Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Dva druhy editorů sociálních sítí

Když je osobní život ve správných kolejích a není nutné o něm psát na blogísek, je čas psát o práci. Práce editora sociálních sítí není o tom být 8,5 hodiny denně na Facebooku a brát za to peníze.

Opravdu ne (i když si to pár kolegů myslí). Napadlo mě ovšem, že jsem dosud nikde moc nečetl o tom, jak markantně se může lišit tato práce podle toho, kde a jak ji děláte. Existuje mnoho editorů, kteří pracují na volné noze nebo v rámci agentury a spravují mnoho různých firemních profilů. Jejich práce se značně liší od člověka, který má na starosti sociální sítě v jediné firmě.

Prvním rozdílem je často už jen to, odkud člověk pracuje. Pomineme skutečnost, že práce dobrého editora SS jde napříč časem a prostorem. Zkrátka pro koho to není jen kolonka „zaměstnání“, ale koho ta práce fakt baví, ten vám klidně a bez reptání aktualizuje/updatuje profil klidně v deset hodin večer z baru. Zatímco agenturní editoři a ti co pracují na volné noze pracují z kavárny, kanceláře, domu či kde jim to vyhovuje, ti firemní většinou mají kancelář a něco na způsob pevné pracovní doby. Tou by se ovšem neměli nechat ukolébat. Dvanáct hodin neřešený hate nebo triviální dotaz na sociální síti není dobrou vizitkou žádného editora SS.

Druhý rozdíl je vhled do problému. Jinak spravujete FB a TW pro kavárenský řetězec, jinak pro tištěné médium a úplně jinak pro kliniku plastické chirurgie. Pokud spravujete takové stránky, měli byste mít alespoň základní vhled do problematiky. Jenže asi málokdo je zároveň expertem na vaření/pražení kávy, českou mediální scénu a zná rozdíl mezi blefaroplastikou a abdominoplastikou (no jen googlujte :D). A tak se stane, že tu a tam někdy napíšete blbost nebo něco musíte posílat ke schválení a proces publikování se zpomaluje. Výhodnější pak pro firmu je, aby měla vlastního člověka v domě. Samozřejmě, že tohle se NIKDY nevyplatí firmě se třemi  či deseti zaměstnanci, ale osobně si myslím, že větší firmy by si měly své sociální účty spravovat samy. Za předpokladu, že na to mají kapacitu/peníze. I jeden špatný status dokáže nadělat paseku a než na sociální sítě nasadit člověka, jehož jedinou zkušeností je vlastní FB profil, tak to opravdu raději vyhledejte pomoc agentur. Na stranu druhou, když někdo dělá rok ve firmě (a dochází do ní pravidelně), pronikne snadněji do všeho, co se této firmy týká. Ví koho se zeptat, když něco neví, protože má kontakty na správné lidi. Může s nimi domlouvat okamžité nápady, může je využít a požádat, zda by mu tu a tam třeba neposlali fotku něčeho zajímavého z výroby/distribuce/prodeje.

Třetím rozdílem je (ale tady se to opravdu může lišit dům od domu) menší cílení na reklamu, pokud neděláte pro nějakou opravdu bohatou firmu. Nejsem fandou placené reklamy na FB, i když zcela ignorovat ji nelze a je to bez ní pro firmy také čím dál těžší, jak Facebook řeže počet uživatelů, kterým váš příspěvek ukáže. Domnívám se (a zde jde čistě o můj pohled a spekulaci), že agenturní sociálové ochotněji pouští kohoutkem ve formě placených FB reklam. Ale je mi jasné, že tato věta možná vyvolá velkou diskusi :D.

Ať už tuto práci děláte pro několik firem nebo pouze pro jednu, vždy je důležité myslet na cílové publikum. A agenturní editoři musí neustále přepínat. Jiná forma, styl i obsah komunikace bude fungovat u plastické chirurgie, jiná u cestovky, u sportovního klubu a jiná u stránky pro seniory. Věk, zájmy, oblíbené stránky na to všechno by měl člověk myslet při tvorbě každého postu. Stěží mohu očekávat, že by fungovalo, kdybych aplikoval rozjásanou komunikaci mířenou na lidi 15-25 které baví muzika (třeba Evropa 2) na stránky ČT24. I když podle prodejů titulů jako Blesk či Aha (jsou nejčtenější) není sázka na vtip úplně špatný nápad. Když si nejste jistí postem či jeho formulací, nechte to (aspoň pár minut) chvíli uležet. Pokud náhodou neděláte jako já na zpravodajském kanálu, nehrajete přece o minuty ani o hodiny (a hodně příspěvků si můžete dovolit naplánovat, takový luxus si zpravodajské médium dovolit nemůže :D).

P.S. Když mám službu, tak nejsem 8,5 hodin na Facebooku a Twitteru. Je to často daleko horší a není neobvyklé, že je to hodin víc jak 12. Ale nestěžuji si, baví mě to.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 15. července 2014, 12:23

Publikováno v (Social) media


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *