Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Kde začít, když si chcete sami těžit kryptoměny?

Chcete začít s kryptoměnami a nechce se vám do nich vkládat vydělané peníze? Tak zkuste sami těžit na svém počítači. Asi tím neušetříte na byt, ale pokud i nadále hodnota kryptoměn poroste, kdo ví, jakou bude mít váš výdělek hodnotu za 10 let. Dnes popíšu osobně vyzkoušené možnosti, jak začít i čemu se vyhnout.

bitcoin

Předem bych rád zdůraznil, že oblast kryptoměn je oblastí rozsáhlou a okolo ní se objevuje i spousta podvodníků nebo služeb, které nedávají s kalkulačkou v ruce a selským rozumem v hlavě valný smysl. Cílem mého snažení je, abyste nedělali zbytečně chyby, které jsem dělal při pronikání do problematiky kryptoměn já. Je toho samozřejmě spousta, co sám nevím, ale když mohu pomohu a poradím. Budu moc rád, když před čtením tohoto textu spustíte webový miner na této stránce dole (poběží jen po dobu vašeho pobytu na této stránce). Děkuji za podporu.

Těžit bitcoin na procesoru nebo grafické kartě osobního počítače je posledních pár let ekonomicky nesmyslné a nemožné (důvodem jsou jednoúčelová zařízení určená pro těžbu nazvaná ASIC minery, která zvýšila obtížnost výpočtu hashe o několik řádů). Také se v poslední době objevují inzeráty i na Sbazaru s nabídkou prodeje ASIC minerů pro bitcoinový algoritmus SHA-256 s výkonem 25-60 GHs a cenou kolem 2000-4000 korun. Může to znít báječně, ale tyhle stroje se dokázaly zaplatit nebo něco vydělat před několika lety. Dnes byste s nimi za den vydělali 30x méně, než kolik byste vůbec zaplatili za elektřinu (tuto chybu jsem již za vás též udělal a můžete si o těžbě na zastaralé generaci ASICu přečíst zde)

V poslední době se dle ohlasů na internetu nejlépe vyplácí těžba monera, které samozřejmě můžete později směnit na libovolnou jinou měnu, třeba právě bitcoin nebo litecoin. Dnes uvedu 3 příklady, kde lze snadno začít právě s těžbou monera (XMR) v domácích podmínkách.

Minergate – klikací miner s grafickým rozhraním a snadná těžba pro ty, kteří netuší, co to je příkazový řádek. Jak to tak bývá, je to něco za něco. Cenou za velmi snadnou těžbu je fakt, že autoři zřejmě část vašeho výkonu kradou pro sebe nebo nedokáží těžební program plně optimalizovat pro těžbu. Nedoporučuji, ale může sloužit jako první krok do světa digitálních platidel. Rychlost těžby na mém procesoru je kolem 120 H/s a zhruba dalších 60 H/s dokáže spočítat grafická karta (za cenu zvýšení hluku od větráku karty a nemožnosti využívat počítač současně k něčemu jinému).

Nicehash – je zlatá střední cesta. (UPDATE 12.12.2017: služba byla nedávno hacknuta, peníze ukradeny, ale chtějí to co nejdříve spustit znovu) Snadná instalace, grafické rozhraní je nadstavbou, těžba probíhá skrze externí miner – textovou konzoli. Na mém 5 let starém PC s procesorem i7-2600@3,4GHz a se starou grafickou kartou Nvidia GT545, která již na těžbu není vhodná (a kterou již označuje program jako nepodporovanou), mi udává rychlost těžby kolem 180 H/s. Kromě prodeje své výpočetní síly (může to být více počítačů, ale i takzvaný rig – počítač s větším počtem grafických karet, určený speciálně pro těžbu kryptoměn) ji na webu můžete také kupovat, tedy si zaplatit výpočetní výkon, který pak využijete na těžbu tam, kde sami chcete (například si můžete zaplatit výkon pro těžbu bitcoinu na slushpoolu nebo monera na mineXMR). Jinak zajímavostí je, že na nicehashi můžete těžit monero a platbu získat v bitcoinech. Předběžný odhad výnosu je přitom kolem 290 dolarů ročně – 6 tisíc korun (tento odhad je zřejmě hrubě zkreslen a bude zhruba poloviční). Miner se ale od poolu často odpojoval (nestabilita = nižší výkon).

Těžba v poolu a textové konzoli – na nastavení asi nejkomplikovanější možnost, ale také v domácích podmínkách nejvíc výnosná, praktická a bezúdržbová. Miner běží celé dny bez zásahu na počítači, který užívám a bere si jen tolik výkonu, kolik ho má počítač volného. I když je program spuštěný, mohu na počítači hrát hry či sledovat filmy (čímž samozřejmě v té chvíli těžba klesne k nule) a když na počítači nic nedělám, běží těžba rychlostí kolem 270 H/s. Dlouhodobý průměr kolísá podle toho, zda trávím pracovní týden v práci nebo doma u počítače a drží se mezi 200-230 H/s.

Používám program Claymore CryptoNote CPU Miner ve verzi pro CPU a výpočty pak směřuji na pool MineXMR.com. Textových minerů je samozřejmě více, stejně jako poolů. Nezapomeňte si přečíst podmínky užívání a věnujte pozornost i různým limitům pro výběr na poolech nebo výši poplatků. Já zmiňuji osobně odzkoušenou kombinaci. Za zhruba měsíc a půl jsem vytěžil 0.432835563310 XMR (z toho je ovšem zhruba 0.242 XMR vytěženo skrze zakoupený cloudový výkon na Nicehash a na stejný účet těžím i z notebooku a tabletu – pro Android existuje Crypto miner PRO), což by mělo za rok těžby činit asi 1,5 XMR (cena 1 XMR je k 5.11.2017 zhruba 87,5 USD) – tedy se dá očekávat roční výdělek zhruba 2800 korun (samozřejmě do toho nepočítám elektřinu, vycházím ze svého barbarského zvyku svůj domácí pracovní počítač nevypínat.) UPDATE 31.12.2017: Uběhly 2 měsíce a aktuální cena monera je přes 270 euro, tedy asi 6900 korun = 10 tisíc ročně (obtížnost těžby bude stoupat a váš zisk v čase klesat).

POZNÁMKA: Zde je zvláštní, že výdělek by měl být poloviční než v případě Nicehash s menším udávaným výkonem. Něco tu nesedí. Buď není příliš přesný odhad na Nicehash (což se v prvních hodinách těžby musí očekávat) nebo hraje roli fakt, že jste za těžbu monera odměněni bitcoinem. Uvidíme, jak se odhad zpřesní s delší dobou těžby, ale pokud počítám správně, kombinace obojího by mohla tuto chybu způsobit.

Závěrem ještě poznámka. Pokud kryptoměnám věříte, neměňte kryptoměny hned na peníze. Čas může velmi příjemně pracovat za vás. Když uvážím, že 1 XMR byl před rokem za 4,87 USD a za rok jeho hodnota vzrostla 18krát (přitom se již monero letos prodávalo i za 144 USD, tedy za 30ti násobek), může jeho hodnota během následujících několika let udělat i z nevýznamné vytěžené částky v řádu tisícovek korun slušný balík.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Neděle, 5. listopadu 2017, 11:42

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *