Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Plesnivý zápisek o bitcoinu

No fakt. Koncept tohoto mi tu visí od konce června. A máme… …konec července. Minule jsem se ani slůvkem nezmínil o bitcoinu. Ne, že bych ho nesledoval. Jen je mi jasné, že s ním někdy až moc otravuju. I proto se snažím dávat příspěvky o něm zvlášť.

Nejzásadnější otázkou posledních týdnů bylo a je, zda bylo 65 tisíc dolarů za bitcoin vrcholem pro tuto sezónu. Pokud ano, pak metu 100 000 dolarů pokoříme až v roce 2024 nebo 2025. Pokud ne, může se to stát letos nebo příští rok. I když jsem říkal, že letošek je rok prodejů, nikoliv nákupů, nebudu zastírat, že jsem při propadu na 33 000 dokupoval. A pod 31 000, taky a kdyby to padlo na 27k, zrealizoval by se další dokup.

Ať už je pro tento cyklus bitcoin před nebo za svým vrcholem, je mi to jedno. Jsem v luxusní pozici někoho, kdo 4 roky jen přikupoval. V pozici někoho, koho pád z 65 tisíc pod 30 tisíc nevyděsí. Protože i kdyby padl na 20 nebo 12 tisíc, pořád budu v plusu (pokud bych nezačal při takovém pohybu brzo a bezhlavě přikupovat). Důležité je hlídat si nákupní cenu a nebrat bitcoin jako cestu k rychlému zbohatnutí, ale jako dlouhodobější spoření. Nakoupili jste bitcoin za 50 000 a nyní čekáte, až vyroste? Ok, ale čekejte, že můžete čekat další 4 roky. A popřemýšlejte, zda by nestálo za to, snížit si průměrnou cenu nákupu. Když trhy klesají, nakupujete za stejné množství peněz více bitcoinů. Když trhy rostou, zhodnocují se vaše kryptoměny lépe.

Je bitcoin pojistkou proti inflaci? Není. Ale minimálně v mých očích se z něj stává čímdál méně riziková spekulace. Bitcoin prostě od svého vzniku dlouhodobě roste. Inflace bude letos jistě vyšší než v letech minulých, ale ani u bitcoinu vám nikdo nezaručí, že vyroste zase alespoň dvouciferným číslem. To, co umí bitcoin vyrůst nahoru, umí udělat i opačným směrem. Pohybuje se dost možná v cyklech. Když ale přistoupíte na pravidla této hry, dospějete k závěru, že je to běh na delší trať a na několik let minimálně. V ideálním případě doživotně.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 27. července 2021, 19:40

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *