Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Nahoru, dolu nebo do strany

Strach či hamižnost hýbou trhy. Kdo nakupuje krypto od listopadu může být po 3 měsících klidně o 1/3 bohatší. Pokud prodá. Do té doby jde totiž jen o zisk hypotetický zcela v souladu se známým rčením: Kdyby byly v prdeli ryby, nemuseli by být rybníky.

Pracovní týden to byl tentokrát krapet hektický, plný plánování, změn a předělávání. Mno jo, někdy to tak prostě je. Ještě větší vzrůšo bylo, když jsme v pátek zjistili, že Kubovi nedorazila do 22. výplata, takže ani neodešel příkaz k převodu ke mě a následně tak není na mém účtu dost peněz na odeslání nájmu. Protože přítel je všechno, jen ne technický typ, nemá ani internetové bankovnictví. Jupí na druhou. Samozřejmě nájem odejde i tak, protože drobnou pohotovostní rezervu máme, ale je to pěkná připomínka toho, že i taková drobná věc jako je 5 dní opožděná výplata může vést k nepříjemnostem.

Bitcoin za poslední týden (17-24.2.) vyrostl o víc než 15 % a jeho aktuální cena je kolem 4140 dolarů (24.2. 12:00). Jako vždy máme na výběr 3 scénáře toho, jak to bude dál. Půjde dolů, nahoru nebo do strany, případně všechno mezi tím (je to otřepaný vtip, uznávám). Protože podle mnohých ještě nedosáhl svého dna, nejsem si zcela jist, zda po tak výrazném růstu je chytrým tahem dokupovat. Samozřejmě je třeba brát v potaz, že pokud k propadu nedojde a nemáte nakoupeno, budete toho zřejmě časem litovat (osobně si nemyslím, že je otázkou, zda se někdy bitcoin vrátí na ceny kolem 20000 dolarům, jako spíš zda to bude za rok a půl nebo za čtyři).

A když už jsme u těch emocí jako je strach, pojďme si představit Crypto Fear and Greed Index! Hodnota nula značí extrémní strach a 100 extrémní chamtivost/hamižnost. Při zběžném porovnání s grafem bitcoinu to vypadá, jako kdyby hamižnost rostla v době před pádem bitcoinu. Bral bych tento indikátor s rezervou (i proto, že by mě fakt zajímala čísla z doby, kdy si to bitcoin mířil k rekordním hodnotám, zatímco tento graf pokrývá jen část přes rok trvajícího bear marketu), ale každopádně takto vysokých hodnot index dosahoval naposled v době, kdy stál bitcoin skoro trojnásobek dnešní ceny (11 684 USD). Stačí vám to k tomu, abyste teď prodali krypto a čekali na lepší cenu nákupu? Neberte to jako finanční radu. Jen otázku k zamyšlení.

Budík:

Latest Crypto Fear & Greed Index
Graf:

 

Litecoin vyrostl za poslední týden (17-24.2.) o 20 procent a za poslední měsíc je tak výš o 60 procent (to je při nejvyšší aktuální sazbě 3 % na spořícím účtu asi tolik, kolik vám banka připíše na úrocích za 16 let), zatímco bitcoin včetně již zmíněné rakety v posledním týdnu udělal 16,5 %. Z pohledu vhodného času k nákupu vypadá zajímavě třeba stříbro

UPDATE: Pár minut poté, co jsem tuto úvahu o přehřátosti krypto trhu publikoval, následoval propad bitcoinu pod 3800. V souvislosti s tím člověka vyloženě pobaví, když mu Facebook před nos naservíruje 4 dny a 7 hodin starou předpověď někoho jiného, který bez uzardění tvrdí, že bitcoin se již nikdy pod hranici 4000 nepodívá. Sebejistotu na tato proroctví bych teda mít nechtěl… :D

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Neděle, 24. února 2019, 14:44

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *