Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Proč vlastně být na Twitteru?

Poprvé v životě se snažím své kolegy k něčemu motivovat. Aktuálně dělám v práci osvětovou kampaň za Twitter. Možná se následující slova budou hodit i jiným, kteří plánují osvětu ohledně Twitteru.

Sám se musím přiznat, že jsem si účet založil na konci roku 2008, ale poté jej dva roky nepoužíval, protože jsem nechápal, k čemu by to mohlo být dobré. Dnes to již vím a rád bych se o tuto zkušenost podělil s těmi, kteří tápou, zda se do této sociální sítě zapojit.

Twitter nepatří mezi největší sociální sítě v České republice. Má ho zde zhruba 160 tisíc lidí, což je výrazně méně, než kolik lidí má Facebook, Google+ ale třeba i méně, než má profesní sociální síť LinkedIn. Takže proč si ho vlastně pořizovat?

Počet uživatelů Twitteru stále roste a roste stále rychleji. Čím později si jej pořídíte, tím těžší na něm bude uspět (s kvalitním obsahem ale uspějete vždy). Oproti Facebooku má některé výhody. Například je podstatně jednodušší na ovládání a sledujete na něm jen toho, kdo vás opravdu zajímá. Jsem toho názoru, že pro některá povolání je v dnešní době pořízení Twitteru téměř nutností. A mezi taková zaměstnání patří jednoznačně práce v médiích. Od novinářů se totiž očekává, že budou stále v obraze.

Zatímco běžnému spotřebiteli je většinou jedno, zda dostane informaci s hodinovým zpožděním, u novináře může být hodina až příliš dlouhou dobou. Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že rozhodně není žádnou výjimkou, když je na Twitteru zpráva rychleji než v servisu tiskových agentur. Pamatujete se na výbuch na maratonu v Bostonu? První zpráva na Twitteru byla zhruba minutu po události. První agenturní zprávy začaly vycházet v anglicky psaném světě zhruba po dvaceti minutách a zhruba za dalších dvacet minut se informace dostala i na české servery. Twitter tedy dává svým uživatelům solidní časový náskok.

Výhodou vlastního twitterové účtu není jen mít včas zajímavé zprávy. Lze jej využít i pro vlastní sebepropagaci. Který z novinářů by nechtěl, aby se jeho jméno usadilo lidem v povědomí? Pravda, daleko snadnější pozici mají na Twitteru osoby, jejichž jméno již známé je. Příkladem může být kolega Martin Veselovský @veselovskyma, který se na Twitter přidal 3.12.2012 a po necelých sedmi měsících jej tam sleduje přes 6000 lidí (tedy zhruba 3,5% lidí v ČR, kteří jsou na Twitteru). Předstihl tak rychle oficiální účty Radiožurnálu (@Radiozurnal1) i Českého rozhlasu (@CRozhlas).

O tom, že dobré jméno přitahuje followery (jak se říká lidem, kteří sledují váš účet) se snadno přesvědčíte, když si prohlédnete profil @EwaFarna. Na něm naleznete jediný tweet z března 2009. Přesto má tato zpěvačka téměř šest a půl tisíce followerů. Ještě lépe je na tom Milan Baroš @MilanBaross, jehož jméno upoutalo (také s jediným tweetem) přes 16 tisíc fanoušků.

Stejně jako na každé jiné sociální síti platí, že Twitter sám o sobě není ani špatný ani dobrý. Twitter je takový, jaký si ho uděláte. Pokud vás zajímá oblast bankovnictví, pak si zřejmě do seznamu sledovaných účtů přidáte ekonomy, jednotlivé banky nebo třeba časopisy, které se uvedenému tématu věnují. Pokud vás zajímá sport, zřejmě si přidáte účty jako jsou @RadiozurnalS, @DenikSport nebo @sportCT. Novinář by měl sledovat účty tuzemských i zahraničních zpravodajských médií, účty vládních úřadů a velkých společností.

Výhodou i nevýhodou Twitteru je nutnost vložit hlavní myšlenku vašeho sdělení do 140 znaků. Více místa totiž od služby nedostanete. Co se týká frekvence jednotlivých tweetů, je v tomto osazenstvo Twitteru podstatně belevolentnější, než uživatelé Facebooku a mnoho účtů zasílá několik tweetů denně. Snahou Českého rozhlasu je v dnešní době nezaspat a pokoušet se držet krok se světem. K tomu patří i vzdělávání, sebevzdělávání a zapojení zaměstnanců do nových forem komunikace, mezi které sociální sítě patří.

A jedno upozornění nakonec. Na Twitteru jsou samozřejmě (stejně jako na jiných sociálních sítích) i profily falešné. Pravidla Twitteru sice říkají, že fiktivní účty je nutné v popisu profilu označit jako falešné, nicméně spolehnout se na to nelze. Kvalitní novináře by to ale nemělo odradit. Mezi základní povinnosti dobrého novináře přece patří si všechny informace ověřovat…

P.S. Můj Twitter naleznete na @vjkombajn.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Čtvrtek, 4. července 2013, 12:33

Publikováno v (Social) media


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *