Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Jsou akcie Tesly nadhodnocené či podhodnocené?

Kvantový fyzik by zřejmě odpověděl, že obojí. Obecně se na internetu ozývá mnoho hlasů s tím, že je současná cena za akcii Tesly přepálená (nadhodnocená). A proti nim stojí fandové Elona Muska, kteří upozorňují, že Tesla není obyčejná firma.

Pravdu ukáže čas. Faktem je, že objemy výroby a zisků neospravedlňují současnou cenu za akcii (765 dolarů). Jenže Tesla má zástupy fanoušků a Musk má kromě toho i ucelenou nabídku produktů, které navazují jeden na druhého. Tesla nejsou jenom auta. Jsou to také baterie. Musk figuruje také ve firmě SolarCity, která produkuje solární panely. A netřeba zmiňovat i jistý environmentální přesah jeho činnosti. Pamatujme ale, že Tesla jako firma byla nejednou blízko krachu. Zatímco jedna část ekonomů zvoní na poplach s tím, že firma je značně přeceněna, jiní ekonomové vidí Teslu jako game changer firmu, která změní svět. Catherine Wood očekává v roce 2024 cenu jedné akcie v rozmezí 1500-15000 dolarů (svůj dřívější odhad zvýšila ze 4000 na 7000).

A při pohledu na to, jak se se svými megalomanskými nápady popasoval zakladatel Tesly, chápu i nezměrné nadšení ekonomů jiných. Rakety, které se umí vracet a lze je recyklovat, zněly jako bláznivý nápad ze vzdálené sci-fi a někteří tvrdili, že něco takového není možné udělat. Na konci roku 2010 SpaceX jako první soukromá společnost na světě vyslala na orbitu stroj a pak s ním přistála. Na konci roku 2015 pak poprvé přistála s prvním stupněm rakety Falcon 9 FT.  Zda se mise na Mars dožiji, je ve hvězdách, ale zatím to vypadá, že společnost již dnes výrazně zlevnila dopravu lidstva do vesmíru.

Dalším cílem Muska je přinést internet kamkoliv po celém světě pomocí sítě satelitů Starlink. Nemalý cíl s globálním dosahem a k tomu v šibeničním termínu. Dokončení celé sítě je plánováno na rok 2027, ale první část by mohla být spuštěna již letos. Zapomenout nelze ani na firmu Boring Company, která by mohla razit tunely pro další Muskův koncept Hyperloop. I tak jsou ale někteří analytici, kteří by si akcie Tesly nekoupili ani v případě, že by stála jedna 50 dolarů (1/15 aktuální hodnoty).

Možná, že je Tesla předražená. A možná i přesto poroste dál. Je ale dobré mít na paměti jednu ze základních pouček investování – diverzifikovat riziko a nikdy nesázet všechno na jednu kartu. I když i diverzifikace má svá rizika. Vyvážené portfolio o přibližně 20 akciích vás zbavuje velkého množství tržního rizika. Vlastnění dalších akcií ovšem snižuje výnosový potenciál, což ovlivňuje celkový zisk.

P.S. Pokud byste rádi investovali do firmy v oblasti vesmíru, tak SpaceX sice veřejně obchodovatelná není, ale už i na Revolutu je možné koupit konkurenci v podobě Virgin Galactic.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 11. února 2020, 0:12

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *