Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Kryptoměny brzo vystřelí. Nejprve přinesou euforii a radost, později smutek

Každý rok se v prosinci rozhoduju, zda tento blog zavřít nebo ne. A každý rok vyměknu a řeknu si, že teda jako ještě ne. Takže je vůbec něco nového? A co ty kryptoměny? Koupit bitcoin?

České peníze a bitcoin

Takže volby jsou za námi. Vládu ještě nemáme, ale to nejdůležitější se vlastně děje aktuálně mimo politiku. Cena elektřiny raketově vyrostla. Cena plynu raketově vyrostla. Mnoha rodinám, co jely nadoraz sežerou energie víc peněz, než mají. Pokud se ale nechtějí dostat do problémů, zaplatit zálohy musí. Inflace je už přes 5 procent a bitcoin za poslední rok udělal +334 procentní nárůst.

Koronavir nezmizel. Mnoho lidí s mdlým duchem, ale o tom vyšším sebevědomím (bez vzdělání v oboru medicínském), má jasno v tom, proč se nebudou očkovat. I za ně platí pojišťovny 579 848 korun týdně, pokud skončí na JIP (kde končí především neočkovaní). Platíme to všichni. A jsou to peníze, které jsou vynaloženy zbytečně a budou někde chybět později. Nadarmo se neříká, že vzdělanost je nejlepší investicí státu do lidí. Pak zřejmě bývá i ten účet za mentálně slabší jedince o něco menší. Jinak zdůrazňuji, že chápu lidi, kteří se neočkují ze zdravotních důvodů (každý si při narození vytahujeme trochu jinou kartu)…

Bitcoin řadu měsíců spíš roste s dostává se do hledáčku řady investorů teprve nyní. A tak zatímco cena zlata je zhruba tam, kde byla před 10 lety, ti kdo drží několik let bitcoin mají jistotu, že inflace z jejich úspor mnoho neukousne. Jestli zvažujete, že teda do bitcoinu vstoupíte, uvědomte si, že nastupujete do rozjetého vlaku. Ano, bitcoin pravděpodobně v dalších měsících najde svoje nové all time high. Zda to bude 90 tisíc dolarů, 135 tisíc nebo 160 tisíc je irelevantní. Pro mnoho nových uživatelů, kteří si neodzoomovali, bude šok, že bitcoin umí jít dolů vytrvale několik let. A mnozí tak prodají své draze nakoupené bitcoiny ve víře, že bitcoin byl podvod a padá na nulu. Koupíme je my všichni, kteří víme, že existuje bitcoinový cyklus. Tyhle věty nevznikly za účelem výsměchu. Spíš by vám měli dodat odvahu vydržet i 60 % nerealizované ztráty. Pokud do bitcoinu dáváte dle všeobecných pouček pouze to, co si můžete dovolit ztratit, pak vás nic nebude nutit to vybírat ve ztrátě. Nic kromě vaší psychiky.

Proč to vlastně píšu? Protože aktuálně lze vysledovat, že zájem o kryptoměny roste. Víte, co je aktuálně nejstahovanější aplikací v USA na Androidu i na iOS? Kdo tipuje Tik Tok, Facebook nebo Instagram, je vedle jak ta jedle. Je to aplikace kryptoměnové směnárny Coinbase (10 dolarů bonus při prvním nákupu krypta za 100 dolarů získáte při registraci přes tento odkaz). Na Androidu se do první pětky dostala i aplikace Cash App od firmy Square, která kromě spravování peněz umí i akcie a bitcoin a také aplikace kryptofirmy Crypto.com.

Možná, že ten propad z vrcholu na dno již nebude 94 % nebo 84 % jako v roce 2017. Možná propad ceny zmírní kapitál firem, které už do bitcoinu investovali v posledních dvou letech. Kromě Tesly, Microstrategy, Galaxy Digital Holdings, Voyager Digital, to je třeba i právě zmiňovaný Square. Z tvrzení, že je bitcoin podvod už ustupují i banky. V Německu smí od května penzijní fondy investovat do bitcoinu a podporu krypta už zavádí i společnost Visa.

3 roky, 4 měsíce a 4 dny. Pokud jste drželi bitcoin alespoň takto dlouho, nemohli jste nikdy v minulosti být na bitcoinu v mínuse. Je to příliš složité? Pak asi není bitcoin pro vás.

Pokud to myslíte s kryptoměnami vážně, pak vám může být jedno, že se vlak už rozjel. Naskočit do něj se dá i za jízdy tak, aby jste si nepoškodili ústa. Jen se nesnažte časovat trh a přikupujte pravidelněji než jednou ročně. A pokud kryptu pořád nevěříte, protože přece nemá žádnou vnitřní hodnotu, kupte si třeba umění.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pátek, 29. října 2021, 10:59

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *