Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Kam s ní aneb Když ekologické snahy předběhnou dobu

Zhruba před rokem (červenec 2014) prošel parlamentem zákon, že ke klasickým žlutým, modrým a zeleným nádobám na recyklovatelné odpady přibudou též nádoby hnědé na bioodpad. A ani po roce na ně hned tak nenarazíte. I tady v Praze na Vinohradech jsem ještě na žádnou nenarazil. Asi není divu, ostatně radnice na to mají čas do roku 2020. Proč to ale řeším?

Protože ta budoucnost je už zde. Doma odpad třídíme, byť zjišťuji, že to pro mnohé lidi (a bohužel i ty mladší než jsem já) stále není zcela přirozené. A když jsem nedávno začal poměrně pravidelně chodit do veganské restaurace, zjistil jsem, že jsou v tomto podniku opravdu dopředu i v oblasti přenosných nádob. Místo obligátního plastu používají boxy vyrobené z recyklované cukrové třtiny. Výhodou je, že jsou kompostovatelné. Je to trendy a k veganskému obchůdku se to opravdu hodí. Jenže pomalu vyvstává otázka, co s nimi budu dělat. Jistě, logickou volbou je jíst na místě. Žádný přenos, žádná krabička, ekologie jásá. Taky to zpravidla dělám, ale nejde to vždy. A tak když jsem včera koukal na dvě prázdné krabičky od jídla u počítače a přemýšlel, co s nimi budu dělat, napadlo mě, že nejjednodušší bude se prostě zeptat. A tak jsem dnes zjišťoval, kam vlastně patří tyhle boxy. Tedy podle obsluhy správně patří do kompostéru. Pokrčil jsem rameny, že dobrý pokus, ale doma nemám a neplánuji. Do hnědé popelnice, byla další možnost. Jenže ty nejsou ještě ani zdaleka všude. Ukázalo se tak, že správná byla již moje prvotní myšlenka, že tyto ekologické boxy tak patří do komunálního odpadu.

V ekologicky smýšlejícím podniku si koupíte jídlo v ekologicky rozložitelném odpadu, ale pak ho nemáte kam hodit. U krabiček z čínských bister tohle neřešíte. Dostanete plast či papírový box a můžete je zrecyklovat. Tuhle ekologickou krabičku byste taky mohli zrecyklovat. Už kolem roku 2020 to snad bude možné. Do té doby je to komunální odpad (za jehož svoz platíte). Praha je zkrátka město, které se za to, že v něm žil Franz Kafka nestydí, naopak jeho odkaz všemožně podporuje i více než 90 let od jeho smrti.

 


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pátek, 31. července 2015, 15:03

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *