Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


UPDATE: Bude Initiative Q novým bitcoinem nebo jde jen o další pyramidový podvod?

Získá nový plánovaný platební systém dostatečný zájem lidí? Dosáhne někdy kurzu 1Q = 1 dolar? Jde o další z mnoha podvodů? Součástí i pozvánka pro zájemce…

Úvodem napíšu zásadní větu: „Čím déle si o tom čtu, tím více se kloním k tomu, že jde jen o podvod s nejasným záměrem (nebo marketingově diskutabilní snahu nabrat co nejvíce lidí v krátkém čase).“ Nový platební systém, který se distancuje od běžných kryptoměn a za kterým stojí údajně zakladatel PayPalu (to se lze dočíst v několika článcích, autoři nicméně korektně uvádí jak to bylo dopravdy – viz níže), ale obezřetnost je u nových projektů vždy na místě), to je Initiative Q. Forbes se ptá, zda jde o nový bitcoin. Ovšem ruku na srdce, to by si přáli a často to říkají i tvůrci všech kryptoměn.

Systém aktuálně funguje na pozvánky. Na začátku vám dá 5 pozvánek a po jejich vyčerpání vám přidá dalších 10 a pak dalších 15 (dál jsem se zatím nedostal). Prostě nemusíte se bát hlášky, že vám dovolí pozvat jen 5 lidí, protože to není pravda. Aktuálně se lze domnívat (podle počtu ID), že je registrováno 3,5 milionu lidí, pro funkčnost by autoři chtěli alespoň 250 milionů. Ehm ehm. Pořád čekám, kdy mi v mailu přistane mail s větou: „Děkujeme za účast na studii o chování lidí na internetu).

Během prvních 14 dní vám na váš odkaz mohou lidé klikat a vy za ně inkasujete odměnu a zcela upřímně je na místě říct, že to tím dost připomíná pyramidu či multi level marketing s jedním rozdílem. Nic nevkládáte, takže čistě technicky nemáte co ztratit. Platí nicméně i to, že čím dřív se připojíte, tím více obdržíte, odměna v čase klesá. Jeden z prvních uživatelů, kterého se mi podařilo vypátrat, se přidal do systému na konci července a tehdy činila odměna na jednoho člověka Q11,235, což je o mnoho více než aktuální odměna Q3,240.

POZVÁNKA / INVITATION LINK:
https://initiativeq.com/invite/rbkV01c27 (odmena Q3,273)

REZERVNÍ LINK (mého přítele):
https://initiativeq.com/invite/rU01gBq2m (odmena Q3,240)

Aktuálně systém slibuje až tisíce jednotek Q za registraci a další za lidi, kteří se skrze vás registrují. Plánovaná cena Q v horizontu mnoha let je 1Q =1USD, ale samotný systém se plánuje zprovoznit nejdřív po roce 2021. Protože autoři chtějí emitovat 2 biliony mincí a chtějí dosáhnout ceny 1 dolar, musel by být systém 6x více napumpovaný penězi než byl bitcoin (který je tu 10 let) v dobách nejvyšší ceny (tržní kapitalizace = počet mincí x jejich cena). To mi aktuálně moc reálné nepřijde, i když autoři by rádi nahradili i debetní karty a pak by samozřejmě mohli dosáhnout i na onu cenu 1 dolar. Záleží samozřejmě na tom, jak se systému povede a zda ho adoptují také prodejci. To může být navíc těžší v době, kdy se nad bitcoinem začínají stahovat mračna v médiích, protože není zrovna ekologický (o tom, jak moc bude Q zatěžovat přírodu spotřebou elektřiny se zatím můžeme jen dohadovat, ale teoreticky tímto neduhem trpět nemusí a může to být v boji proti bitcoinu naopak jeho výrazný plus).

To celé odstartuje jen v případě, že najde dostatek lidí ochotných se zapojit do systému. Přes noc z vás tedy milionáři rozhodně nebudou, nebudou z vás ani za rok či dva. Jakou má vůbec šanci tento systém uspět? Odhaduji tak 0.1 – 5 %. Ano, je to málo, je to strašně málo (do chvíle, než si porovnáte tuto šanci se šancí na výhru ve Sportce). Osobně to beru jako lístek do tomboly zdarma. To ostatně připouští i na Živě, kde o Initative Q také psali. Další informace v češtině najdete třeba tady. Nicméně když odhlédneme od pyramidového způsobu náboru nováčků, je férové přiznat, že kdyby vám před 8 lety někdo řekl, že v roce 2018 bude bitcoin celou dobu přes 5000 dolarů, taky byste si taky významně klepali na čelo. Mnoho věci je u Q zatím v mlze. Asi nejkomplexnější text k tématu pak vydal Daniel Dočekal.

Pokud se z toho vyklube jen výzkum stran důvěřivosti lidí nebo nefunkční věc, nekamenujte mě prosím. Hlasů, že jde o další z řady podvodů není málo. Sám nevím, zda bych se neměl sám sobě posmívat, že jsem neodolal. Ale vím, že kdyby náhodou Q byl novým bitcoinem, pak by mě to docela mrzelo, nezkusit to.

Ke čtení doporučuji též tento text: „Initiative Q was founded by Saar Wilf, who has past experience in the payments world — amongst other companies, he founded Fraud Sciences, which he sold to PayPal when it was part of eBay.“ Základy tohoto systému popsané na webu tvůrců sice nevypadají zas tak špatně, aby to nemohlo klapnout, ale rozhodně bych do toho nevrazil ani halíř z vlastních peněz (ne dříve, než se prokáže, že systém funguje).

P.S. Pokud vás děsí ohromné množství plánované emise Q (tedy 2 triliony v angličtině), je tam skok o 6 řádů, česky jsou to 2 biliony.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Sobota, 3. listopadu 2018, 9:51

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Jeden komentář: “UPDATE: Bude Initiative Q novým bitcoinem nebo jde jen o další pyramidový podvod?”

 1. M napsal:

  Pozvánky pro 3×5 lidí ze dne 3.11.2018, aktuálně platné:
  https://initiativeq.com/invite/rVpLoyohm
  za 3108q
  https://initiativeq.com/invite/rW7dm4o3Q
  za 3078q
  https://initiativeq.com/invite/SXl6JP1j2m
  za 3048q

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *