Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Jsme na prahu krize? Koupit nyní akcie?

Já vím, to je zase titulek, jako kdybych znal odpověď. Křišťálovou kouli sice máme, ale odpovědi neznám, bohužel. Ale přehnaným optimismem neoplývám, i když nějaké indikátory blížících se problémů máme a ty grafy technologických firem vypadají bublinovitě.

Jen se podívejte na 5 letý graf AMD (z 1,67 USD na 55, aktuálně 47,5) nebo třeba Microsoftu (z 40 USD na 188, aktuálně 172), Adobe (z 73 USD na 380, aktuálně 360) a dalších. Jsou pětileté růsty v řadu stovek procent či tisíců procent OK? Opravdu je AMD 32krát hodnotnější společnost než byla před 5 lety? A jak se to proboha stalo? Za vším hledejte levné nově vytištěné dolary. Tahle bublina praskne stejně jako ty ostatní a aktuální zelená čísla amerického trhu mi přijdou nemístná. Jak dlouho vydrží USA sanovat propady akcií? Tahle hra nejde hrát nekonečně dlouho.

Zatímco evropské akciové indexy včera spíše padaly, těm americkým se dařilo. Všechny akcie, které jsem zvažoval přikoupit, bohužel rostly. Nejhorší věc, co lze nyní dělat je panikařit a začít kupovat. Jako by americké ekonomice nedocházelo, že se věci mohou zvrtnout. A to i s ohledem na nové zprávy z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta totiž zhoršila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 2,4 procenta, přičemž dosud počítala s růstem o 2,9 procenta. V mimořádné zprávě kvůli dopadům koronaviru navíc uvedla, že pokud se šíření epidemie nepodaří dostat rychle pod kontrolu, může ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenat i pokles. Stalo by se tak poprvé od světové finanční krize. Navíc hrozba koronaviru drasticky zasáhla i americké státní dluhopisy.

Vypadá to, že jen těm akciím se to nějak nedoneslo a rostou i po uzavření trhu. To je ovšem reakce na oznámení světových centrálních bank, které vyjádřily připravenost přijmout opatření na omezení ekonomických dopadů nového koronaviru. A tak investoři dál nakupují a čísla se zelenají. Pokud máte pocit, že je dobrý čas pro vstup na trh, tak já si to nemyslím. Zdá se, že TSLA bude dnes otvírat kolem 770 dolarů a SP500 rostlo 4,6%. Mnozí čekají ještě další propady, ale v tomto jsem krapet skeptický, protože americký trh se opravdu zdá být k realitě ve světě poněkud netečný. A zdá se, že může být chvíli v klidu, protože Trump chce po FEDu snížení úrokových sazeb.

Nyní krátce z domova. Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 27,4 miliardy korun z lednových osmi miliard korun. Letošní únorový výsledek je nejhorší únorové číslo od roku 1993. Mno, inu jaké odborníky jsme si zvolili, takové tam máme. Snad to teda vaše děti zatáhnou někdy v budoucnu (i když je pravda, že si aktuálně půjčujeme levněji než dřív).

Zajímavé video o krizi zveřejnil například Rozumný investor (ne ve všem s ním souhlasím), i když přiznávám, že jeho strojová dikce a neustálé ‚čarování‘ s rukama na kameru mi docela dost vadí a přijde mi dost rušivé a často to poslouchám jen jako audio.

Jinak samozřejmě pozoruji u bitcoinu i stock to flow model a i když momentálně stále sedí, docela by mě zajímalo, kdy sedět přestane. Zlatá horečka na bitcoinu se samozřejmě v souladu s ním čeká za 12 až 16 měsíců, kdy bychom měli vidět nové ATH (all time high), ale nevím, co by mě vyděsilo víc. Zda to, že by stock 2 flow model nefungoval nebo to, že by fungoval. I snadná řešení totiž mohou být mylná a tyhle jistoty násobků vkladu nezněly nikdy důvěryhodně. Navíc si bitcoin vlastně nevede zle a při náznaku paniky na akciích nepadal ani zdaleka tak, jak jsem čekal. Že by nakonec tím digitálním zlatem přece jen byl už nyní?

Jsme tedy na prahu krize? Je to možné. A je na prahu krize moudré kupovat akcie? Nemyslím si. Spíš je čas na akumulování hotovosti nebo útěku do bezpečných přístavů. I když podle Idnesu se trhy oklepaly a vše zlé je zapomenuto a jedeme dál. Otázkou je, zda si to třeba ve středu nerozmyslí, ale jak říkám. Já tam pozitivních signálů moc nevidím, přesto se to chová, jak se to chová.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 3. března 2020, 11:29

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *