Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Přechodně pracuju doma

Práce doma není nic, s čím bych neměl zkušenosti. Rozdíl je jen v tom, že víkendová služba z domu obnáší jen pár příspěvků a jakási práce navíc je už obvykle připravená z pracovního týdne. Leckdy se přesto i o víkendu zastavím ve firmě pro něco, co jsem si zapomněl (bydlím jen 8 minut od zaměstnání).

Jestli vám to přijde jako hodně mimózní ilustrace k článku na téma ‚práce z domu‘, tak si to vyřiďte s Pixabay!

Plnohodnotná práce z domova, to je ovšem novinka. Plusem je zajisté to, že od počítače nemusím odbíhat si zakouřit. Je dobré si ale připustit, že večer jsem zjistil, že jsem si přes den zapálil pouze jednu cigaretu! Dalším plusem je, že není vyloženě nutné se po ránu nějak extra zkrášlovat (což ocení asi víc holky), ale to už trochu předbíhám, protože zrovna tohle je v protikladu tomu, co často články o práci z domova doporučují.

Negativem je, že jedinou vazbou na kolegy je najednou mailová pošta a zprávy ve facebookovém messengeru. V běžném provozu v práci se cítím více součástí zpravodajského organismu. Mám kolem sebe hned několik televizí, kolegové řeší zprávy a když se něco děje, vím o tom víceméně hned. Když mi něco není jasné, je vždy koho se doptat. Sám si zatím v domácím prostředí hledám systém. Pro zlepšení nálady jsem si tedy kulisu pracovního cvrkotu nasimuloval pomocí vysílání Radiožurnálu.

Pracovní notebook je fajn po probuzení v posteli a v kuchyni u kafe. Ale jinak dávám samozřejmě přednost normální pohodlné klávesnici a minimálně dvěma monitorům. Snesl bych i tři (jako to mám v práci), ale dokážu se uskrovnit. Trochu jsem bojoval s firemní VPN, ale když jsem si po desítkách minut boje ujasnil, že Cisco Jabber je něco zcela jiného než Cisco Anything, šlo to hned lépe (ok, jen si to „ok boomer“ řekněte!). Pravda, následovalo zklamání, které mi připravil adaptér, který nepasuje do mého notebooku. Nakonec jsem to tedy celé pořešil tím, že jsem se v práci otočil i pro dokovací stanici. Jediné, co zatím vzdoruje, jsou sluchátka, do kterých nedokážu přesměrovat zvukový signál.

A co radí moji kamarádi a známí? Někomu mu prý pomáhá obléct se do pracovního oblečení a rozhodně nezůstávat v domácím úboru (ať už to jsou trenýrky nebo pyžamo). Rozhodně byste neměli pracovat z postele (neumím si moc představit, jak neefektivní by to bylo). A taky byste si sami měli stanovit pracovní dobu. Další tipy na to, jak pracovat z domova najdete zde.

Na závěr bych jen rád dodal, že plně chápu ty firmy, které se připojily k výzvě #StayTheFuckHome a které umožnily svým zaměstnancům (pokud je to samozřejmě možné) práci z domova. Jistý nekomfort v podobě zvýšené společenské izolace je jen malou daní za to, že se podaří přenos koronaviru zpomalit. Pokud můžete, zkuste se pár týdnů stranit lidí. Nechoďte na pivko ani vínko, zkuste si doma otevřít knížku nebo mrknout na youtubový kanál Národního filmového archívu.

Aktuální informace o koronaviru sledujte nejlépe na veřejnoprávních stanicích nebo na webu iRozhlasu.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Středa, 11. března 2020, 22:00

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *