šanci koupit bitcoin tak levně jako já už zřejmě nechytnete (moc nevěřím tomu, že uvidím bitcoin někdy pod 10 nebo 15 tisíci dolary), věřím v jeho trvalý růst. Ale samozřejmě… …se mohu mýlit.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 31. srpna 2021, 11:39

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *