Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Jak poznat, kam neinvestovat?

Nedávno do jedné z mnoha skupin o bitcoinu na Facebooku, napsal někdo dotaz, co si myslíme o projektu E-koruny. A pobavil jsem se nemálo. 

Zaprvé jsem osobě doporučil, ať nezkouší kryptoměny, pokud si na takovou otázku neumí odpovědět sám (stačí totiž jen pár letmých pohledů na web projektu a začnete se nehorázně bavit). A také jsem mu doporučil, ať zváží spíš konzervativní stavební spoření (myslím to dobře a v jeho vlastním zájmu, ostatně se státním příspěvkem je stavebko jediný smysluplný a blbuvzdorný způsob investice).

Takže jak poznat podvodné stránky s nabídkami investování a co si kontrolovat před tím, než někomu na internetu pošlu peníze?

  1. Jde o extra výhodnou a jedinečnou nabídku snadného zbohatnutí, ZARUČENÝ výnos nebo přímo finanční revoluci
  2. Kontaktní údaje nejsou konkrétní, správné nebo vedou někam do zdi
  3. Text webu obsahuje pravopisné chyby či působí jako strojový překlad

Úvodem je třeba připustit, že zmiňovaný projekt nepůsobí jako klasický scam, protože nic nenabízí a vlastně ani nic neslibuje. Pouze nabízí nějaké své vize (z mého pohledu nereálné) a můžete přispět na jeho vývoj, protože shání 2 miliony korun.  Takže bod 1. si škrtáme.

Kdo za projektem stojí? V rejstříku firem snadno najdete jméno osoby. Samotné jméno jednatele lze také zadat do Googlu. Může samozřejmě jít o shodu jmen, ale jeden z příspěvků na tomto blogu z roku 2012 se věnuje stejnému tématu. V profilu samotného blogu, se jeho autor přiznává: „Podnikatel. Nedostudoval jsem střední školu po zjištění, že školství omezuje přirozený vývoj myšlení člověka a hledání jiných než konvenčních řešení.“ Dále lze zjistit, že zřejmě pronajímá v Ostravě limuzínu. Webovky také uvádí adresu. Podle Google Streetview to tam vypadá takto: 

 

Bod 3. Jeden z nejvtipnějších překlepů, co jsem kdy viděl, je zaměnit nevidomé za nevědomé a protože se chyba opakuje, nepovažuji to za pouhý překlep: „Intuitivní i pro nevědomé – Aplikace je intuitivní a přizpůsobená pro uživatele kteří trpí poruchou barvo-citu nebo jsou nevědomí.

Na webu v historii projektu pak zjistíte, že projekt má nemalé cíle. Vlastně jsou tak velké, že bych se je nebál označit jako nereálné. Nejsem expert na náboženství, ale takto nějak si představuju elektronickou formu mesiáštví:

– Stvoříme novou čistě elektronickou měnu a ta dostane jméno E-koruna a kryta bude tím nejcennějším – naším životem.
– 21. 3. 2017 jsme nastavili první parametry 1 živý člověk = 700 000 E-korun. Z počátku bude kurs e-koruna/Kč 1:1. S narozením člověka se připíše do celkového objemu 700tis. e-korun a se smrtí se pak 700tis. e-korun odepíše. Vznikne tak nejstabilnější měna světa. 
– V současné době, mnohem více než kdykoli předtím, nahrazují roboti práci lidí, ale lidé dostávají plat pouze za vykonanou práci, což dříve nebo později způsobí kolaps. Řešením je spoluvlastnictví velkých i menších podniků širokou veřejností.
– Mezi národy a státy existují nejrůznější spory. Jde o ekonomické nebo mocenské spory. Pouhým připojením se k tomuto jednoduchému systému se všechny rozdíly smažou.

Tady si již dovolím vstoupit s poznámkou. Ne, takto fakt svět nefunguje a ani e-koruna nebo nějaká jiná kryptoměna nikdy nebudou garantem celosvětového míru. Takže ještě jednou. Neříkám, že ten projekt je zamýšlený jako podvod. Ostatně od 25. července 2017, tedy za 2,5 roku už facebooková stránka projektu zaujala celých 209 lidí a to přece není jen tak samosebou. Za dalších 7 let může nalákat třeba i tisíc lidí. Jo, jsem sarkastický, sorry. Jsem ochoten připustit i to, že autor nemá zlých úmyslů, jen neodhadl své možnosti. Ale já bych rozhodně do tohoto fakt nedal ani korunu. Ale třeba se pletu a z pana jednatele bude jednoho dne český Elon Musk. Dávám mu šanci 0,0001 procenta.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Neděle, 19. ledna 2020, 15:57

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *