Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Koronavirus odhaluje hnus a špínu v nás samotných

Panika za 3, 2, 1. Jistě, všichni umřeme, to je jasné. Jednou. A ne, nebude to dílem koronaviru.

Koronavirus straší Evropu dál, v Itálii je již přes 2500 nakažených, v Polsku se objevil první případ a další podezření (u kterého se čeká na potvrzení) se objevilo i na Praze 6. Zatímco si užívám volný týden, moji kolegové se vydali po stopách předražených roušek, které na internetu najdete nabízet i za 5000 korun. Zajímá vás, zda není překupnici hloupé, že vyprodané roušky nyní chybí lékařům a onkologicky nemocným? Doporučuji video v článku.

Ano, znám taky podobné lidi, kteří by upřednostnili své kočky před cizími nemocnými lidmi. Ale znovu opakuju: Pokud vám není nad 70 a víc let, netrpíte srdečními problémy, cukrovkou nebo onkologickým onemocněním, je šance na to, že vás tahle chřipka na steroidech zabije v případě nakažení asi 1:500 (ve věku 0-40 let). Jedinou skutečně ohroženou skupinou jsou lidé se sníženou imunitou a senioři nad 80 let, u kterých umírá 15 % nakažených. A ti si respirátor za pět tisíc asi dovolit nemohou. Člověka jen meziřádky napadá, že jestli se takto k sobě chováme dnes, kdy nám defakto nic nehrozí, jak by se asi lidi k sobě chovali v případě nějaké skutečné krize?

Poté co došly respirátory, došla i dezinfekce. Ministerstvo zdravotnictví od dnešního dne, tedy středy zakáže vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy. Podobný krok se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha bude brzy týkat také dezinfekcí. Ministryně financí Alena Schillerová vydá do 12:00 rozhodnutí o cenové regulaci zdravotnického materiálu. Pokud vás zajímá dění okolo koronaviru, online najdete zde, přehlednou mapu s nakaženými zde a aktualizovaná čísla stran poměru nakažených a mrtvých zde.

Mimochodem víte, že globální oteplování nám s bojem proti koronaviru pomáhá? Počet nově infikovaných virem se bude postupně snižovat, jak porostou teploty, napsal server deníku Krone (německy). A nakonec přidávám komentář k reakci trhů na výskyt koronaviru v Evropě a ČR – Pražská burza a její index PX50 poklesl za minulý o 10,3 %. To je od léta 2017 nejslabší úroveň.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Středa, 4. března 2020, 11:29

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *