Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Jak začít s kryptoměnami bez finačního vkladu (update červen 2018)

Bublina nebo zlatý důl pro investory? Obojí může být pravda. Ukáže to až čas. Stejně tak není nikde napsané, že jednoznačná dominantní pozice bitcoinu bude stejně neotřesitelná za dva roky (nebo za půl roku). A smutnou pravdou také je, že mnoho právních jistot se vám v oblasti kryptoměn nedostane. Proč to ale s kryptem nezkusit zdarma? Nemáte co ztratit.

První (a správná) otázka by měla znít, proč zrovna Electroneum, když existuje kryptoměn tolik (jen na CoinMarketCap.com najdete k 20. červnu 2018 celkem 1601 kryptoměn). Electroneum (což je odnož z mé oblíbené kryptoměny Monero) je svými tvůrci postaveno tak, aby se tato měna pokusila prorazit mezi běžné lidi. To znamená, že se pokouší zaujmout i něčím jiným, potřebuje trochu vytvořit hype a nalákat co nejvíce lidí. O to se samozřejmě snaží každá kryptoměna, nicméně ne každé se to daří tolik, jako právě electroneu. To se pokouší proniknout do reálného světa i skrze podporu v mobilních hrách. Měna nepoužívá pouze klasické těžaře s počítači, ale také umožňuje simulovat těžbu na mobilu a tím zpřístupňuje svět krypta všem, kteří nosí v kapse mobil.

Možná vás zaráží (a pokud ne, tak je otázkou, zda jsou pro vás kryptoměny vhodné), proč pouze simulovat těžbu. Kdo si kdy zkusil nějakou těžbu na mobilu, jistě zjistil,  že je to opravdu náročná záležitost a při opravdové těžbě se váš mobil zahřívá (což se také odráží v možné snížené životnosti mobilu a určitě snížené životnosti baterie). Kromě toho vám během pár desítek minut sežere těžba celou baterku, což je u mobilního zařízení poněkud problém. Takže kde se berou mince, když jde pouze o simulaci? Aktuálně je vytěženo 6,5 miliard mincí, a jejich maximální počet by měl být 21 miliard. Whitepaper Electroneum zmiňuje, že všechny zbylé coiny z ICO (kolem 2 miliard) budou přičteny k množství coinů, které mohou těžit mobilní těžaři.

V současné době tak jde o peníze zdarma. Zhruba za 3 dny natěžíte 10 ETN (Samsung S7), což je v tuto chvíli asi 2,5 korun. Je potřeba podotknout, že ještě před měsícem by to bylo asi 5 korun a ještě dříve 18,7 Kč. Ano, hodnota měny ETN klesá. A klesat klidně může roky. Ale taky může jednoho dne změnit trend z klesajícího na stoupající nebo bez varování vystřelit nahoru. Aktuálně je co do velikosti kapitalizace trhu zhruba kolem 111. místa, takže za sebou má zhruba 1500 dalších kryptoměn.

Nevím, zda bych vám poradil tuto měnu koupit za peníze. Dokud ji ale lze získat zdarma, radím využít příležitosti a nenechat se odradit faktem, že hodnota ETN zatím stále klesá. Po měsíci jsem simulovanou těžbou na mobilu získal ETN za zhruba 200 korun. Po dvou měsících z toho je (i s novou těžbou) 500 ETN v hodnotě 135 korun. Jaká bude hodnota za 5 či 10 let je otázkou. Může to být cokoliv mezi nulou a půl milionem korun. Znáte to pořekadlo „Kdo nehraje, nevyhraje?“ Výhodou téhle sázky na nejistotu je fakt, že nemusíte kupovat los, jen si pořídit zdarma aplikaci, o kterou není nutné se moc starat.

A jak to funguje v reálu? Simulátor těží bez vašeho zásahu dlouhé hodiny, občas si vyžádá znovu přihlášení. Po každém natěžení kolem 10 ETN (2-3 dny) se vám tato částka převede do peněženky. Od března došlo k 2 výjimkám, kdy měla měna problém se zajištěním těžařů a vytěžené mince peněženka schraňovala po dobu několika málo týdnů. Po odeznění problémů, pak vše aplikace připsala do peněženky. Odkaz: Návod jak si zprovoznit aplikaci k simulované těžbě.

Faktem je, že velká část dnes existujících kryptoměn v horizontu pár let nepřežije. Může to být samozřejmě i případ ETN. Ohledně využívání stávajících kryptoměn ke skutečnému placení, je současná situace taková, že k tomuto účelu se v reálném světě zatím příliš nehodí. U bitcoinu loni dosáhly transakční poplatky až k 27 dolarům a i když klesly, zaregistroval jsem u některých podniků odklon od bitcoinu k litecoinu (ostatně to je jediné krypto, kterým v reálu někde platím).

Takže jak na to? Stačí stáhnout aplikaci pro Android na Google Play (ano, majitelé iPhonů mají zatím smůlu, ale na verzi pro iOS se pracuje). Po instalaci si vygenerujete přístup na webu, PIN a můžete rovnou simulovat těžbu. V aplikaci najdete též možnost zadat kód (ten můj je BA55B7), dříve jste díky němu mohli každý týden vyhrát 5000 ETN, dnes to funguje tak, že oběma účastníkům zvedne o 1 % a o 5 % těžbu – více zde: ETN referral program.

Aktuálně je ETN obchodovatelný na 11 burzách (ještě před měsícem to bylo 7), celá měna je ale velmi mladá. Možná si říkáte, kde je v tom háček, proč už to nedělá každý? Odpovědí je hned několik. Jednak je to poměrně nová věc, celý systém mobilní těžby odstartoval teprve letos v březnu. Jednak je spousta lidí obezřetná (což je správné a v oblasti kryptoměn i nutné) a problémy s transakcemi, které vedly k nevyplácení natěžených částek na popularitě Electroneu nepřidaly. Co se týká samotné použitelnosti, původně platilo, že transakční poplatky neměly překročit částku 0,2 ETN (respektive v rozmezí 0,01-0,2), nicméně i zde proběhl update, protože nadměrný počet transakcí vedl k oněm zmiňovaným problémům. A takto vypadá adresa reálné peněženky.

A který telefon vám natěží nejvíce mincí? Zde je hrubý přehled:

 

P.S. Pokud se ptáte, proč si myslím, že kryptoměny čeká velký růst, mrkněte na průzkum českého trhu od STEM/MARK z března. Zatímco 3% lidí do kryptoměn investovali, 10 % lidí to zvažuje. 13 % lidí to zvažovalo, ale nešlo do toho.  A zatímco 50 % lidí stále o investici neuvažuje, dalších 24 % lidí o něčem jako jsou kryptoměny ani neví.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pondělí, 26. března 2018, 16:34

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *