Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Přeplatky, náramek a na obzoru myčka

Život jde dál, ať chceme nebo ne (pokud plánujete sebevraždu, první větu zápisku si klidně škrtněte, kdo jsem, abych vám do toho mluvil). U nás na Vinohradech je všechno fajn.

Rok se s rokem sešel a tak jsme zase na začátku léta obdrželi roční vyučtování za energie a služby. A protože Míla tomu věnoval v časech špatných pozornost a zároveň se nám podařilo srazit spotřebu (dost možná i díky tomu, že v zimě 2021 jsme dost dělali i se spolubydlou z home office), nakonec to skončilo přeplatkem přes 40 tisíc. Nevím koho z toho vinit, protože stačilo sledovat zprávy. Doplatili jsme tak zálohu na dovolenou a na programu je pořízení myčky během několika málo příštích dní. Zároveň nám zvedli po několika letech nájem, ale musím říct, že to chápu. Mohli by si říct i o víc, zvlášť takto v centru Vinohrad, ale majitelé jsou zjevně rozumní a nechtějí nás vyhnat ven. Poté, co jsem už viděl na internetu i pokoj za 14 tisíc, se nedivím na pražském realitním trhu ničemu. Úplně vyskakovat si prostě nemůžeme, když inflace byla v roce 2022 15 procent a mzdu mi letos zvýšili zhruba tak o 2-3 procenta. Smutná realita.

Poměrně hodně dlouho jsem odkládal nákup nového fitness náramku. Nerad vyhazuji věci, které ještě fungují. A i když samotné srdce náramku Mi Band generace 2 (v červnu to bude 7 let od chvíle, kdy se začal prodávat) funguje dál (jen baterie už nevydrží 3 týdny, ale spíš týden), s řemínkama jsem už na dně. Poslední objednávka z Alixpressu před mnoha a mnoha měsíci se ztratila v překladu (tenhle vtip sem dávám speciálně pro spolubydlícího Marka). A když jsem kvůli řemínku pro druhou generaci zkusil místní pobočku s věcma od Xiaomi, výraz obličeje prodavače vypadal napůl pobaveně a napůl pohrdavě. I když osobně nejsem fanda čínských výrobků, u této značky beru v potaz skvělý poměr ceny a výkonu a také roky spokojeného užívání a pokračování ve statistikách ve stávající aplikaci. Nová generace si žádá více baterie, takže o 20 dnech provozu si asi mohu nechat zdát (po dvou dnech hlásí 49 % baterie, ale první den jsem ho trápil a měřil si i dýchání během spánku, které jsem později vypnul), ale taky významně rozšiřuje počet funkcí, které má. Kromě informací o počasí zatím nejvíc oceňuju ovládání hudby z telefonu, aniž bych ho musel odněkud lovit (sice to jde i na sluchátcích, ale ne tak elegantně).

Myčka. Na návrh spolubydlícího a také s přihlédnutím k faktu, že je na ni v kuchyni místo pod dřezem + příprava, jsme se rozhodli složit se na myčku. A to přesto, že jsme v nájmu a zabudovanou myčku si člověk sebou nevezme. Zatímco nápad je Markův, Kuba ani já jsme myčku k životu nepotřebovali, nicméně nakonec jsem se přiklonil k tomu, že náš prasácký způsob umývání nádobí pod horkou tekoucí vodou už je přežitý a dnes možná i na pomezí toho, co by militantnější ekologové nazvali terorismem na matce Zemi. Očekávám, že výsledkem nákupu myčky bude úspora teplé vody, potažmo plynu, potažmo peněz. Tomu se myslím říká win-win situace.

A co nového u bitcoinu? Nic moc. Může jít nahoru, dolů nebo do strany a je mi to skoro jedno. V létě obvykle trhy spíš stagnují než, že by rostly. A mě stagnace nevadí, protože stále průběžně něco málo dokupuju. Do toho jsem začal nějaké stovky korun měsíčně dávat i do akcií. A nevedu si zle, zatímco celý index SP500 je ročně +1,77 procenta (i když říkat, že SP500 roste je krapet nepřesné, v plusu je totiž jen zlomek společností ze seznamu 500 firem), moje portfolio mi hlásí + 33,55 % s tím, že pouze dva tituly ze sedmi jsou v mínusu. Zatím mi moje strategie výběru akcií na základě osobního posouzení (sleduju kromě grafu i nějaké finanční parametry, mám rád nižší PE a nikdy nekupuju akcie na jejich vrcholu), zda je vhodná doba k nákupu, vychází skvěle. Ale zpravidla je jen otázka času, kdy se to celé pokazí, protože dlouhodobě porážet index SP500 umí málokdo. Alespoň se to říká… A navíc tu dost možná máme AI bublinu (pamětníci dotcom bubliny tuší).

Asi jsem jako fotograf čím dál horší nebo mají v Pixabay čím dál přísnější uživatele. Každopádně z posledního focení mi neprošla žádná fotka tak, aby se ukazovala i ve vyhledávání. Pokud potřebujete fotky českých peněz, hardwarové penězenky Trezor T nebo kryptotématiku obecně, prosím vyberte si zdarma na mém profilu Pixabay.

A nakonec jedno video bez komentáře z cyklu mají volební právo a vychovávají legálně děti:

P.S. V červenci bude mít tento blogýsek už 20 let, kdyby to byl muž, slavili bychom porcelánovou svatbu…


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 30. května 2023, 16:55

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *