Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


G Mýtus: Gayové jsou lepší lidé než heterosexuálové

Osobně si myslím, že to být gay, z člověka někoho lepšího neudělá. Stejně tak to z něj neudělá to, když mu rostou zrzavé vlasy nebo má třeba delší prsteníček než zbytek populace. Gayové sebe rádi líčí jako něco lepšího. Ale kdo ne?

Samozřejmě existují chvíle, kdy se může vyvíjet psychika gay jedinců jinak. Nejzásadnějším obdobím je dospívání, zařazování se do společnosti s vědomím, že jsem jiný než většinová společnost a osobní postoj, který k této skutečnosti zaujmu. Budu to tajit nebo to přiznám? Je to zhruba podobný problém, jako když se někomu nelíbí jeho prsa, velký nos nebo zadek. U gayů je to akcentováno jen tím, že mají pocit, jak se na ně všichni lidé koukají přes prsty. Velký rozdíl je také v tom být gay na vesnici nebo ve městě. To všechno jsou aspekty, které ovlivňují duševní vývoj jedince. Ale znamená větší trápení se sebou samým i vývoj zdravější a kvalitnější osobnosti?

Myslím si, že nikoliv. Jako příklad mohu uvést například to, že gayové sice celosvětově volají po toleranci, ale ne vždy se tak dokáží chovat vůči svému okolí. A to platí nejen v případě vůči heterosexuální majoritě. Mnohým se nelíbí, když do gay klubu zavítají heterosexuální jedinci. Berou to jako zásah do ‚svého‘ světa. Prostě „Vy heterosexuálové buďte tolerantní, ale do buzinců nám nelezte!“. Z podobného soudku jsou různé gay akce typu „gay tenisový turnaj“, „gay taneční soutěž“, „gay olympijské hry“ a podobně. Je to zřejmě po vzoru paralympijských her. Nevím z čeho pramení toto vymezování se vůči zbytku. Potkal jsem ale i příklady (bylo to konkrétně v Brně), kdy gayům vadilo, že v klubu je příliš mnoho lesbiček. Stejně tak ne každý gay má pochopení pro jiné odchylky typu transvestitů nebo transsexuálů. Zřejmě díky stejnému pocitu, který občas mají jedinci z majoritních skupin. Zkrátka být gay je ok, ale být transka, tak to už je fakt divný (analogie: mít velký nos je v pohodě, jsem hetero, ale být gay, tak to už je fakt divný)…

Celé je to o paušalizaci a mediálním obrazu gayů. Osobně nemám nic proti Prague Pride a zašel bych i letos, kdybych něměl jiný program, ale to neznamená, že tuto akci podporují všichni gayové. Neznamená to, že všichni gayové chodí do průvodu polonazí či namalovaní duhovýma barvama. Když to někdo chce pojmout takto, prosím. Je to konec konců karnevalový průvod. Stejně tak ale nelze paušalizovat ve všech dalších oblastech. Ne, nepřevlékám se doma do dámského spodního prádla (znám takové lidi a neodsuzuji je). Ne, nemám rád kožené kalhoty a řemeny (znám takové lidi a neodsuzuji je). Ne, nechodím šukat do klubů, či saun nebo do darkroomů (znám takové lidi a neodsuzuji je pokud aspoň používají kondom a mají to vyřešené s partnerem). Znám homosexuály, kteří nechodí v upnutých trendy tričkách a působí kultivovaně. Znám homosexuály, kteří dodnes žijí raději v utajení a bojí jít s pravdou ven. Znám homosexuály, kterým gay svět nic neříká. Každý jsme jiný. Jen z toho důvodu, že jsme podle jednoho parametru jiní víc než ostatní (heterosexuálové), máme zřejmě podvědomý pocit se shlukovat, abychom nebyli tolik zranitelní.

Ostatně mohu srovnávat. Zatímco v Brně jsem žil daleko více mezi heterosexuální majoritou, po přestěhování do Prahy jsem se obklopil spíš homosexuálními kamarády mého předchozího partnera. Byl to jistý začátek, jak navázat kontakty. Dnes zjišťuji, že jsem se tím trochu ochudil a měl bych znovu začít navazovat kontakty i mimo nablýskanou gay klícku. Gay svět je totiž jako filmová rekvizita. Zlatá slupka jde často seškrábnout a blýskavé diamanty jsou jen naleštěné sklo.

A nakonec mám jeden příklad toho, že gayové mohou být stejní sexisti jako heterosexuálové. Jde o případ teplého managera/majitele z jedné nejmenované české fastfoodové společnosti, která měla svůj stánek i na filmovém festivalu v Karlových Varech. Jednoho večera se svého zaměstnance gaye zeptal, zda je věrný. Dostal odpověď, že ano, což on oglosoval ve smyslu, že věrnost se přeceňuje a druhý den jej vyhodil za smyšlenou krádež šesti nožů. Inu nedáš, poletíš. Takže v čem jsme my gayové lepší?

P.S. I gayové mohou být hloupí nebo nerozumět humoru (nebo kombinace). Zde například někdo (autor REDAKCE) nepochopil, že server feministky.com je serverem recesistickým. A ozývají se v diskusi potrefené husy. Ať jsi gay, lesba nebo heterosexuál, přísloví „Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí“ je platné univerzálně. Pro některé bohužel, pro ostatní bohudík…

Autor je gay.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Středa, 11. července 2012, 8:11

Publikováno v Svět gayů


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *