Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Léto Páně 2019, ekologie a bitcoin

Venku vedra, že nejlíp je člověku doma u počítače. Přesto jsem ani během veder nepolevil a poctivě chodil pěšky…

Dlouho jsem se zase neozval, takže vězte, že žiju. Už 51 dní v kuse si poctivě plním minimální kvótu 10 000 kroků denně. A i když jsem velmi dalek toho prohlásit se za zero-waste praktikující osobu, snaha omezit svou uhlíkovou stopu mě dohnala též. Plastovou tašku už jsem pár týdnů nekoupil. Na zeleninu a pečivo jsem si pořídil pytlík z recyklované padákoviny, v práci už mám hrnek na kafe, kromě papírových používáme doma i textilní utěrky a občas se vybičuju k tomu jít koupit maso k řezníkovi, takže místo plastové vaničky z Agrofertu si donesu domů jen dva mikrotenové sáčky. Ještě musím zjistit, jak je to se stáčením pracích gelů a šamponů do přinesených nádob v jedné prodejně na Slezské. Na politiky se co do ochrany klimatu příliš spoléhat nemůžeme. Je to na nás všech. I když si osobně myslím, že za bodem možného návratu do normálního klimatu, již Země a vše na ní, dávno je. To množství vyprodukovaného plastového odpadu na člověka je zkrátka enormní. Možná že nezredukujeme ani 50 % z toho, co kupujeme a hned vyhazujeme (obaly), ale i těch 50 % je strašně moc. A kdyby to udělal jen každý druhý, stále by to bylo nemálo.

„Tak ty nám tu kážeš o ekologii a co bitcoin, he? Ten ničí planetu, někde jsem o tom četl,“ namítnete možná jako nedávno kamarád na sociálních sítích. Jenže… Ono to tak docela není.  Odhaduje se, že obnovitelné zdroje globálně tvoří 74,1 % energie, kterou těžba bitcoinu spotřebuje. Detailnější informace najdete v článku na Lupa.cz, kde o bitcoinu narozdíl od Novinky.cz píše někdo, kdo tomu evidentně rozumí. Ale musím uznat, že asi 12x zreplikovanou chybu se jménem Satoš Nakamoto nakonec na Novinkách opravili. A dostal jsem za tuto svoji snahu (po několika zmínkách na TW jsem jim napsal email do redakce) i mention v Bitcojnovém kanále (díky moc):

Co jinak? Máma má zlomený natřikrát kotník, protože si na novém elektrokole spletla brzdu s plynem a to ji nakonec padlo na polní cestě na nohu. Zranila se 25. června a na operaci půjde možná v pondělí 8. července (tedy plných 13 dní po zranění), protože nejsou na skladě vhodné titanové destičky. Přátelé, úplně se mi vybavila legendární scénka s gumičkami. Operovat by ji mohli i bez nich, ale pravděpodobně by pak těch operací bylo víc, i takto prý budou muset řezat na třech místech.

 

 


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pátek, 5. července 2019, 21:01

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *