Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Socky jako sociální sítě

Cože? Druhej příspěvek v jednom měsíci? A není to moc? Mno jo. Zázraky se dějí. Zvlášť o dovolené.

generováno AI, se s tím smiř

Socky. Někdo socky potkává, jiný jí jezdí a někdo je spravuje. Slovo, ze kterého tak trochu kape despekt. Ovšem co se týká sociálních sítí, i když jde o poměrně nový experiment, už se zde zabydlelo 60 procent populace naší zeměkoule.

VSUVKA: Pokud si chcete přečíst o sociálních sítích něco víc serióznějšího, než jsem aktuálně schopen vyplodit, není problém. Adam Zbiejczuk totiž zrovna nedávno napsal výborný článek pro Voxpot a myslím, že ve většině věcí se můj a Adamův pohled docela shodují.

Socky jsou moje práce. Facebook, Instagram, YouTube, Twitter. Naštěstí ne TikTok. Víte, jak se říká, že práce je nejlepší, když je i koníčkem? Tak já nevím, jestli mě ještě sociální sítě baví. Jistě, jsou zajímavé nejen z pohledu obsahu, ale i vlastního fungování. Ale je hrozná škoda, co s tím dělají v poslední době dezoláti a dezinformátoři. A samozřejmě je obrovská škoda toho, co se stalo s Twitterem.

Twitter. Nově X. Nejbohatší muž planety má nejen ohromnou sílu, ale měl by mít stejně jako comicsový Spiderman taky nějakou zodpovědnost. Ale tu megaloman Musk moc nemá. Za 44 miliard koupil firmu, která negenerovala zisk, ale byla naprosto nepostradatelným zdrojem informací nejen pro novináře. Muskovi se během pár měsíců povedlo zahodit její reputaci jak zrušením ověřených účtů a možností koupit si modrý odznak, ale i tím, jak uvolnil pravidla a jak „poladil“ algoritmy. Cenová politika, kdy Musk po firmách chce za ověřený účet 1000 dolarů (měsíčně) je docela bezskrupolózní. Moc mě mrzí, co se stalo s mou nejoblíbenější sociální sítí. Opravdu moc. Twitter mi přišel poměrně dobrý a funkční, jediný problém měl s příjmy. K čemu zatím tyto výrazné změny Muska vedly? K propadu příjmů z reklam o polovinu. Bravo Elone! Neměl být cíl opačný?

Ze zaběhlé, globální a důvěryhodné sociální sítě se minimálně v mých očích stala jen hračka miliardáře. Nelze se divit Facebooku, že okamžitě nabídl uživatelům novou síť – Threads. V EU zatím není, protože GDPR. Stane se novým Twitterem? Dovolím si o tom pochybovat. Důvěra se buduje dlouhodobě a META je známá tím, že když jde o zisk a velký zásah, klidně změní sociální sít původně určenou fotografům a fandům fotek na videoplatformu podobnou Snapchatu nebo YouTube. Pro tápající: Ano, mluvím o Instagramu.

Elon Musk i Mark Zuckerberg si jsou totiž dost podobní. Oba dva jsou tak trochu mimoni, kteří mají problémy se sociálními interakcemi ve svém okolí a je poměrně dost paradoxní, že právě oni podnikají v oblasti sociální interakce online. Jeden je náhoda, ale pokud to platí u obou, je dost možné, že být asociální mimoň je přímo podmínkou pro lidi, kteří chtějí řídit největší sociální sítě. A aby toho nebylo málo a oba dva dokázali, že jejich ega neznají limity, oba pánové se rozhodli, že si to vyříkají fyzicky soubojem v kleci. Dementní zábava od lidí, kteří se chovají jako dementi? Dokonalá delikatesa pro dementy. To se bude líbit. Živě na sociální sítí X již brzy! Na Muska bych (i v tomto případě) vsadil jen pokud by mi u hlavy svištěla baseballová pálka a obě moje varlátka by byla pevně utažena ve svěráku.

No jo. Tak trochu čekám, kdy nějaká firma přizná, že jí sociální sítě dělá umělá inteligence. Jako ne, že generuje text z článku nebo udělá ilustrační fot/grafiku. Ale to, že editorsky vybírá, co a kdy bude zveřejňovat, třeba i s ohledem na zvyky svých uživatelů. Sociální sítě jako bezpečná náhražka reálného světa zatím moc nefungují. A já doufám, že tak ani nikdy fungovat nebudou. Lidstvo se totiž musí zajímat o ten reálný svět tam venku. Jinak nepřežije.

P.S. Pokud by vás zajímalo, co by na tento text řekla umělá inteligence, tak se nemusíte obtěžovat s tím, se jí ptát. Udělal jsem to za vás: „Zdá se, že autor textu má kritický postoj k některým aspektům sociálních sítí, a to i přesto, že některé informace jsou zjednodušené nebo nepřesné.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Čtvrtek, 17. srpna 2023, 16:53

Publikováno v (Social) media, BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *