Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Kde lze kutat v roce 2022 aneb krátkodobý cloudmining

Co nového? No, po dvou měsících by se snad něco našlo. Inflace skoro 10 procent, energie porostou dál i na jaře, vláda rozvolnila co se dalo a víc nejistoty do globálního dění přidává možný konflikt na Ukrajině.

Bod číslo jedna. Máme nového spolubydlu a zatím vypadá docela dost v pohodě. První měsíc společného soužití byl naprosto bezproblémový a myslím, že mohu mluvit i za Kubu, že se těšíme na měsíce další. Možná je to tím, že je z Brna a má rád ironii, možná je to Maybelline. A na tomto místě si uvědomuju své stáří a pro mladší ročníky raději rovnou házím kontext (už je to přece jen 24 let):

Cloud mining, tedy konkrétně pronájem výpočetního výkonu pro těžbu bitcoinů jsem nezkusil od doby, kdy v květnu 2021 přešlo xive.io na jiné a především dlouhodobější formáty pronájmu. U nich je vždy třeba myslet na to, že tu existuje riziko v podobě toho, že si zaplatíte těžbu na dva roky a za pár měsíců služba skončí (ať už kvůli energetické situaci v Kazachstánu nebo kvůli čemukoliv jinému).

Dlouho jsem hledal nějakou alternativu, kde je možné zkusit se těžbu i bez kontraktů na rok nebo za minimální cenu stovek dolarů. Když už jsem něco našel, nebyla zde možnost platit kartou. A když jsem postupně časem přestal hledat, nakonec jsem narazil na miningrigrentals.com. Stejně jako třeba na Nicehashi, zde kartou nezaplatíte. Přece jen ale žijeme v roce 2022, takže nákup bitcoinu třeba na Coinbase, poslání si ho do peněženky a následně z ní zaplatit kredit do služby zabralo jen pár desítek minut (služba čeká na 3 potvrzení na síti, než vám připíše kredit).

A jak to dopadlo? Ještě docela v pohodě, prodělal jsem jen 12 procent. Jsou dny, kdy za 24 hodin najde Slushpool třeba 16 bloků. Já participoval během asi 36 hodin na 17 blocích, takže docela pohoda. Jsou totiž taky dny, kdy během 24 hodin naleznete pouze 4 bloky a v takovém případě můžete klidně vytěžit jen 1/4 toho, co do toho vložíte.

Aktuálně ještě dobíhá druhý pokus, na kterém pro změnu skončím v plusu, protože ke splacení nákladů zbývá jen zhruba 370 satoshi a těžit bude ještě na 50 % dosavadního výkonu asi 11 hodin. Je to prostě jen matematicky sofistikovaná hra s pravděpodobností, při které záleží na náhodě, zda v daném časovém úseku odhalí pool dostatek bloků.

Ve světě se toho dělo ještě víc. Olympiáda v komunistické a totalitní Číně, napětí na Ukrajině vyvolané znovu a znovu tím stejným člověkem, ale vlastně netřeba chodit ani za hranice této republiky. I tady se dějí věci, byť samozřejmě s minimálním globálním dopadem na okolní svět.

Sotva zvolna pomíjí koronavirový útlum, tak aktuální nejistota stran Ukrajiny posílá dolu cenu akcií i Bitcoinu. Pro nováčky dobrý čas pro první nákup, pro nás ostatní čas na dobré dokupy. Historicky nikdy bitcoin nešel pod cenu, na kterou se vyšplhal v minulém bullmarketu. Udělá to letos či příští rok poprvé a uvidíme jeho cenu pod 20k USD? Upřímně je mi to jedno. Nezajímá mě zas tolik, kde bude letos nebo kolik bude stát za 2 roky. Zajímá mě, kde bude za 10 nebo 15 let a pod 35k budu moc rád zase pravidelněji dokupovat.

K neekologické těžbě bitcoinu pak přinesl skvělý příspěvek @zaujaloma:

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Neděle, 20. února 2022, 15:27

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *