Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Proč není nošení roušky póza?

Koronavirus odhalil, že s akceschopností naší vlády to není zrovna růžové. Nějak se s pandemií ale musíme poprat.

„Vláda od půlnoci 16. března do 24. března do 6.00 zakazuje volný pohyb na území ČR,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Lidé mohou podle premiéra cestovat do práce, do zdravotnických zařízení, nakupovat nezbytné potřeby, navštěvovat rodinu, vykonávat nezbytné úřední záležitosti a obstarávat rozvážkovou službu. Vláda také zakazuje prodej ubytovacích služeb, provoz autoškoly, taxislužby, samoobslužných prádelen a čistíren, přítomnost běžné veřejnosti ve stavebninách, na sportovištích. Ruší se modré zóny. Více najdete zde.

Pokud někdo čekal, že vláda přikáže lidem nosit roušky, čekal by marně. A tak zatímco Andrej Babiš ještě stále na tiskovkách olizuje prst, když otáčí stránky papíru, na Slovensku už to vypadá jinak.

Problém koronaviru je ten, že zatímco starší lidi kosí v poměrně hojném počtu, ty mladé může nakazit, aniž by se nemoc příliš projevovala navenek. Protože o nějakém ideálním případu, že si koupíte třeba respirátor (který brání nákaze nositele) si aktuálně můžete nechat zdát, zdá se nejsnazší cestou, jak zabránit šíření, kdyby každý z nás nosil po dobu několika týdnů roušku kdykoliv, kdy musí někde pobývat s lidmi. Hodně zajímavých informací o koronaviru najdete zde – Koronavir: Proč musíme jednat hned.

Jistě, rouška neochrání vás ve 100 % případů, ale pokud jste už nemocní (a nemusíte o tom ještě vědět), pak 100 % zabraňuje nákaze ostatních. To, že mladí jsou často přenašeči bez příznaků lze vyčíst z tohoto grafu:

Pro dospělé tu pak mám krátké video Petra Ludwiga, kterého považuji za poměrně dost chytrého chlapíka. Nestyďme se za to chránit, když ne zdraví svoje, tak alespoň zdraví vlastního okolí. Pamatujte, že je lepší zkusit udělat alespoň něco, než nic. Například ČSAD České Budějovice od 17. března zakázala vstup do autobusů cestujícím, kteří nebudou mít roušku, šátek nebo podobnou ochranu obličeje.

A pak tu mám taky jednu super rychlou verzi pro děti:

Jak to řeším já? Aktuálně mi začíná týden volna a pobočka kde pracuje přítel taky zavřela. Takže budeme doma a občas skočím nakoupit do obchodu. S rouškou samozřejmě. Máme oba každý jednu látkovou, kterou nám před týdnem dovezli kamarádi z Afriky původně jako vtip. Je pratelná. Druhou, kterou mi kdysi pořídil kamarád ve Vietnamu, zatím marně hledám.

Zkuste se prosím v následujících dnech a týdnech nestýkat s lidmi mimo rodinu, pokud nemusíte. A pokud by vám doma hrozila ponorka, zkuste pár tipů, jak se v takové karanténě zabavit.

Je poměrně bizarní, že vládní poslankyně 15. března, asi 11 dní od začátku platnosti zákona, kdy ministerstvo zdravotnictví nákupy roušek a respirátorů centrálně řídí a kdy od středy 4. března zakázalo jejich volný prodej, je schopná vytvořit takový tweet.

Nedostatek roušek nakonec pomáhá řešit státu velkorysým darem firma miliardáře Petra Kellnera:

Koronavirus samozřejmě zasáhne i finanční trhy. Včera večer Americká centrální banka (Fed) snížila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod do pásma 0 až 0,25 procenta a zároveň zahajuje masivní program kvantitativního uvolňování ve výši 700 miliard dolarů (16,5 bilionu Kč).


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pondělí, 16. března 2020, 0:19

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *