Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Stručná historie peněz, hrozí zkáza dolaru?

Nevím, co se dnes učí na školách o penězích, ale kdyby nevěděli kam sáhnout, mám tip.

Docela hodnotné články zdarma vydává v poslední době Alza. A ten od Josefa Tětka o bitcoinu a monetární historii je psaný tak, aby vás ani chvíli nenudil. A přečíst by si ho měli všichni, kteří si nejsou jistí, jak vlastně peníze fungují. Po krátkém definování toho, co peníze jsou a proč je lidi potřebují následuje krátká exkurze do Řecka a Říma a povídání o tom, jak se římští císaři naučili snižovat obsah stříbra a zlata v mincích.

Povídání pak pokračuje několika odstavci o dolaru, kterému stojí za to věnovat chvíli času, protože dnes jde o světovou rezervní měnu. Víte, že svůj původ má ve Španělsku? A víte, že stvořit federální rezervní systém v podobě „Fed“ zabralo tři pokusy a 122 let? V Česku často mluvíme o měnové reformě v roce 1953 a jak komunisté okradli obyvatele. To americký prezident Roosevelt vydal už v roce 1933 příkaz 6102, kterým donutil obyvatele prodat státu zlaté mince za 20,7 dolaru za unci. Poté vláda změnila cenu na 35 dolarů a zlato si občané USA nemohli koupit až do roku 1974. Dolar je zhruba padesát let bez krytí zlatem, ale podle ekonoma a autora článku dalších padesát let již nepřežije.

Co čekat od aktuální situace ve světě? Akcie rostou, ale s přibývajícími reporty společností, které mají problémy přežít (a zdaleka nejde jen cestovky a leteckou opravu, ale například i o módní řeťezce, které budou zavírat některé pobočky, o práci tak přijdou i profese, které jinak s turismem nemají mnoho společného), dojde i jim dech dojde na korekci cen směrem dolu. Bitcoin je bohužel zatím příliš malým hráčem a jako digitalní zlato (které v krizi spolu se stříbrem spíš roste) nezafunguje. Zatím ne. Ale jak poroste jeho cena a začne tak být zajímavý i pro instituce, můžeme se jednoho dne dočkat, že se jím stane. Každopádně pokud dumáte nad tím, kam uklidit před krizí peníze z akcií, tak stále platí, že konzervy volí zlato a stříbro.

Bitcoin dnes vidím jako akcie. Ostatně jak jsem již zmínil, tato kryptoměna je (co do kapitalizace) stále jen na úrovni akciových společností z chvostu TOP 10. Firmy z předních pozic jako je Google a Microsoft mají každá 6x vyšší hodnotu než jaká je připisována všem bitcoinům světa. Takže nakonec je to zase jen o míře adopce btc. Až jednoho dne bude stát 1 bitcoin milion dolarů (věřím, že i kvůli slábnoucímu dolaru tam jednoho dne doroste, ale nebudu tipovat zda to bude za 10 nebo 20 let), změní se i jeho chování v krizích.

Ostatně já tvrdím, že již dnes ho lze využít při vhodně zvolené strategii jako uchovatele hodnoty. Dost lidí se tomu asi zasměje, protože když je něco v rozmezí jednoho roku mezi 4 a 12 tisíci dolarů, tak to přece nelze nazývat uchovatelem hodnoty. Inu jde, stačí kupovat ho pravidelně a zprůměrovat tak cenu (strategie nazvaná DCA). Já si nenastavil žádný automatický příkaz, ale když vidím, že bitcoin klesl pod moji průměrnou nákupní cenu nebo zažil velký pád ceny, rád si ji dokoupením dalšího btc snížím. Sám tedy nakupuju spíš nepravidelně, většinou jen za pár stovek korun, ale za necelé dva roky jsem v plusu kolem 50 procent.

P.S. Pokud vás snad téma peněz zaujalo, doporučuji k prostudování i události z Československa roku 1953.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Neděle, 9. srpna 2020, 13:27

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *