Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Kam kráčí lidstvo a Facebook

V jednu chvílí to vypadalo, že internet bude skvělým místem pro lidi, které zajímají informace a vzdělání. Jenže pak se to nějak pokazilo.

Ne, dnes to nebude o YouTuberech, byť i oni a jejich tvorba s tímto tématem široce souvisí. Facebook oznámil, že do pěti let bude drtivá většina příspěvků na Facebooku ve formě videa. A není to zdaleka první předpověď tohoto typu. Upřímně doufám, že jde jen o nekvalifikovaný odhad budoucnosti a nestane se tak. A zároveň se bojím, že mé doufání je zcela irelevantní, protože to tam prostě směřuje. Mám pocit, že dnes už na internetu mnoho lidí nečte a raději si pustí video. Ano, není to taková novinka, průkopníkem v debilizaci lidstva se stala již před desítkami let televize. Ale to jsem asi nezačal z nejlepšího konce…

V úplných začátcích internetu byla tato síť především o textu a vědomostech. Pak došlo i na obrázky a hudbu ve formátu MIDI (datově málo náročná trackovaná hudba). Jak se zvyšoval výkon počítačů (později i datových linek), najednou bylo možné přehrávat hudbu. Po nekomprimované podobě hudby ve formátu WAW přišel formát MP3. A pak najednou bylo možné přehrávat i videa. To se ještě dalo. Většinu onoho video obsahu totiž tvořily pořady vzniklé původně pro jiná média (film, televize) než internet. Problém nastal teprve nedávno ve chvíli, kdy každý z nás mohl ta videa točit a sdílet, protože v kapse nosíme počítač, který je připojený k internetu a umí fotit i točit a říkáme mu mobil.

Myslím si, že již dnes má hodně lidí problém, umět se vyjádřit. Nedejbože písemně a česky. Z čistě technického hlediska má text skvělý poměr cena/výkon v oblasti datové náročnosti. Sice se říká, že jedna fotka vydá za tisíc slov, ale v době megapixelových rozlišení je ve skutečnosti těch tisíc slov značně malý a rozmazaný útržek z takové fotky. Napsat na svůj profil: „Ahoj, právě jsem získal maturitu“, vyfotit se s takovým transparentem nebo to říkat do kamery, je na objem odeslaných i přijatých dat obrovský rozdíl. Chápu, že Facebook i mobilní a komunikační společnosti budou tlačit na zavádění velkého objemu videí do každodenního života. A bojím se, že lidi to bude bavit.

Do videa můžete dostat emoce bez většího rozmyšlení, kterému se naopak nevyhnete při psaní textu. Pro většinu lidí to bude příjemné a intuitivní. Nebudou muset číst, jen koukat a poslouchat. Pak je tu menšina lidí s podobným přístupem, jako mám já, kterým prostě vadí, že zatímco se koukáte na na minutové video, dokázali byste si „vše v něm řečené“ přečíst v textové formě za 1/4 času. A taky by se nemělo zapomínat na to, že až budeme postovat videa na Facebook místo statusů a až budeme na taková videa odpovídat stejnou formou – videem, totálně zakrní naše schopnost psát i číst. Psát chytře i psát gramaticky správně. Rádio nezabilo knihy, televize nezabila knihy a ani internet zatím nedokázal zabít text. Napjatě sleduji, zda se to náhodou nepovede Facebooku.

 


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pátek, 17. června 2016, 13:14

Publikováno v BLOG


Komentáře

Jeden komentář: “Kam kráčí lidstvo a Facebook”

  1. Manos napsal:

    Nezbývá, než souhlasit s myšlenkou, že si počkáme, co se facebooku povede udělat s inteligencí lidí.

    – Jedno mu jde k dobru, zdaleka ne všichni mladí je používají.
    – Pak je tu další děsivá věc, dost starších lidí ho začalo používat a vyjadřují se téměř ke všemu.
    – Co bude dál? :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *