Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Napálili desítky blogerů i novinářů, Samsung pokutu v mincích nezaplatí

Internetem se ve středu začala šířit zpráva, že firma Samsung vyplatí firmě Apple peníze za rekordní pokutu v pěticentových mincích. Zprávu převzalo značné množství nejen anglicky psaných serverů a začala se lavinovitě šířit po internetu.
Celkem jednu miliardu v pěticentových mincích měla společnost zaslat pomocí třiceti kamionů do sídla společnosti Apple. Skutečnost je ovšem taková, že ačkoli si příběh žije dál vlastním životem, nic z toho se nestalo. Semínkem této zprávy se stal zřejmě příspěvek na humoristickém serveru 9gag.com.

Tomuto druhu žertovných nebo poplašných zpráv se na internetu říká hoax. A jako většina věcí, i hoaxy tu byly již před internetem. Ten nejznámější šířený v Česku ústně je o černé sanitce, co jezdí večer městem a sbírá malé děti na pokusy nebo prodej jejich orgánů.

Jak se podobným zprávám bránit a nenechat se napálit? Nejjednodušší je ověřit si zprávu z více zdrojů. Jenže ani to vám nemusí být platné, když ji převezmou i jiná média. Proto je důležité umět se spolehnout na vlastní úsudek a selský rozum. Například si v případě tohoto příběhu uvědomit, že rozsudek ještě stále není pravomocný a tudíž Samsung nemá důvod pokutu platit předčasně.

I kdyby se tato společnost pro podobný druh pomsty nakonec přece jen rozhodla, nemohla by jej provést z jednoduchého důvodu. Pro tyto účely by totiž potřebovala sehnat 21 miliard pěticentových mincí. A to je nemožné, protože jich tolik v USA ani v oběhu není. Deník New York Times odhadoval, že v roce 2006 jich existovalo zhruba 20 miliard a například v roce 2010 jich bylo nově vyrobeno jen necelých 500 milionů kusů.

Dále si je nutné uvědomit, že jedna taková mince váží 5 gramů. Při uvedeném množství nikláků by takový hromada mincí vážila 105 tisíc tun. A pokud vezmeme v úvahu, že běžné auto s návěsem utáhne zhruba 30 tun nákladu, a v současnosti největší korbový sklápěč na světě, Liebherr T282B, maximálně 362 tun, musí být údaj o náklaďácích s 3 500 tunami nákladu zjevně falešný.

Na kolik dolarů by taková vtipná platba v hotovosti firmu stála je těžké odhadnout, ale jistě by nešlo o malou částku. Jedna rada a vtip na závěr. Již Abraham Lincoln jednou pronesl:“Nevěřte všemu, co čtete na internetu.“


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Čtvrtek, 30. srpna 2012, 19:54

Publikováno v Zprávy


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *