Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Je hadwarová peněženka nezbytná pro držení kryptoměn?

Rychlá odpověď: Ne. Pomalá odpověď: pokračujte za perexem. Když jsem minule chtěl napsat příspěvek, tak měl být původně o tom, jak mi zase došla faktura za doménu. Jenže jsem na to při psaní o drahotě úplně zapomněl. Tak dnes o kryptoměnách a hardwarových peněženkách.

Skoro každý kryptoměnový youtuber vám ho doporučí a nezapomene zmínit, že slevu získáte za kód, který najdete v popisku videa. Ano. Přál jsem si ho víc jak rok. A loni o Vánocích jsem si ho taky sám nadělil. Trezor T.

Některé tweety zrají jako víno…

Trezor T dodnes leží v krabičce. Důvod? Neudělal jsem si dostatečný průzkum a zakoupil výrobek, který vyžaduje Windows 10 (ano, to je jednoznačně jedna z nejhloupějších chyb, které můžete udělat). A to je problém, protože veškerý můj hadware (vyjma služebního notebooku, kde nemám admin práva) je již v natolik pokročilém věku, že nový systém jsem měl v plánu pořídit až na konci tohoto roku spolu s novým počítačem (a také spolu s předpokládaným vyvrcholením bitcoinu).

Jistou možnost zprovoznit Trezor skýtá telefon od Apple, ale popravdě jsem dosud ani nepochopil dobře jeho ovládání a za zatím největší dosažený úspěch považuju na iPhonu uložení konfigurace poměru stran obrazu u foťáku. Nejen že nepovažuji iOS za intuitivní, považuji ho za naprosté peklo na ovládání.

A tak je Trezor T v šuplíku. Prodávat ho nebudu a jednoho dne ho jistě zprovozním. Co je ale pointou tohoto textu je fakt, že jsem během těch pár měsíců narazil hned na několik lidí, kteří si řekli, že diverzifikovat lze i bez hardwarové peněženky. Bojíte se hacku burzy? Možná by to mohlo vyřešit víc účtů na různých burzách.

Co všechno by se muselo stát, abych přišel o všechny bitcoiny? Musel by krachnout Revolut (já vím, to je takovej pseudobitcoin), 3 směnárny a jeden bitcoinový pool. Může jeden z nich krachnout? Může. Mohou krachnout všichni? Asi ano, ale je dost málo pravděpodobné, že se to stane v jeden čas. V kombinaci s tím, kolik příběhů koluje na internetu o tom, jak se někdo snažil převádět bitcoiny a někde se uklikl nebo jak ztratil seed k hardwarové peněžence, mi risk v podobě diverzifikace mimo Trezor nepřijde vůbec nijak šílený.

Tímto postem nechci říkat, že jsou hardwarové peněženky k ničemu. To si ani nemyslím. Díky IT backgroundu vlastně i docela chápu, že výrobce nechtěl podporovat Windows 7, protože to je z pohledu bezpečnosti starý a nevyhovující operační systém (nikdo z vás by ho už neměl používat, ani Kombajn by neměl). Jen tvrdím, že diverzifikace může probíhat i bez hardwarové peněženky. Připomínám ale, že na burze byste měli mít NAPROSTO VŽDY zapnuté 2FA ověření a to nejen na výběr vkladů, ale i pro login. Bez něj bude vaše zabezpečení vždy bezpečné pouze tak, jak bezpečné je heslo vaše mailu.

P.S. Plán se nemění, jen trochu posouvá. Nové PC vidím někdy v první polovině roku 2022 (bude už víc čipů?) a s ním dojde i k další diverzifikaci. Mezi směnárny, pool a Revolut přibude i Trezor. Záleží ale i na ceně bitcoinu. Hrubý odhad naznačuje, že bych mohl vybrat víc než vklad, který jsem do krypta za poslední roky dal a stále by mi i tak zbylo 80 % zakoupených bitcoinů. Výjde mi to nebo mi do toho zase realita hodí vidle? Neví nikdo.

P.S.2 Při hledání fotografie Trezoru T jsem zjistil, že na free fotobance Pixabay nejsou žádné ilustrační fotky s hardwarovou peněženkou. Ani s Ledgerem, ani s Trezorem. To bych asi měl napravit, než si toho všimne někdo šikovnější.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Středa, 1. prosince 2021, 12:16

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Jeden komentář: “Je hadwarová peněženka nezbytná pro držení kryptoměn?”

  1. Zdeněk Dvořák napsal:

    Žádný z těch tří kousků BTC vy 5i nechyběl? ádnzadnyý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *