Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Jak začít s kryptoměnami bez finačního vkladu

Bublina nebo zlatý důl pro investory? Obojí může být pravda. Ukáže až čas. Stejně tak není nikde napsané, že jednoznačná dominantní pozice bitcoinu bude stejně neotřesitelná za dva roky (nebo za půl roku). Pravdou je, že příliš právních jistot se vám v oblasti kryptoměn nedostane. Proč to ale s kryptem alespoň nezkusit?

První (správná) otázka by měla znít, proč zrovna Electroneum, když existuje kryptoměn tolik (aktuálně se mluví o 1000-1500 různých měnách, z toho na CoinMarketCap.com najdete 917 kryptoměn). Electroneum (fork z mého oblíbence Monera) je svými tvůrci postaveno tak, aby tato měna byla používaná lidmi. To znamená, že se pokouší zaujmout i něčím jiným, potřebuje trochu vytvořit hype a nalákat co nejvíce lidí. A právě proto nepoužívá pouze klasické těžaře s počítači, ale také umožní simulovat těžbu na mobilu a tím zpřístupňuje svět krypta všem, kteří nosí v kapse mobil.

Možná vás zaráží, proč pouze simulovat těžbu. Kdo si kdy zkusil nějakou těžbu na mobilu, jistě zjistil,  že je to opravdu náročná záležitost a při opravdové těžbě se váš mobil zahřívá (což se také odráží v možné snížené životnosti mobilu). Kromě toho vám během pár desítek minut sežere těžba celou baterku, což je u mobilního zařízení poněkud problém. Takže kde se berou mince, když jde pouze o simulaci? Aktuálně je vytěženo 6,5 miliard mincí, a jejich maximální počet by měl být 21 miliard. Whitepaper Electroneum zmiňuje, že všechny zbylé coiny z ICO (kolem 2 miliard) budou přičteny k množství coinů, které mohou těžit mobilní těžaři.

V současné době tak jde o peníze zdarma. Zhruba za 3 dny natěžíte 10 ETN (Samsung S7), což je v tuto chvíli asi 5 korun. Je potřeba podotknout, že ještě před měsícem by to bylo asi 18,7 Kč, ale hodnota měny ETN klesá. Při natěžení 10 ETN se vám tato částka převede do peněženky. Faktem je, že velká část dnes existujících kryptoměn v horizontu pár let nepřežije. Může to být samozřejmě i případ ETN. Ohledně využívání stávajících kryptoměn ke skutečnému placení, je ovšem situace taková, že k tomuto účelu v reálném světě zatím příliš nehodí. U bitcoinu loni dosáhly transakční poplatky až k 27 dolarům a i když klesly, zaregistroval jsem u některých podniků odklon od bitcoinu k litecoinu (ostatně to je jediné krypto, kterým v reálu někde platím).

Takže jak na to? Stačí stáhnout aplikaci pro Android na Google Play (ano, majitelé iPhonů mají zatím smůlu, ale na verzi pro iOS se pracuje). Po instalaci si vygenerujete přístup na webu, PIN a můžete rovnou simulovat těžbu. V aplikaci najdete též referral kód (ten můj je BA55B7), díky kterému můžete každý týden vyhrát 5000 ETN (pokud během jednoho týdne užije váš referral alespoň 5 lidí, jste zařazeni do slosování).

Aktuálně je ETN obchodovatelný na 7 burzách, celá měna je ale poměrně mladá. Možná si říkáte, kde je v tom háček, proč už to nedělá každý? Odpovědí je, že celý systém mobilní těžby odstartoval teprve letos v březnu. Co se týká samotné použitelnosti, neměly by transakční poplatky překročit 0,2 ETN (respektive v rozmezí 0,01-0,2), ale to ještě nemám ověřeno. Takže pokud někdo z vás má ETN peněženku, můžeme to vyzkoušet, adresa mojí peněženky je níže.  :)


A který telefon vám natěží nejvíce mincí? Zde je hrubý přehled:


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pondělí, 26. Březen 2018, 16:34

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *