Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Kryptoměny, spekulace na budoucnost?

Nedávno jsem se začal podruhé zajímat o kryptoměny. Z drahé Coinbase jsem se vrátil k levnějšímu Bitstampu a můj zájem se přesunul z bitcoinu k litecoinu a taky jsem nakoupil pár ripplů. Od těch ale moc výrazný růst zřejmě čekat nejde. To však podnítilo moji zvědavost o jiné, dalo by se říct, že dnes bezcenné měny.

Při hledání v Google Play jsem narazil na těžící program do mobilu, což mě poněkud překvapilo, protože i když jde pokrok mílovými kroky před, bez počítače a pořádné grafické karty toho moc nevytěžíte (na Samsung S7 mi 8 jader mobilního telefonu vyřeší zhruba 32 hashů za sekundu, jedno jádro i7 zvládá asi 18 hashů za sekundu, celkem tedy 140 a 6 let stará karta Nvidia GT 545 pak 8 760 hashů za sekundu – příklad při těžbě Monera, podle délky hashe se může u jednotlivých měn výkon lišit).

Našel jsem program MinerGate, který existuje ve verzi nejen pro Windows, ale i pro Android, Apple, Ubuntu či Fedoru. Ten umožňuje jak těžbu různých kryptoměn, tak těžbu bitcoinu v cloudu. Té se budu věnovat později. Program má grafické rozhraní a tak to není textová utilita s 20 parametry spouštěnými v textovém módu určená jen pro IT maniaky. Sám jsem už několikrát narazil na těžební software, který jsem ani po několika pokusech nerozchodil. To vám s tímto programem nehrozí, ale za těch pár dní ho samozřejmě nemám prozkoumaný natolik, abych za tuto službu dal ruku do ohně. A pokud se ptáte, z čeho služba žije, tak si účtuje z těžby 1,5 procenta poplatek. MinerGate má i věrnostní program, takže pokud vás tento zápisek zaujal, budu rád, když využijete tento odkaz: https://minergate.com/a/abeb365f5364a95d6d256162

bitcoin-1813503_640

Platí samozřejmě čím větší výkon v poolu, tím větší podíl na zisku. A zatímco třeba měnu QuazarCoin těží na MinerGate pool (sdružení více těžařů, kteří těží spolu a dělí se o nalezené bloky) o výkonu 79.59 kH/s, Bitcoin se těží v poolu silou 2.722 PH/s, což je ovšem pouhý zlomek z celosvětového početního výkonu 6.158 EH/s. To samozřejmě znamená, že se svým počítačem a grafickou kartou moc bitcoinu nenatěžíte (konkurence v těžbě je veliká a potřebný výpočetní výkon je obrovský). Nikdo vás ovšem nenutí těžit zrovna bitcoin. Na serveru CoinMarketCap.com najdete přes 800 různých měn a MinerGate umí těžit víc než deset z nich.

Méně cenné kryptoměny lze těžit podstatně rychleji. Za pár dní jsem natěžil třeba 140 bytecoinů (jeden v hodnotě $0.001226), 5 QuazarCoinů (jeden v hodnotě $0.014303), 2 DashCoiny (jeden v hodnotě $0.037929) a tak dále. I když za samotnou těžbu zřejmě zaplatíte na elektřině více peněz, než vyděláte, je otázkou, kde bude cena těchto měn za pár let. I když se téměř jistě nezopakuje tak obrovský růst cen kryptoměn jako v případě bitcoinu, lze spekulovat na to, že některé z těchto měn možná odpadnou, ale jiné naopak porostou o několik řádů.

Jak to bylo s cenou bitcoinu?

  • únor 2010 za 0,01 dolaru
  • únor 2011 za 1 dolar
  • červen 2013 za 100 dolarů
  • červen 2017 za 3000 dolarů

A i když právě dnes dochází k rozdělení měny (a další dělení bitcoinu je v plánu kolem listopadu – doporučuji sledovat server BTCTIP.cz), což může hodnotu BTC dočasně snížit (a zároveň budit nedůvěru v celý trh, kde drží bitcoin zhruba poloviční podíl na kapitalizaci všech kryptoměn), je těžké s jistotou říct, kde bude jeho hodnota za dalších 7 let. Já bych si skoro vsadil na to, že bude výš než níž. Takže co s tím, že toho moc nenatěžíte? Máte možnost si bitcoin koupit za aktuální cenu v některé ze směnáren nebo si můžete koupit těžební výkon v cloudu. Tato možnost mne velmi zaujala a udělal jsem ze zvědavosti takový kontrolní mikronákup. Zakoupil jsem si výkon 22 GH/s za pouhých 5.131568 dolaru, které jsem měl zrovna volné v bitcoinech a při té ceně jsem se domníval, že jde o cenu za den. I proto jsem byl velmi zklamán, že po 24 hodinách těžby byl můj výdělek pouhých $0.010186.

Jenže další den přibyla podobná částka a pak zas. Nakonec jsem došel k tomu, že jsem mylně považoval „maintenance fee“ za daň, ale přitom se jedná o cenu za den. Věc se má tak, že za den vytěžím $0.015671, za služby zaplatím $0.005991 a dostanu $0.009681. Pokud jsem správně počítal, bude mi cloud za 5 dolarů těžit dalších zhruba 660 dní a pokud by se cena nehýbala, vydělal bych nakonec 10 dolarů. I v případě, že jsem se opět někde nepřehlédl, je nutné stejně počítat s tím, že početní výkon těžařů bude i nadále růst a odměny se tak budou na jednotku početního výkonu snižovat. Domnívám se, že případný růst ceny bitcoinu to bohatě vyváží (když ne za rok, tak třeba za tři), ale jde pouze o moji spekulaci. Přikoupil jsem tak výkon (ze celkem 25 dolarů) na celkových 111 GH/s a slibuji, že ze zvědavosti budu tuto mikrospekulaci sledovat.

Autor se nepovažuje za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 1. srpna 2017, 7:47

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

2 komentáře: “Kryptoměny, spekulace na budoucnost?”

  1. Johnnie napsal:

    Ještě bych zmínil, že těžba těchto měn je nastavená tak, aby získávání měny těžbou bylo postupně stále náročnější. Zvyšování dostupného objemu měny se tedy časem zpomaluje.

  2. kombajn napsal:

    no je tam tahle pasaz: „je nutné stejně počítat s tím, že početní výkon těžařů bude i nadále růst a odměny se tak budou na jednotku početního výkonu snižovat“, coz ma stejny efekt, ale ano, a taky jeste klesa hodnota vytezeneho mnozstvi jednou za nekolik let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *